2 °C Budapest

Egyetlen fillért sem akarsz adózni? Nem kell a Kajmán-szigetekre menned

2016. november 29. 05:29

Egyre nagyobb figyelmet kap a megtakarítások fontossága, és ugyan elöntik a piacot a tuti befektetési ajánlatok, akinek nincsenek több éves tapasztalatai a területen, nem egyszerű megtalálni a céljainak megfelelő befektetési formát.

Az év végének közeledtével még mindig sok munkahelyen adnak jutalmat, bónuszt, vagy 13. havi fizetést. Ha sikerült úgy gazdálkodnod év közben, hogy ehhez a plusz összeghez nem kell hozzányúlnod, akkor érdemes valamilyen megtakarítást választanod. Akkor is jó elgondolkodni ezen a lehetőségen, ha lakásra, az első autódra, vagy épp a gyereked továbbtanulására szeretnél félretenni. Ha van egy kis megtakarításod, és egy olyan álmod, amit néhány év múlva szeretnél megvalósítani, akkor neked jó választás lehet a Tartós Befektetési Számla (TBSZ).

Akkor pedig pláne, ha úgy gondolod, hogy legalább 3-5 évig nem akarsz hozzányúlni a pénzedhez, viszont szeretnéd, hogy ez idő alatt szép kis hozamot hozzon a megtakarításod.

A TBSZ egyik óriási előnye a többi termékkel szemben, hogy az ötödik év után kamatadó-mentesen lehet hozzájutni a teljes befektetett összeghez. Tehát a hozamból nem kell jelenleg 15 százalékos személyi jövedelemadót (szja) és 6 százalékos egészségügyi hozzájárulást (eho) fizetni (ez már együtt 21 százalék). Így a tiéd marad a teljes haszon.

Mutatjuk, hogy működik.

Szinte minden pénzintézet kínálatában megtalálható ez a számlatípus, ami tulajdonképpen egy speciális értékpapír számla. Először ezt a TBSZ számlát kell megnyitni, és utána lehet választani, hogy miben szeretnéd tartani a befektetéseidet (erről részletesebben később).

Amelyik évben megnyitod a számlát, az a nulladik, vagy gyűjtőév, amely az adott év végéig, december 31-ig tart. Ez idő alatt annyiszor teszel a számlára pénzt, és akkora összeget, amikor és amennyit csak szeretnél, nincs felső korlát, viszont a minimum összeg 25 ezer forint vagy annak megfelelő értékű deviza, ennek befizetése a számlanyitás feltétele Viszont amikor vége a nulladik évnek, és kezdődik a 3+2 éves lekötési időszak, akkor már nem lehet rá többet befizetni, de a portfolió összetételét ezután is szabadon lehet változtatni.

A TBSZ azok számára a legideálisabb, akik hosszabb távon szeretnének takarékoskodni, és 5 évig (de legalább 3-ig) tudják kamatoztatni a pénzüket. A lekötési időszak első három évében nem érdemes hozzányúlni a megtakarításhoz, mert ilyenkor még kell kamatadót fizetni, tehát ugyanakkora összeghez jut a tulajdonos, mintha egy normál számlán tartotta volna a pénzét.

A harmadik lekötési év után viszont már csak 10 százalék adót kell fizetni, ha az ügyfél a teljes összeget, vagy annak egy részét felveszi. Utóbbi esetben a számlán maradó pénzmég két évig kamatozhat tovább.

Az ötödik lekötési év után viszont az elért nyereség után egyetlen fillért sem kell adózni, így a teljes hozam a zsebedben marad.

Ha nem csak egy évig szeretnél gyűjteni

A TBSZ sajátossága, hogy csak a nulladik évben lehet befizetni a számlára. Ha viszont szeretnél folyamatosan félretenni, akkor minden évben van lehetőség arra, hogy új szerződést köss, új számlát nyiss (egy évben, egy szolgáltatónál csak egyet lehet).

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Betét, vagy értékpapír?

A befektetéseidet tarthatod betétekben, ennek kezelésére a Tartós Befektetési Betétszámla (TBBSZ) szolgál, ha viszont értékpapírokban szeretnéd tartani, akkor a Tartós Befektetési Értékpapírszámlát (TBÉSZ) választhatod. A betétes és az értékpapíros számlák között nincs átjárási lehetőség, de az adott számlán belül szabadon rendelkezhetsz a megtakarításaidról egész idő alatt.

Mikor nyissam?

Ha úgy érzed, hogy a TBSZ-t neked találták ki, és rendelkezel jelenleg egy nagyobb összeggel, amit szeretnél kamatoztatni, akkor még most, év végén a legideálisabb megnyitni a számlát. Mert december 31-én már véget is ér a nulladik év, és januárban már a 3+2 éves lekötési időszak kezdődik.

Ha viszont jelenleg még nem rendelkezel akkora megtakarítással, amit úgy érzel, hogy érdemes lenne tartósan lekötni, és inkább egy éven keresztül gyűjtögetnéd még a pénzedet, akkor jövő év elején érdemes megnyitnod.

Utóbbi esetben azért jó már az év elején megnyitni a számlát, mert így a befizetési időszakban is kamatozik a pénzed, tehát jobban jársz vele, mintha a malacperselyben gyűjtögetnéd a megtakarításaid.

Természetesen olvasóink kérdéseit is várjuk a TBSZ-szel és a NYESZ-szel kapcsolatosan: a kérdéseket az OTP Bank szakértői válaszolják majd meg. Címünk: penzcentrum@penzcentrum.hu

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Kiszámoló  |  2024. november 21. 18:39
Írtam a Curve-ről egy update cikket nemrég. Akkor vettem észre, hogy a Curve lehetőséget ad a bankká...
MEDIA1  |  2024. november 21. 18:25
Idén 20. alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat. Az idei díjakat többek között a Telex, a 24.h...
Holdblog  |  2024. november 21. 07:52
Kezdetben a közösségi média csupán izgalmas újdonságnak tűnt, amiről senki sem gondolta volna, hogy...
Kasza Elliott-tal  |  2024. november 15. 18:35
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?