A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Május 2-án lett 50 éves a PIN-kódos azonosítás, a technológiát egy skót mérnök találta ki, aki most elmesélte, hogyan született a világ egyik legelterjedtebb azonosításra használt számsora.
A PIN-kódok mára a mindennapok részévé váltak, a telefonunkhoz, bankkártyánkhoz is ezt használjuk belépéskor. Sokan nem is gondolnák, hogy a technológia feltalálása 50 évre tekint vissza, pedig a PIN-kódot már a 60-as években kitalálta egy glasgow-i mérnök, James Goodfellow. Hetekig dolgozott egy munkán, aminek a célja azt volt, hogy egy kódolt kártyát állítson elő, amivel pénzkiadó automatából lehet készpénzhez jutni. Ugyan a bankok használták először ezt az azonosítási módszert, azonban később más területen is elterjedt, például a mobiltelefonok SIM-kártyájának azonosításakor.
Ugyan Goodfellow nem kapott plusz pénzt a szabadalomért, mert az a cégé volt, amelyiknek dolgozott, azonban a neve világszerte ismert lett.
- nyilatkozta a feltaláló az évforduló alkalmával a Daily Mail-nek. A kezdetek azonban nem voltak túl könnyűek: már 1964-től dolgozott a rendszeren, aminek kétezer automatán keresztül kellett 1 millió ügyfelet kiszolgálnia. A gépeknek ráadásul a nap minden órájában az ügyfelek rendelkezésére kellett állnia.
Először a biometrikus azonosításon gondolkodtak, vagyis ujjlenyomat alapján azonosították volna az ügyfelet, de ez több szempontból is problémásnak bizonyult. Az ihlet nem is munka közben jött meg, hanem épp szórakozni volt. Ekkor jött rá, hogy a megoldás végül a PIN (Personal Identification Number, személyes azonosítószám) lehet. Ezt a bank bocsátja ki, és az ügyfél azonosítására szolgál. A számsort csak be kell ütni az automatán és meg is kapjuk a kért összeget a banktól, vagyis majdnem ugyanúgy működött a rendszer, ahogyan ma is.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.