A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Nincs olyan megtakarítási termék Magyarországon, ami kifejezetten azokat célozza meg, akik két éves időtávon szeretnének megtakarítani. Emiatt nekik trükközniük kell, ha a legjobb megoldást szeretnék megtalálni maguknak. Ezen az időtávon ugyanis érdemes lehet többfelé osztani a pénzünket ahhoz, hogy az ideális megoldást megtaláljuk.
Sokan vannak úgy, hogy egy korábban összespórolt nagyobb összeget (pl. néhány millió forint) szeretnének elhelyezni, azonban a Tartós Befektetési (vagy Betéti) Számlák (TBSZ) 3 éves kedvezményes időszakát nem tudják kihasználni, mert ennél hamarabb van szükségük a pénzre. Emellett persze a bankbetétek viszonylag alacsony kamatánál többet szeretnének látni és persze lehetséges, hogy több mint egy évig tartják a pénzüket egy helyen.
Mégiscsak inkább TBSZ
Ahogy azt írtuk a TBSZ először három naptári év után ad adókedvezményt, ilyenkor a kamatadó 10 százalékra mérséklődik és az egészségügyi hozzájárulást (EHO) sem kell megfizetnünk. Ezt két éves megtakarítási időszak alatt nem tudjuk kihasználni, azonban ennek ellenére megérheti ilyen számlára tenni a pénzünket, de hogy lehet ez?
Hiába más számláról beszélünk, a számlavezetés jellemzően ugyan annyiba kerül, mintha sima értékpapírszámlát vennénk fel, ráadásul a feltöréskor sem kell magasabb költségekkel számolni. Hatalmas előny lehet viszont, ha több befektetési formát választunk, ilyenkor ugyanis nem a befektetési termék eladásakor kell megfizetni a kamatadót és az EHO-t, hanem amikor a számláról felvesszük a pénzt.
Két év aránylag hosszabb időtáv az ember életében, így előfordulhat, hogy korábban vagy később van szükségünk a pénzre. Előbbi esetben érdemes fix hozamú befektetést választani. Utóbbinál viszont kiemelkedően előnyös lehet a TBSZ, hiszen 3 év után a fent felsorolt kedvezményeket kaphatjuk, míg ha 5 évig a számlán tartjuk a pénzünket, akkor nemcsak az EHO mentességet kapunk, hanem a kamatadót sem kell megfizetnünk.
A TBSZ értékpapírszámlájára számos befektetési termék közül válogathatunk, ezeket persze megvehetjük sima értékpapírszámlára is, azonban ebben az esetben elveszítjük a felsorolt előnyöket.
Állampapírok
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az állampapírok után eleve nem kell EHO-t fizetni, ez már a két éves megtakarítási időszaknál is mellettük szól. Persze nem mindegy, melyik papaírt vesszük meg. Vehetünk például évente Kamatozó Kincstárjegyet egy éves futamidővel, de a magasabb hozam reményében vehetünk hosszabb futamidejű Magyar Államkötvényt. Ezeknél érdemes változó kamatozású terméket választani, így bármikor veszteség nélkül eladhatjuk őket. Vásárolhatunk a lakossági államkötvényekből (PMÁK és BMÁK) is, ezek is jellemzően veszteség realizálása nélkül válthatók vissza.
Befektetési alapok
A befektetési alapok nyilvános tájékoztatójában megtaláljuk, hogy az adott alapnak mekkora a kockázata és az alapkezelő milyen futamidőre ajánlja a megvásárlását. Két éves időtávon egyébként elsősorban a pénzpiaci és a rövid kötvény alapok jöhetnek szóba. Ha a magasabb hozam reményében kockáztatjuk a pénzünket például egy részvényalapban, akkor érdemes a pénzünk egy részét biztos befektetésben tartani (pl: állampapír vagy pénzpiaci alap).
Bankbetét
Természetesen nem érdemes elfeledkezni a bankbetétekről sem, hiszen új pénz elhelyezésekor a jegybanki alapkamat többszörösét is megkaphatjuk, igaz, ezek általában rövid lejáratú termékek. Ha viszont egy éves lekötést nézünk, akkor két százalék körüli ajánlatot is találhatunk, ha körülnézünk a bankok ajánlatai között.
A betéteknél azt is meg kell nézni, hogy mekkora kamatot kapunk majd akkor, amikor már nem friss pénzt kötünk le és persze a számlavezetési díjak sem lényegtelenek, alacsonyabb kamatok mellett ugyanis a kamatadóval akár nullázhatják a hozamunkat. Arról nem is beszélve, hogy jellemzően a pénz felvételének (átutalásának) is díja van, ezzel sem árt előre kalkulálni, amikor elhelyezzük a pénzünket.
Egyszeri díjas életbiztosítás
Az egyszeri díjas életbiztosítások aránylag nagyobb összeg felett elérhetők, mint a másik két fent részletezett termék. Ennek ellenére megérheti ezt választani, az eszközalapokkal ugyanis hasonlóan jól járhatunk, mint azt a TBSZ-nél ismertettük, ugyanis ezeknél a termékeknél is a pénz felvételekor kell megfizetni a kamatadót és az EHO-t. Emellett ezek az életbiztosítások is adnak kamatadó kedvezményt:
- 3 év után feleződik a kamatadó és az EHO,
- 5 év után pedig egyiket sem kell megfizetni.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.