A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
A hozamkörnyezet további csökkenése miatt még az elmúlt néhány évhez képest is rosszabbul jártak, akik bankbetétbe tették a pénzüket. Nem mindenki járt azonban rosszul, aránylag kisebb kockázatvállalással már értelmezhető hozamokat érhettünk el. Mutatjuk, mibe volt érdemes a pénzünket fektetni idén.
A korábbi évekhez hasonlóan 2016 sem kedvezett a bankbetétekkel megtakarítóknak, sőt, a jegybanki alapkamat csökkenése miatt a tovább csökkent a hozamkörnyezet. Persze volt menekülőút, utánajártunk, mibe volt érdemes tenni a pénzünket idén.
Bankbetét
A bankbetétek kamatai a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapkamatának csökkenése miatt tovább esett, egészen májusig. A bankbetétek átlagkamata (MNB adatok alapján) hasonló ívet írt le, májusig esést mutatott az adatsor, de ekkor fél százalék körül stabilizálódott, azóta pedig nem történt jelentős változás.
A fél százalékos kamatszintnek köszönhetően viszont nem volt a legvonzóbb megtakarítási forma a bankbetét, persze a lakosság még így is jelentős összegeket tartott betétben. Leginkább a rövidtávú megtakarításra és a vésztartalékokra érdemes betétet lekötni.
Állampapírok
Az állampapírok már magasabb kamatokkal kecsegtettek, a legtöbb szolgáltatónál már megéri ezt választani a betét helyett rövidtávra is. Ha állampapír vásárlásával szeretnénk ezt megoldani, akkor Féléves vagy Kamatozó Kincstárjegyet érdemes vásárolnunk, ezek 2 százalékos, vagy ennél magasabb hozammal is kecsegtetnek, ami többszöröse a bankbetétnek. Lehetőségünk van egyébként Kincstári Takarékjegyet venni, amit a posta kirendeltségein tehetünk meg és hasonló, 2 és 3 százalék közötti kamatot adnak.
Hosszabb távra is jó megoldás lehet az állampapír vásárlás, a Prémium és a Bónusz Magyar Államkötvények egyaránt jól hoztak a konyhára. Futamidőtől függően, átlagosan 3 százalékos éves hozammal számolhattunk, ha ilyet vásároltunk.
Befektetési alapok
A befektetési alapok többségét eleve hosszabb távra érdemes vásárolni, ezek többségénél tőkekockázattal is számolni kell, vagyis benne van a pakliban, hogy kevesebb pénzt veszünk ki, mint amennyit befektettünk. Az alapok egy éves teljesítményéből nem feltétlenül érdemes kiindulni (a múltbéli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeni teljesítményre), de néhány következtetést így is le tudunk vonni. A pénzpiaci (és likviditási) alapokat eleve rövidtávra ajánlják, azonban idén az alacsony hozamkörnyezet miatt nem tudtak kiemelkedő teljesítményt nyújtani, jellemzően 1 százalék alatt hoztak.
A kötvényalapoknál már más volt a helyzet, a hazai kötvényeket vásároló alapok ugyanis sokkal jobban teljesítettek a betéteknél.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ennél változatosabb volt a vegyes alapok teljesítménye. Nem volt ritka a negatív hozam, de több befektetés is 10 százalék felett hozott a konyhára. Jól teljesítettek a hazai részvényalapok, de az USA-ba vagy Nyugat-Európába fektető alapok is szépen gyarapodtak.
Érdemes említést tenni az ingatlan alapokról, amelyek új szereplőként jelentek meg, és egyre többen keresik őket hazánkban is. A múltbeli teljesítménye viszont nem érdemes alapozni, ugyanis az ingatlan alapok hozamát az ingatlanpiac helyzete határozza meg leginkább.
Részvények
Kevesen vannak, akik a kifejezetten kockázatos részvény-befektetéseket választják, azonban még mindig vannak, akik erre esküdnek.
Persze nemcsak magyar részvények teljesítettek jól:
- az amerikai S&P 500 index közel 11 százalékot,
- a londoni tőzsde meghatározó indexe, az FTSE 100 13 százalékot,
- a német DAX pedig közel 7 százalékot
hozott idén. Ebből látható, hogy nem feltétlenül jobb részvénybe tenni a megtakarított pénzünket, azonban egy kis részét érdemes lehet részvényekbe fektetni, feltéve, ha nem a vésztartalékunkat tesszük így kockára.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.