A Pénzcentrum 2024. november 21.-i hírösszefoglalója, deviza árfolyamai, a skandináv lottó nyerőszámai, heti akciók és várható időjárás egy helyen!
Egyre több szakember már az infláció évtizedeként tekint a pandémia utáni gazdasági újraindulással kezdődött időszakra. Az infláció és a monetáris politika változása ugyanis a 2008-as világgazdasági válsághoz hasonlóan boríthat majd fel, akár évtizedes piaci trendeket is. Sokak szerint még mindig nincs alternatívája az állampapírnak, mások a tőzsdézésre esküsznek. A Pénzcentrum most a pénzpiac szakértőinek segítségével járt utána, mibe érdemes fektetni 5 és 10 millió forint közötti alaptőkével.
Jelenleg a szokásosnál is nehezebb dolga van a fix hozamú befektetést kereső lakossági befektetőknek. Az állampapír ugyan még mindig biztos pont, ha az alacsony kockázatról van szó, de a bankbetétek után már ennek hozamaira is rányomta bélyegét az infláció, ami a KSH legújabb jelentése szerint ráadásul ismét felszálló ágban van.
Felmerül hát a kérdés, hogy ebben a bizonytalan hozamkörnyezetben mibe a leginkább érdemes fektetni megtakarításainknak. Maradjunk a biztonságos állampapírnál? Esetleg beszálljunk a tőzsdére? A Pénzcentrum korábban kiderítette, hogy 1-2 millióval mi a legkecsegtetőbb és a legracionálisabb befektetés, most pedig arról kérdeztük a szakértőket, hogy egy 5-10 milliós kezdőtőkével milyen befektetési lehetőségek nyílnatnak meg egy kisbefektető előtt.
Az infláció jócskán megváltoztatta a piaci viszonyokat
A nulla közeli hozamok világában érvényesült a „TINA” (there is no alternative) elv, tehát a részvények kvázi egyeduralma, mint hozamot biztosító eszköz. Kiváltképp igaz ez a growth (növekedési) részvényekre, ahol a jelentős jövőbeli eredményeket magas jelenértékkel árazták be a piaci szereplők - vélik az Erste Alapkezelő szakértői.
A szigorúbb monetáris politika és az ezt eredményező emelkedő infláció viszont változást hozott, így a befektetőknek már körültekintően kell eljárniuk.
Magasabb hozamszintek mellett már a stabilabb, erős pénztermelő képességgel bíró vállalatok is vonzóvá válnak. Ugyanakkor a velünk maradó megatrendek – mint a technológia és digitalizáció, a fenntarthatóság és a demográfiai változások – továbbra is erős hátszelet biztosíthatnak a dinamikusan növekvő cégeknek. A részvénypiacok tehát összességében továbbra is attraktív befektetési lehetőségeket kínálhatnak.
Mindezek mellett az alapkezelő tapasztalatai szerint a befektetők aktívan keresik azokat az eszközöket is, amelyek segítségével védekezhetnek az infláció ellen és felkészíthetik portfóliójukat a magasabb hozamkörnyezetre. Erre alkalmasak lehetnek például az ingatlan befektetési alapok, vagy infláció-követő kötvények - árulták el.
Bence Balázs, a Portfolio Trader befektetési igazgatója szerint a nagy kép nem változott. a kockázatmentes állampapír befektetést illetően gyakorlatilag nincs infláció feletti reálhozam a nyugati világban. Ez a részvénypiac felé hajtja a tőkét, ahol ennek hatására nagyon drágává váltak a részvények.
De hosszú távon gondolkodva, folyamatos évenkénti, félévenkénti befektetést feltételezve a szakértő nem látja a részvénypiac alternatíváját. Persze ott az ingatlan - teszi hozzá, de ahhoz már igen nagy tőkében kell gondolkodni.
Mérlegeljük, hogy mikorra szeretnénk hozamot
Nagyobb összeget egyszerre befektetni általában nehezebb, mint kisebb összegű, folyamatos befektetést csinálni. A jó hír, hogy legtöbbünk nem néz szembe a nagyobb összeg okozta kihívással.Először azt érdemes mindenképp mérlegelni, hogy mikor lesz szükségünk a megtakarításunkra?
Ha 5 éven belül akarunk a pénzünkhöz jutni, akkor állampapír plusz lehet a legjobb megoldás.
Ha 15 évben tudunk gondolkodni, akkor már érdemes a részvénypiacban gondolkodni. Mivel nagyobb összegről van szó, szemben a folyamatos megtakarítással itt van jelentősége az időzítésnek. Jobb akkor vásárolni a részvénypiacon például, amikor esnek az árak, mintsem akkor, amikor már 1,5 éve szárnyal minden. De mivel a jövőbe egyikünk sem lát, talán a legbiztosabb fokozatosan, 5-6 hónap alatt befektetni, ha mégis a részvénypiac mellett dönt valaki - árulja el Bence Balázs.
A befektetési szakértő szerint semmiben nem határolja le a lehetőségeinket, de semmiben nem is ad többet, mintha mondjuk 1 millió forintunk lenne, feltéve ha magunk fektetjük be. A privatebanking szolgáltatáshoz ugyanis kevés, de ha pénzügyileg tudatosnak érezzük magunkat, valószínűleg úgyis magunknak csináljuk. vagy, akkor amúgy is te magad csinálod. Előnye persze, hogy egyedi részvényvásárlás esetén a nagyobb tőke több lábon álló, diverzifikáltabb portfólió kialakítását teszi lehetővé - teszi hozzá.
Az Erste Alapkezelő szakértői is úgy vélik, hogy elsősorban ugyanazokat a szempontokat kell mérlegelni egy 5-10 milliós, mint egy pár milliós összegű befektetés esetén. Tehát a legfontosabb tisztában lenni a befektetésünk céljával, és meghatározni azt az időtávot, amely alatt biztosan nem lesz szükségünk a befektetett pénzre. Érdemes átgondolni azt is, teljes megtakarításunk mekkora részét teszi ki a befektetett összeg és milyen mértékű veszteséget tolerálunk, valamint, hogy mennyire vagyunk otthon a befektetések világában
Egy 5-10 milliós nagyságrendű összeg befektetésekor – főleg, ha a vásárolni kívánt eszközök tartalmaznak részvény típusú (egyedi részvény, ETF, részvény befektetési alap) instrumentumokat – mindenképp érdemes megfontolni a tőke rendszeres, nem egyidőben történő befektetését. Ezzel a piac időzítésével járó kockázatokat limitálhatjuk, hiszen a bekerülési árakat „átlagoljuk”.
Egyedi értékpapír szinten már nincsenek jelentős korlátok a kisbefektetők előtt, hiszen a befektetési alapok és az állampapírok is lehetővé teszik, hogy akár tízezer forintos nagyságrendű összegeket is hatékonyan fektessenek be. Ugyanez igaz a részvényekre is, kevés kivétellel. Szóval a lehetőségek már 1-2 milliónál is igen sokszínűek, de egy ekkora összeg tulajdonképpen már egyáltalán nem állít az ember elé akadályokat.
A nagyobb eltérést portfólió szinten tapasztalhatjuk, ugyanis 5-10 millió forinttal már hatékonyabban hozzáadhatunk taktikai, rövidebb távú eszközöket is befektetéseinkhez. Itt gondolhatunk a befektetési alapok által forgalmazott Strukturált Értékpapírokra, kockázatosabb egyedi részvényekre, vagy más – például derivatív – tőzsdei termékekre is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Balásy Zsolt, a HOLD alapkezelő portfóliókezelője szerint az egyetlen tényező a fix költség (pl számlavezetési díj), ahol számít az összeg nagysága, de ezeket már sokféleképpen ki lehet kerülni. Úgyhogy egy igazán minimális összeg felett teljesen mindegy a befektetés nagysága, lehet az 1 millió, vagy 100.
A legfontosabb az időtáv. Hosszú időtáv (10+ év): kockázatos befektetés (pl részvény alap), rövid időtáv (3- év) MÁP+. Mindkettőt lehet már 100 ezer forinttól is venni. A várható hozam pedig a kockázattól függ.
Még egy szempont lehet a diverzifikáció, azaz, hogy pl. hányféle részvénybe és kötvénybe rakja az ember a pénzét. Azonban ez a szempont is kikerülhető alapon keresztül, mert ott már 100 ezer forint is több tucat részvénybe porlad szét.
Paku Dénes, az Aegon szakértője szerint kisebb és nagyobb összegnél is fontos meghatározni a befektetési időtávot. Szükséges egy likviditási rész, arra az esetre ha gyorsan, rövid időn belül hozzá akarunk férni valamilyen rendkívüli esemény bekövetkeztekor a megtakarításunkhoz.
A megtakarításunk olyan részénél érdemes vállalni kockázatot, melyre valószínűleg nem lesz szükségünk legalább 2-3 éven belül. Fontos előre tájékozódni arról is, hogy milyen időtávra ajánlott az adott befektetési termék.
A gyors haszonnal együtt jár a kockázat
Ha valaki stratégiai, hosszabb távú befektetésekkel szeretne elérni gyorsan és nagy hasznot, akkor továbbra is a részvénypiac felé érdemes tekintenie. Az utóbbi 2-3 évben szerencsés szektor- és régió kiválasztással akár komoly kétszámjegyű hozamok is elérhetők voltak, néhány hónap leforgása alatt - árulják el az Erste szakértői.
Ugyanakkor a részvénybefektetések nem garantálnak fix hozamokat, így könnyen elképzelhető, hogy valaki nem éri el a kívánt nyereséget, vagy nem olyan gyorsan, mint azt szeretné. A potenciál megvan, de garanciát nem fogunk kapni. Éppen ezért érdemes kompromisszumot kötni, és kiegyezni a „legnagyobb” haszon helyett a „reális” haszonnal, egy kiegyensúlyozott kockázati profil mellett.
A portfóliót kockázatvállalási hajlandóságunknak megfelelően érdemes kialakítani. Központi részét jól diverzifikált stratégiai elemek képezhetik: ezek lehetnek vegyes alapok, vagy széles régiós kitettséget biztosító részvény vagy kötvény befektetési alapok. Ezt érdemes lehet kiegészíteni ingatlanokba fektető befektetési alapokkal és akár inflációkövető állampapírokkal is.
Ha bevállaljuk a valóban magas kockázatot, akkor fektethetünk szektor-specifikus alapokba is. Ezzel csökken a diverzifikációs érték, de nő a hozampotenciál. Végül pedig lehet befektetési célzattal egyedi részvényeket is. Egy-egy jól megválasztott cég és sikeresen eltalált beszálló gyors és jelentős nyereséget is hozhat, így aki valóban tolerálja a vele járó kiemelkedő kockázatot, a portfólió egy szeletét ilyen típusú befektetésekre is szánhata.
Gyorsan magas hozam valami volatilis, nagy árfolyamkilengéseket produkáló termékkel képzelhető el. Ilyen lehet például a Bitcoin. Ezekkel csak az a gond, hogy, hogyha balul sül el a befektetés, legalább annyira hatalmasat lehet vele bukni, mint nyerni - árulja el a gyorsan, nagy haszonnal megforgatott pénz kockázatairól Bence Balázs.
Hosszú, mondjuk 15 éves távra viszont csak a részvénypiacot tudja ajánlani, még akkor is, ha a jelenlegi árazásuk alapján inkább drágának nevezhetőek a részvények. Itt praktikus egy diverzifikált, sok lábon álló portfóliót kialakítani, amit a kisbefektetők legkönnyebben index követő ETF vásárlásával tudnak megvalósítani.
Paku Dénes úgy gondolja, ekkora összeggel már érdemes a devizák közötti diverzifikációra is gondolni. Saját bőrünkön tapasztalhattuk például a tavalyi év során, hogy az Euróval szemben a Forint folyamatosan romlott.
Ilyen méretű összegnél már hasznos ha körülbelül tőkénk 30%-át kemény devizában tartjuk. Szerencsére a legtöbb szolgáltatónál bőven adottak a lehetőségek nem csak forintos befektetések elhelyezésére.
5-10 millió forintos összegből még ha egyedi papírokat is választunk, lehetőségünk van arra, hogy egy hatékony portfóliót tudjunk létrehozni. A költséghatékonyság miatt elképzelhető az is, hogy túlnyomórészt ETF-eket és befektetési alapokat helyezzen el egy nagyobb kockázatot kedvelő befektető a befektetési portfólióban.
A részvénypiacokra ömlik a likviditás, de jelenleg már az is látható, hogy a tengerentúli gazdaság növekedése lassulni kezd, a feltörekvő reszvénypiacokban talán nagyobb potenciál lehet.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.