A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Hiába igényel minimális erőfeszítést, mégis alig veszik igénybe a lassan két éve elérhető egyszerűsített bankváltást. Pedig éves szinten akár tízezreket is spórolhatunk egy olcsóbb számlával, ráadásul kifejezetten jó folyószámlákat találhatunk kevesebb pénzért is. Akkor mégis mi a baj?
A mai napig makacsul tartja magát a lakosság fejében az a tévhit, hogy nemcsak házastársunkkal, hanem a bankkal is sírig tart a kapcsolat. A banki ügyintézés a legtöbbünk számára egy kényelmetlen, idegőrlő folyamat rengeteg várakozással és papírmunkával. Éppen emiatt kerüljük azt is, hogy bankot váltsunk, pedig az esetek többségében biztos találunk olyan számlavezető pénzintézetet, ahol olcsóbban tudnánk bankolni.
Az egyszerűsített bankváltás lényege, hogy nem nekünk kell ide-oda rohangálni papírokkal, ha le akarjuk cserélni a számlavezető bankunkat, hanem az intézetek lejátsszák egymás között az egészet. A mi dolgunk mindössze annyi, hogy a kiszemelt új bankban kérvényezzük a bankváltást. Az egyik nagy előny, hogy akár az összes beállított pénzügyi műveletet is átvihetjük gond nélkül, így például nem kell minden egyes közszolgáltatóval közölni a változást, ha eddig csoportos beszedési megbízással fizettük a számlákat.
A folyamat egyrészt teljesen ingyenes, ráadásul villámgyors: mindössze egy kérelmet kell leadnunk a választott bankban az új számla megnyitásakor, a két pénzintézetnek pedig 12 munkanapja van arra, hogy a váltást elvégezzék a háttérben és már készen is vagyunk. Persze vannak esetek, amikor kicsit macerásabb folyamat, például, ha válogatunk, mely szolgáltatásokat visszük át az új számlára.
Eddig kevesen fordultak a bankokhoz
A könnyű ügyintézés ellenőre úgy tűnik, elvétve veszik igénybe a szolgáltatást az ügyfelek, még két év távlatából is. A bankok igen szűkszavúak voltak, nagyon alacsony az érdeklődés az egyszerűsített bankváltás iránt - árulta el a Pénzcentrum megkeresésére a Bank360. Nézzük, mit válaszoltak a pénzintézetek:
- OTP Bank: hazánk legnagyobb pénzintézetében kevesebb mint 1 000 ügyfél kért tavaly egyszerűsített bankváltást, ezek 80 százalékban voltak sikeresek.
- K&H: kevesebb mint 500 ügyfél indított váltást, 84 százalékuk sikeres.
- Raiffeisen Bank: a pénzintézet mindössze annyit közölt, hogy minimális az érdeklődés az egyszerűsített bankváltás iránt.
- CIB Bank: a CIB Bank százas nagyságrendű igénylésről számol be, ennyien mentek el a banktól és ennyien is jöttek az egyszerűsített bankváltás keretein belül.
- Gránit Bank: egyre növekvő arányban érkeznek a pénzintézethez egyszerűsített bankváltással az ügyfelek.
- Budapest Bank: a Budapest Bank konkrét számokat közölt. 154 ember indította el a - pénzintézet szerint alig ismert - folyamatot, 143 fő járt sikerrel.
- UniCredit Bank: nagyjából 100 főre teszi a bank a bankváltást elindítók számát, elenyésző azok száma, akiknek nem sikerül.
- MKB Bank: száznál is kevesebben kérték, 90 százalékuknak sikerül.
- Sberbank: a Sberbanknál ez a szám üzleti titkot képez.
- Takarék Kereskedelmi Bank: a korábban FHB Kereskedelmi Bank névre hallgató pénzintézettől több mint ezren kérték a bankváltást, itt viszont a váltások fele sem lett sikeres.
Ahogy látható, a fenti számok még durva becsléssel is 5000 igénylés alatt vannak, miközben hazánkban nagyjából 10 millió folyószámla van használatban. A megkérdezett pénzintézetek szerint kiábrándítóan alacsony számok egyik legfőbb oka, hogy a lakosság körében nem ismert fogalom az egyszerűsített bankválás. Az MKB Bank kiemelte:
Sinkovics Renáta, a Gránit Bank lakossági termékfejlesztési főosztályvezetője szerint is az jelenti a problémát, hogy az ügyfelek nem tudnak az egyszerűsített bankváltásról, így nem is kell csodálkoznunk azon, hogy egy nemrég megjelent kutatás szerint
Tipikus buktatók: ezért nem sikerül a gyors bankváltás
Vannak a bankváltásnak olyan buktatói, amelyeket könnyedén elkerülhetünk - hívta fel a fogyasztók figyelmét Turmezey Tamás. A Bank360 pénzügyi szakértője szerint a legjellemzőbb hibák, amelyek miatt meghiúsul a bankváltás a következők:
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- Az új banknál megadott személyes adatok nem egyeznek a régi bankban lévőkkel. Érdemes a pontosságra törekednünk a számlanyitás előtt leellenőriznünk, hogy minden adat stimmel-e.
- Ha társtulajdonos is tartozik a számlához, csak közösen indítható a folyamat, azaz minden tulajdonos meghatalmazása szükséges. Önállóan nem válthatjuk le azt a számlát, amelynek több tulajdonosa van.
- Gyakori probléma a nem megfelelő aláírási minta.
- Abban az esetben sem lehet megvalósítani a számlaváltást, ha a régihez valamilyen tartozás köthető és negatív az egyenlegünk. Ebben az esetben rendeznünk kell az adósságot és utána válthatunk számlát.
- Ritkában fordul elő, de megtörténik, hogy az ügyfelek hitelszámla váltására adnak le utasítást, amely viszont nem lehetséges.
Turmezey Tamás azt is elárulta, hogy - bár a folyamat önmagában díjmentes - egyes pénzintézetek a bankszámlák bezárásáért díjat számítanak fel. De gyakori oka a banki "röghözkötésnek", hogy a hitelfelvételhez, vagy az igénybe vehető kamatkedvezményhez folyószámla fenntartását is előírja a bank. Ebben az esetben nem érdemes bezárni a bankszámlát, de elkerülhetjük a költségeket, ha nyitunk egy olcsóbb folyószámlát máshol, és azon keresztül bankolunk.
Turmezey Tamás szerint nem csak a bankváltást érdemes átgondolni, ha a pénzügyeinket szeretnénk rendezni. A bankszámla cseréje után érdemes a megtakarításainkat is átvizsgálni, vagy éppen a hiteleinket is lecserélhetjük egy olcsóbbra (hitelkiváltáshoz ajánljuk a Pénzcentrum kalkulátorát), így alacsonyabb lesz a törlesztő.
Bankolhatnánk 0 forintért is? Egy évig biztosan
Ma már igen egyszerűen felmérhetjük, hogy van-e olyan számlaajánlat a piacon, amely számunkra sokkal kedvezőbb lehet. A Pénzcentrum bankszámla kalkulátorát használva például azonnal feltűnhet, hogy akár az első évben 0 forint is lehet a bankszámla teljes költsége, ha a Gránit Bank digitális bankszámláját választjuk. Összesen 6080 forintot kell fizetnünk a második évtől, ha a Sberbank Fair számlája mellett tesszük le a voksunk, feltételezve, hogy a legtöbb tranzakciót digitálisan intézzük. A jó ajánlatokból tehát nincs hiány, érdemes személyre szabottan, a szokásaink alapján megtalálni a legjobbat - ehhez ajánljuk múlt héten megjelent elemzésünket, amelyben 5 ügyféltípuson muatjuk be a legjobb konstrukciókat.
- mondta el a Pénzcentrumnak Turmezey Tamás.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.