A világ vezérigazgatóinak közel 60%-a arra számít a következő 12 hónapban, hogy a globális gazdasági növekedés felgyorsul
Az emberiség kétharmada olyan országokban él, ahol a termékenységi arány a 2,1 gyermek/család szint alatt van, így a népesség alakulása – amely egykor elsősorban inkább csak a demográfusokat és aktuáriusokat érdekelte – egyre inkább globális aggodalomra ad okot. A globális születési arányok csökkenése súlyos, hosszútávú következményekkel jár, és nemcsak a fejlett, hanem a feltörekvő gazdaságokat is érinti. Ha most nem történik intézkedés, a közelgő demográfiai hullámok nemcsak a GDP növekedését fogják befolyásolni, hanem a munkaerőpiacot, a nyugdíjrendszereket és a fogyasztást is, alapjaiban felforgatva a társadalmak működését.
"Gazdasági rendszereink, amelyek a növekvő munkaképes korú népességre épültek, most fordulóponthoz érkeztek. A fejlett gazdaságokban és Kínában, amit az első hullámnak nevezünk, az egy főre jutó GDP növekedése évente akár 0,8 százalékponttal is lassulhat egyes országokban a következő 25 évben, hacsak a termelékenység növekedése nem négyszereződik meg, vagy a munkaórák száma személyenként nem növekszik heti öt órával," mondja Chris Bradley, a McKinsey szenior partnere és a McKinsey Global Institute igazgatója. A nyugdíjrendszerek egyre nagyobb nyomás alá kerülnek, mivel az egy nyugdíjasra jutó munkaképes korúak száma jelentősen csökken.
A növekedés és az életszínvonal fenntartásához az országoknak több, hosszabb ideig dolgozó munkavállalóra, magasabb termelékenységre és a fiatalabb népesség növekedésére lesz szükségük – mindhárom kulcsfontosságú. E három közül csak egy vagy kettő elérése nem elegendő. A termékenységi ráta növelése is elengedhetetlen, de hatása csak a század későbbi szakaszában lesz érezhető, hiszen a mai újszülöttek csak sok év múlva lépnek be a munkaerőpiacra.
Ahogy a születési arányok csökkennek, szintén csökkenni fog az egy idősre jutó munkaképes korúak száma is. Ennek szemléltetésére az MGI megvizsgálta a függőségi rátát, vagyis a munkaképes korú (15-64 éves) emberek számát a 65 éves és idősebbek számához viszonyítva. 1997-ben globálisan több mint kilenc munkaképes korú ember jutott egy 65 év feletti emberre. Ma 6,5-en áll a globális függőségi ráta, miközben 2050-re várhatóan 3,9-re csökken – vagyis világszerte kevesebb mint négy ember tart majd el egy idősebb embert, sőt Ázsia fejlett részén, Nyugat-Európában és Kínában ez az arányszám 2 alá fog esni.
A jelentés a feltörekvő gazdaságok demográfiai változásainak hatásait is vizsgálja, amelyekre korábban kevesebb figyelem vetült, viszont időben nincsenek sokkal lemaradva, kivéve a szubszaharai Afrikát.
"A második demográfiai hullám éppen most éri el az olyan feltörekvő gazdaságokat, mint Ázsia feltörekvő része, India, Latin-Amerika, Közel-Kelet és Észak-Afrika. Alig egy vagy két generációval vannak lemaradva, munkaképes korú népességük aránya a 2030-as években tetőzik, ez alól egyedül a szubszaharai Afrika a kivétel. Ezeknek a régióknak azelőtt kellene gazdagabbá válniuk, mielőtt a társadalmuk elöregedne – például Indiának csak 33 éve van, hogy elérje az első hullámú gazdaságok jelenlegi függőségi rátáját, ugyanakkor az egy főre jutó GDP-je csak ötöde annak, amitől magas jövedelműnek számít egy ország" mondja Anu Madgavkar, a McKinsey Global Institute partnere.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
"A munkaerő és a fogyasztók globális eloszlása alaposan meg fog változni és egyre inkább a mai fejlődő országokra összpontosul. 2050-re a 65 év felettiek a teljes fogyasztás negyedét fogják kitenni, ami a duplája az 1997-esnek. A legfejlettebb régiók (Észak-Amerika, Ázsia fejlett része és Nyugat-Európa) részaránya a globális fogyasztásban az 1997-es 61%-ról 2050-re 31%-ra csökken. A vállalatoknak ennek megfelelően kell módosítaniuk stratégiáikat, kínálatukat és globális jelenlétüket," mondta Olivia White, a McKinsey Global Institute vezető partnere és igazgatója.
Miközben a társadalmak a demográfiai változások hosszú távú következményeivel szembesülnek, számos rövid távú lehetőség is a döntéshozók rendelkezésére áll. A jobb gyermek- és idősgondozási programok segíthetik növelni a munkaerőpiaci részvételt és arra ösztönözhetik az embereket, hogy a családtervezést a munkájukkal jobban össze tudják hangolni. Emellett a fejlett országokban célzott programok segíthetik a hiányszakmákban dolgozók bevonzását és társadalmi integrációját.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Lakásbiztosítás: milyen kár ellen véded az otthonod?
A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy az olvasóink pénzügyileg hogyan készülnek fel az ingatlanukat érintő káreseményre.