A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
Ha lakásra teszünk félre, akkor kiváló megoldás lehet a lakástakarékpénztári megtakarítás indítása, azonban a négy szolgáltató kínálata igen hasonló. Mi alapján érdemes kiválasztani a szolgáltatót, és mik azok az apróságok, amiket a hirdetésekben nem mondanak el?
A lakástakarékpénztárak (LTP) esetén nehéz dönteni a négy szolgáltató terméke között, mivel a törvény által erősen szabályozott konstrukcióról van szó. Ugyanakkor vannak apró eltérések, ami alapján kiválaszthatjuk a nekünk leginkább megfelelő pénzintézetet, és vannak olyan kis költségek, amikről a reklámok nem szólnak. A korábbi cikkünkben említett hitel célú, négyéves megtakarításokat hasonlítottuk össze.
Mennyi a számlavezetés?
Az egyik ilyen apró költség a számlavezetési díj, ami egységesen havi 150 forint, azonban érdekes, hogy ezt a díjat nem tartalmazza a havonta megspórolt összeg. Tehát, ha a maximális 20 ezer forintos megtakarítást választjuk (ami a törvény szerinti maxumum), akkor 20 ezer forint felett még pluszban ki kell fizetni a 150 forintot is, ebben nincs eltérés a szolgáltatók között.
Abban sincs eltérés, hogy minden szolgáltatónál a lakástakarékba való befizetés után 30 százalékos állami támogatás jár, igaz ez az összeg nem kamatos kamattal növekszik.
Rendben, de akkor mégis mi a különbség?
Ha megnézzük a részletes feltételeket, akkor négy ponton találunk eltéréseket a négy pénztári szolgáltató között:
- Mekkora összeghez jutunk négy év múlva
- Számlanyitási díj
- Kamatlábak
- Megtakarítás futamideje
Sokaknak egyedül az fontos a lakástakarék indításakor, hogy a futamidő végén mekkora összeget tud majd felhasználni, az egyéb feltételek kevésbé fontosak. Ilyen esetben a Fundamenta ajánlata a legkedvezőbb, ugyanis több mint 3,2 millió forintot fordíthatunk lakásunkra, míg, ha másik szolgáltatót választunk, akkor ez közel félmillió forinttal is kevesebb lehet. A magasabb felhasználható összeg miatt azonban magasabb számlanyitási díjjal (32 200 forint) kell kalkulálnunk.
Egyik legjelentősebb költség a számlanyitási díj, ami minden szolgáltatónál a felhasználható összeg egy százalékára rúg. A szolgáltatók egyébként azzal próbálják magukhoz csábítani az ügyfeleket, hogy a számlanyitási díj felét, vagy akár egészét is elengedik, ha számlát vezetünk az adott banknál (Erste vagy OTP esetében), vagy az Aegon esetében lakásbiztosítást kötünk a biztosítóval.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A kamatlábakban is találunk kisebb eltéréseket, igaz a hozam nagy része az állami támogatásnak köszönhető a pénztárak esetében. Míg az OTP fél százalékos kamatot ad, addig az Erste és a Fundamenta ennek dupláját, egy százalékos kamatozást nyújt ügyfeleinek. A kettő között található az Aegon, ahol 0,75 százalék a kamatszint.
További eltérés a megtakarítási időszak hossza, és ezzel együtt a hitel futamidejének hossza is, utóbbiról korábbi cikkünkben részletesen írtunk. A megtakarítás futamideje alapvetően négy éves, azonban ettől a szolgáltatók eltérhetnek, és a Fundamenta, illetve az OTP ezt meg is teszi. Az előbbi a négy évnél (48 hónap) egy hónappal hosszabb, míg utóbbi három hónappal rövidebb (45 hónapos) megtakarítási időszakot határoz meg. Így, ha minél előbb lesz szükségünk a pénzre, akkor érdemes az OTP konstrukcióját választani.
Akkor mi alapján válasszam ki a pénztáramat?
Ha lakásbiztosításunk az Aegonnál van, vagy éppen most váltunk biztosítót, akkor érdemes lehet a lakástakarékot is náluk elindítani, mivel így kedvezményben részesülhetünk, így jó megoldás lehet ez a pénztár. Ha viszont a folyószámlánkat az Ersténél, vagy az OTP-nél vezetjük, akkor a számlanyitási díj feleződhet, vagy akár díjmentesen is nyithatunk számlát, ha teljesítjük megfelelő feltételeket, ebben az esetben érdemes őket választani.
A Fundamentánál jelenleg nincs számlanyitási akció, viszont ez az egyetlen szolgáltató, ahol már a megtakarítás időtartama alatt áthidaló hitelt vehetünk fel, fix kamatozással. További érdekesség, hogy a szerződés lejárata után, ha új megtakarítást indítunk, akkor az első éves befizetésünkre 20 százalékos kamatbónuszt ír jóvá a pénztár. Akkor is a Fundamentát érdemes választani, ha a többi pénztár által kínált felhasználható összeg kevés a céljaink megvalósításához.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.