A bruttó átlagkereset 695 100 forint volt, 11,9%-kal meghaladta az egy évvel korábbit
Az elmúlt évtizedekben a Suzuki összeforrt a magyar néplélekkel: egy időben a Swift volt a legolcsóbb új autó itthon, rengeteg család első tényleg "új" kocsija volt az ezredforduló környékén. Az esztergomi gyártású autók körül a felhajtás is óriási volt. De mi a helyzet manapság? Cikkünkben megvizsgáltuk, mennyir drágultak a japán gyártó modelljei az elmúlt évtizedben és mindehhez hogyan viszonyulnak a fizetések. A kérdés: Suzukiban mérve jobban élünk-e, mint 10 évvel ezelőtt?
Talán nem túlzás azt mondani, hogy a magyarság valamelyest összeforrt a Suzukival, hiszen a japán cég az elsők között (az Opellel karöltve) alapított gyárat Magyarországon. Esztergomban már 1992 óta rakják össze az autókat: az első Swiftet Antall József, a WagonR+ első példányát Orbán Viktor, a legelső Ignist Medgyessy Péter, az elsőként legyártott SX4-et pedig Kóka János vezette ki a szerelőcsarnokból.
A vállalat annyira fontos partnere lett Magyarországnak, hogy a Suzuki Motor Corporation elnökét, Osamu Suzukit három ízben is állami kitüntetésben részesítették. Legutóbb 2022 nyarán vehette át a Magyar Érdemrend polgári tagozat kitüntetést a Sándor-palotában. Szijjártó Péter akkoriban Magyarország barátjának nevezte az elnököt, aki munkája során a magyarok jó hírnevét viszi az egész világon.
Visszatérve az esztergomi gyárra: 2008 februárjában kezdték meg a Splash sorozatgyártását, ma pedig a Vitara és az S-Cross készül itt. Ezeken felül Opel Agilát, Fiat Sedicit, Subaru Justyt, Mazda Carolt, Geo Metrot valamint Mazda AZ-Offroadot is készítettek Esztergomban - mind Suzuki-alapokon nyugszik.
Árban vertek mindenkit
Az az állítás sem elnagyolt, hogy a japán márka rakta négy kerékre Magyarországot, a Swift és az WagonR+ voltak az első igazán nagy tömegben gyártott, az átlagembernek is megfizethető autók, előbbi sokáig a legolcsóbb itthon kapható új autó volt, 2000-ben például a 3 ajtós, egyliteres motorral szerelt változatot 1,6 millióért el lehetett hozni a kereskedésből. Na meg persze a komoly reklámkampány is segítette a menetelést. Ki ne emlékezne az "A mi autónk!" szlogenre a legelső reklámból, amelyben a komondor mellett még apácák is feltűntek:
Vagy arra a plakátra, amely szerint:
A benzin akkor sem lesz olcsóbb, ha Suzukival jár. Csak kevesebb kell belőle!
A Suzuki népszerűsége azóta is töretlen, évek óta vagy a Vitara, vagy az S-Cross áll az eladási listák élén (2024-ben előbbiből fogyott a legtöbb). De még mindig megfizethető "A mi autónk" az átlagmagyarnak? Az internet mélyére ástunk, hogy megtudjuk.
Ennyit drágult a Suzuki 10 év alatt
A Wayback Machine nevű internetes archívumból előástuk a 2015 májusában érvényes árlistákat, azért erre az időpontra aduk le a voksunkat, mert ekkoriban vezették be a Vitarát, és már elérhető volt az S-Cross is, még SX4 S-Cross néven. Mivel az évek során a felszereltségek és a motortípusok is lényegesen megváltoztak (például mára minden Suzuki hibridhajtású, 10 éve még nem volt az), így egyszerűen csak a legolcsóbb és a legdrágább kivitelek árait vetettük össze a mostani árlistával. Illetve azt is fontos kiemelni, hogy csak alapárakkal számoltunk, például feláras metálfényezést nem vettünk bele a konfigurációba.
És akkor lássuk, mennyibe kerültek 2015-ben, illetve mennyibe kerülnek manapság a Suzuki slágermodelljei - a 2025-ös árak kedvezmények nélküliek, mivel az egy évtizeddel ezelőttiek is azok voltak.
Az S-Cross legolcsóbb elérhető változata 4 490 000 forintról 9 550 000 forintra drágult, ami 5 060 000 forintos emelkedést jelent, azaz 112,7%-os drágulást. A legdrágább S-Cross 7 600 000 forint volt 2015-ben, ma már 13 670 000 forintot kell érte leszurkolni, azaz 6 070 000 forintos áremelkedés voltt, 79,9%-os árnövekedéssel.
A Vitara legolcsóbb változata 4 490 000 forintról 9 090 000 forintra drágult 10 év alatt, a 4 600 000 forintos drágulás 102,4%-os áremelkedést jelent. A legdrágább verzió annak idején 7 110 000 forint volt, ma már 13 190 000 forintért kapható, 6 080 000 forintos áremelkedéssel 85,5%-ot drágult.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A Swift legolcsóbb változata 3 295 000 forint volt 2015-ben, ez ma legkevesebb 7 300 000 forint, ami 4 005 000 forintos drágulást jelent, 121,7%-os árnövekedést. A legdrágább Swift 4 617 000 forintról 8 770 000 forintra drágult, a 4 153 000 forintos áremelkedés 89,9%-os drágulást jelent.
Összességében elmondható, hogy mindhárom modell esetében az árak átlagosan 80-120%-kal emelkedtek, az S-Cross és a Swift legolcsóbb változatainál tapasztalt drágulás volt a legkiemelkedőbb. A jobban extrázott változatok ára arányaiban kevesebbet emelkedett 10 év alatt.
Elsőre is csúnyának tűnik a drágulás mértéke, és ha azt vesszük, hogy összességében 2015 óta 69,7% volt az infláció Magyarországon, akkor az autóvásárlók még rosszabbul is jártak...
Jó, de mennyit kell érte dolgozni?
De mi a helyzet a fizetésekkel, mennyit kellett 10 éve dolgozni egy Suzukiért, és hány havi fizetésből lenne ma új kocsink? Nos, a KSH adatai szerint 2015-ben a magyarországi átlagos nettó havi bér 162 300 forint volt. Ehhez képest tavaly októberben (ez a legfrissebb adat) ez nettó 421 500 forint volt. Azaz összességében 159,4%-al emelkedett az átlagkereset, ami megveri a Suzuki-drágulást.
Ennek megfelelően manapság kevesebbet is kell dolgozni egy új Suzukiért, mint 2015-ben. Például a legolcsóbb Swift ára akkoriban kicsit több mint 20 havi átlagfizetést manapság (az októberi béradattal számolva) ezért mindössze 17,3 hónapig kell dolgozni - persze, ha másra nem költünk a fizetésből, csak autóvásárlásra rakjuk félre.
A legdrágább S-Cross akkori ára 10 évvel ezelőtt majdnem 47 havi fizetésnek megfelelő összeget tett ki, manapság pedig 32,4 hónapot kell érte dolgozni.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Lakásbiztosítás: milyen kár ellen véded az otthonod?
A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy az olvasóink pénzügyileg hogyan készülnek fel az ingatlanukat érintő káreseményre.