Lépéseket tesznek a társadalom alacsonyabb jövedelmű és sérülékenyebb csoportjainak védelme érdekében a végrehajtási szabályok módosításával
A pénzügyi ismeretek megszerezéséhez sokkal többre van szükség, mint néhány órás beszélgetésre egy tanácsadóval, akár 10 ezer óra tanulásra is szükség lehet ehhez. Persze a legtöbbünknek erre nincs ideje, azonban néhány alapszabályt betartva mi is tisztában lehetünk a pénzügyek kezelésével.
Sokan gondolják azt, hogy értenek a pénzügyekhez, pedig ahhoz, hogy valóban tudjuk, hogyan kezeljük a pénzünket, sokkal többre van szükség, mint egy bankszámlanyitásra. Malcolm Gladwell, kanadai újságíró, író szerint ahhoz, hogy értsünk valamihez, legalább 10 ezer órát kell foglalkozni vele, bármi legyen is az.
Persze a pénzügyekre nehezen tud mindenki ennyi időt fordítani, azonban lényeges, hogy belássuk, hogy nem teljes a tudásunk a témában. Ezt a különbséget áthidalhatjuk, ehhez viszont elengedhetetlen, hogy betartsunk néhány szabályt.
Tanuld meg az alapokat!
Ugyan nehéz lenne 10 ezer órát a pénzügyeinkkel tölteni és a kérdés minden csínyját-bínyját elsajátítani, azonban az alapok nélkül nem fogunk sokra menni. Nem érdemes abban bízni, hogy megoldja helyettünk valaki a pénzügyeinket, ugyanis mindenkivel megeshet, hogy egyszer csak nagy döntés elé kerülünk, így érdemes mindig tisztában lenni az alapokkal.
Nem kell persze rögtön beiratkoznunk egy főiskolára vagy egyetemre, elég, ha néhány, ingyenesen elérhető forrásból tájékozódunk, és frissen, naprakészen tartjuk a tudásunkat:
- Az egyik legjobb forrás, ha követjük a híreket, amelyek a pénzügyekkel foglalkoznak. Ezzel nemcsak tudást szerezhetünk, hanem a megszerzett ismereteink naprakészek is lesznek.
- Az interneten már számos oktatóanyag elérhető a pénzügyeinkkel kapcsolatban. Aki olvasni szeret, annak az online enciklopédiákat érdemes olvasgatnia, aki viszont a képes formátumokat kedveli, annak a videómegosztókon érdemes keresgélnie ilyen tartalmak után.
- Aki mélyebb ismereteket szeretne, annak érdemes ellátogatnia szakkönyvtárakba (pl: egyetemi könyvtár), és az itt található könyveket olvasgatni.
- A szolgáltatók is gyakran tesznek közzé pénzügyi ismeretekről szóló anyagokat, amiket a bankok és a biztosítók gyakran a honlapjukon is elérhetővé tesznek.
- Fordulhatunk pénzügyi tanácsadóhoz is, azonban ezért már valószínűleg pénzt is kell fizetnünk, vagy valószínűleg valamilyen pénzügyi terméket (pl: életbiztosítást) próbálnak majd nekünk eladni.
Figyelj oda a mindennapokban is!
Egy átlagos, szürke hétköznap során is többször szembesülünk pénzügyi döntésekkel. Ezek valószínűleg nem lesznek az egész életünkre hatással, a kis apróságok mégis összeadódnak. Így ha egy éven keresztül minden munkanapon a 100 forinttal olcsóbb kávét választjuk, akkor egy év alatt 20 ezer forintot is összespórolhatunk.
Ha ezt nemcsak a kávénál vesszük figyelembe, hanem minden, megvásárolt terméknél, és naponta 500 forintot félre tudunk így tenni, akkor tudatosan befektetve akár 100 milliós vagyont is felhalmozhatunk ebből.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ahhoz, hogy ezeken az apró szokásokon változtatni tudjunk, arra van szükség, hogy pontosan tisztában legyünk azzal, milyen kiadásaink vannak egy hónapban. Ennek felméréséhez egy hónapig írjuk fel minden kiadásunkat, majd ezeket végignézve a hónap végén láthatjuk, hol tudunk lefaragni néhány ezer forintot, amiből már megtakarítást indíthatunk.
Beszélj a családdal a pénzügyekről!
Nem arra van szükség, hogy minden egyes kávé elköltéséről beszámolj a férjednek/feleségednek. Itt inkább arról van szó, hogy a fontosabb kérdéseket vitassátok meg, beszéljétek alaposan át és együtt öntsetek róla. Könnyen előfordulhat (és nem is ritka), hogy egy válás vagy egy haláleset után az egyedül maradt illető pénzügyi analfabétaként vág neki a pénzügyek kemény világának.
Ha megbeszélitek a pénz kezelését, akkor viszont ettől nem kell tartania egyik félnek sem, az alapokkal mindketten tisztában lesztek. A pénzről egyébként a gyerekeinkkel is beszélni kell, mivel ezt egyelőre nem tanítják az iskolában. Persze nem mindent kell megosztani velük, erről korábbi cikkünkben írtunk részletesebben.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.