0 °C Budapest
Hiába a javuló tendencia: ezért fektetheti két vállra a nyugdíjkatasztrófa Magyarországot

Hiába a javuló tendencia: ezért fektetheti két vállra a nyugdíjkatasztrófa Magyarországot

2021. június 7. 14:03

Magyarországon valamivel magasabb a csecsemőhalandóság, mitn az EU-ban átlagosan. Az évtizedes tendencia azonban abszolút pozitív, ennek ellenére ez önmagában kevés. A nyakunkban lihegő nyugdíjkatasztrófa megállításához mindenképpen.

Az Európai Unióban 2019-ben körülbelül 14 100 gyermek halt meg, mielőtt elérte volna az egy éves kort – derült ki az Eurostat friss kiadványából. Ez ekvivalens a csecsemőhalandóság arányával, ami 3,4 halálozást jelent 1 000 élveszületésre.  Ez az arányszám ugyanakkor 2009-ben még 4,2 volt, úgyhogy a tendencia továbbra is pozitív, főleg évtizedes távlatban. Ugyanis ha megnézzük, 1961-ben 1 000 élveszületésre még drámain sok, 38,2 halálozás jutott.

Csecsemőhalandóság az EU tagállamaiban

2019-ben a legmagasabb csecsemőhalandósági arányt Máltán mérték, ott 1 000 élveszületésre 6,7 halálozás jutott, míg a második Romániában 5,8, a harmadik Bulgáriában 5,6. Ezzel szemben a legalacsonyabb arány azt észtek regisztrálták, 1,6 halálesettel, őket követte Szlovénia, Finnország és Svédország, mindegyik esetében 1 000 élveszületésre 2,1 halálozás jutott.

Ha megnézzük a statisztikákat, láthatjuk, hogy Magyarországon a csecsemőhalandóság majdnem az EU-átlagot teszi ki, annál azonban valamivel magasabb az arányszám idehaza. Ami azt jelenti, hogy 2019-ben hazánkban 1 000 élveszületésre, 3,6 csecsemőhalálozás jutott, a hollandokkal holtversenyben a 11. legrosszabb adat a 27 tagállam közül. Közvetlen szomszédjaink közül ugyanakkor hárman is rosszabb helyen szerepeltek, mint mi, így Romániában, Szlovákiában és Horvátországban is több csecsemőhalálozás jut 1 000 élveszületésre.

Igaz, Ausztriában, sőt Szlovéniában már jóval kevesebb az ilyen tragédia, mint Magyarországon. E két szomszédunk már jócskán az EU-s átlag alatt szerepel a tagállamokat összehasonlító listán. Magyarország szempontjából egyébként érdekes, hogy 2010 óta szinte folyamatosan csökkent a csecsemőhalandóság, igaz két alkalommal 2012-2013 és 2018-2019 között pont, hogy növekedett. Ráadásul 2019-re 0,3 tized százalékponttal, aminek hatására ez elmúlt 3 év legrosszabb adatát produkáltuk.

Magyarországon egyébként 1961-ben 1 000 élveszületésre 44,1 haláleset jutott, ami több mint 10-szer annyi, mint 2019-ben, 58 évvel később.

A javuló tendencia sem ment meg minket?

Hiába csökken ugyanakkor a csecsemőhalandóság Magyarországon, a népesség fogyása várhatóan továbbra sem fog megfordulni. Folyamatosan fogy tehát a magyar: az előrejelzések szerint az elkövetkezendő 80 évben drámai módon fog elfogyni a magyar, évről-évre folyamatosan. Ami odáig vezethet egy korábbi Eurostat becslés szerint, hogy 

2100-ra már csupán 7,9 milliónyi magyar emberről beszélhetnek majd a későbbi korok.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A sokszor a szóbeszédben még ma is reménytelin emlegetett 10 milliós országhatárokon belüli magyar tehát a későbbiekben még annyira sem fogja majd megállni a helyet, mint ahogy manapság.

Ha pedig az elöregedést nézzük, akkor még sötétebb jövő előtt állnak a magyarok: az elérhető előrejelzések alapján a függőségi ráta nálunk 55-60 százalék közé fog esni, ami azt jelenti, hogy

100 munkaképes korú magyarra 55-60 65 évesnél idősebb honfitárs jut majd.

A brutális méretű népességfogyás és az elöregedés pedig valóságos nyugdíjkatasztrófát idézhet elő, ha jelenlegi rendszert vesszük alapul. Éppen ezért nem csoda, hogy az elkövetkezendő évtizedeknek az egyik kulcskérdésre lesz Magyarországon – és egyébként a fejlett világban is -, hogy mit kezdjünk a nyugdíjrendszer gyökeres átalakításával.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?