Befagyasztott kamatok: csodafegyver vagy kampányfogás?

Pénzcentrum
2008. január 24. 16:00

Talán senki sem találja meglepőnek, hogy a választások előtt álló Egyesült Államok az elnökjelöltek válságkezelési programjaitól hangos. Az idei csatában egyértelműen döntő szerepet játszik majd, hogy a legnagyobb politikai súllyal rendelkező pártok vezető személyiségei társadalmilag és szakmailag is elfogadható választ találnak-e a hitelválság által jelentett kérdésekre.

Mivel a magyar szemek számára a különböző politikai erők jelentősége ismeretlen, nem kívánjuk egyenként ismertetni a jelöltek álláspontját. Érdekes lehet azonban, hogy általánosságban milyen megoldási javaslatok vetődtek fel a világ legdrágább politikai választási kampányában.

A republikánusok többsége támogatja a Bush-Paulson tervet, mely a hitelkamatok rövidtávú befagyasztásában látja a hitelpiac újraélesztésének zálogát. A kamatnyomás enyhítése mellett a tervezet sarkalatos pontját adja az államok hatáskörének kiterjesztése, melyek költségvetési forrásokból, illetve saját kötvénykibocsátással siethetnének a bajba jutott hitelesek segítségére.

A hitelkamatok befagyasztása azonban a másik oldal vezető politikusánál is megjelenik. Bár Hillary Clinton nem rövid távon, hanem legalább öt éves időtartamra szeretné megmerevíteni a jelenlegi feltételeket. A piaci átárazódás megfékezésére megoldást jelenthet a kamat rögzítése, azok számára azonban, akik már a jelenlegi feltételek mellett sem képesek fizetni a megnövekedett törlesztőrészleteket, ez a lépés sem jelent megoldást.

A fagyasztás emellett korlátozná a hitelintézetek mozgásterét a kockázatkezelés terén, de még a szövetségi bank eszköztárának egy részét is korlátozott hatásúvá tenné. A válság költségeit egyébiránt szinte minden politikus, legalábbis részben, a "felelőtlenül hitelező" pénzintézetekkel szeretné megfizettetni.

Mivel az adóemelés egy választási kampány folyamán mindenképpen kerülendő kifejezés, a 5, illetve 10 milliárdos központi alap létrehozását javasló politikusok szerint a válság kezelésének költségeit az azt előidéző intézményeknek kellene felvállalniuk. A központi alapok egyébiránt azon hitelezők számára nyújtanának megoldást, melyek a hitelük fedezetét nyújtó ingatlan értékcsökkenése miatt kerültek bajba.

Az ingatlanpiaci árak csökkenése ugyanis csökkentette a hitelek mögött álló fedezet értékét, mely a megnövekedett kockázat miatt, a hitelek átárazására késztette a bankokat. A hitelkamatok növekedésével emelkedő törlesztőrészletek azonban egyes hitelesek esetében irracionálissá tették a hitel visszafizetését. Így gyakorta előfordul, hogy a hiteles racionális döntés alapján hagyja veszni a túlságosan drágává vált ingatlant.

A politikusok tollából megszülető válságkezelési programok másik sarkalatos pontja a végrehajtási eljárások számának csökkentése. Erre egyrészről megoldást jelenthetne a moratórium, amely azonban csak rövid távon orvosolja a problémát. A másik lehetőséget a bankok kompromisszumra kényszerítése adja. Az egyik demokrata politikus szerint mindaddig nem lehetne elárverezni egy házat, amíg nem bizonyított, hogy a hitelező azt az átütemezés, a kamatok csökkenése és az adósság részleges elengedése után sem tudná visszafizetni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az elemzők a moratórium alkalmazásával kapcsolatban leginkább azt a kifogást emelik, hogy ezáltal a hitelesek és hitelfelvevők felelősségérzete jelentősen csökkenne, miközben a válság teljes költsége a finanszírozási oldalt terhelné.

A moratórium és a kamatbefagyasztás mellet előkerült a csődtörvény módosításának lehetősége, illetve a hitelszektor szabályozásának szigorítása. A monitoring hangsúlyának növelésére az elemzők szerint is szükség van, ám csakis abban az esetben, ha az nem vezet a piac túlszabályozottságához. Pontosan ezért bizonyos ellenérzések övezik a szövetségi bank javaslatát, mely a pénzügyi szervezetek felügyeletének átalakítására irányul.

A magáncsőd intézménye mindeddig nem nyújtott védelmet az árverések ellen. A bírák jogkörének olyan bővítése, mely lehetőséget biztosít arra, hogy a jelzáloghitel-adósságot elengedjék a csődeljárás alatt állók esetében, további befektetői bizalmi kockázatot jelent az egyébként is lassuló gazdaság számára.

Látható tehát, hogy tuti tippek nincsenek a válság felszámolásában, pro és contra minden javaslat esetében szemben áll egymással. Egy azonban biztos, a választás közelsége mindenképpen fokozza a válságkezelésre való hajlandóságot.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. november 22. 19:11