A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Az idei év tapasztalatai azt mutatják, hogy sokkal nehezebb jól befektetni a pénzünket, mint azt elsőre gondolnánk. Sokan a saját bőrükön tanulhatták meg, hogy messze nem csak a kamat számít.
A 2015-ös év valószínűleg a pénzügyi botrányokról marad emlékezetes a magyar gazdaságtörténelemben: a Buda-Cash és a Quaestor bedőlése, a Hungária Értékpapír-botrány, na meg persze a legendás karcagi Bróker Marcsika sok családnak okozott kemény heteket, hónapokat.
Az ilyen botrányok kapcsán (is) érdemes átgondolni, megfontolni, hova tegyük a pénzünket, kire bízzuk megtakarításainkat. Van néhány "kötelező" szempont és alapszabály arra is, hol NE tartsuk megtakarításainkat.
Túl szép, hogy igaz legyen
Előre szólunk: ma gyakorlatilag alig találni olyan - megbízható, nem átverős - megtakarítást, ami 10 százalékos, vagy annál magasabb kamattal kecsegtet. Ne dőljünk be a hihetetlenül magas kamatoknak, ne dőljünk be a csodálatos ajánlatoknak, az elszalaszthatatlan lehetőségeknek.
Nincs engedély? Akkor felejtős
A legfontosabb, hogy tudjuk azt, hogy a befektetési szolgáltatás engedélyhez kötött tevékenység. A befektetési vállalkozások csak valamely felügyeleti szerv engedélyének birtokában jogosultak befektetési szolgáltatást nyújtani. Ha tehát bizonytalanok vagyunk a szolgáltatóval, tanácsadóval kapcsolatban, ne habozzunk elkérni az engedélyét, engedélyeit. Ha ilyet nem tud felmutatni, vagy többszöri kérésre sem adja át,
Az országos fiókhálózattal rendelkező bankok, pénzintézetek, takarékszövetkezetek természetesen rendelkeznek a szükséges engedélyekkel, azonban könnyen belefuthatunk - például internetes hirdetésekben, keresésnél - olyan szolgáltatókba, akik nem rendelkeznek a megfelelő jogosultsággal. Legyünk tehát óvatosak.
Befektetéseinket egyébként széles körű védelem illeti meg: ez azonban nem mindegyik pénzügyi eszközre terjed ki, és csak a hivatalos, engedéllyel rendelkező, a Befektető-védelmi Alap tagjai közé tartozó szolgáltatóknál kaphatjuk meg ezt a védelmet.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Tudjuk, mibe tesszük a pénzünket!
Érdemes tájékozódni arról, hogy a befektetési vállalkozás milyen befektetési szolgáltatásokat nyújt, és milyen termékeket értékesít! Tájékozódjunk több befektetési vállalkozásról is - így részletesebb információkhoz juthatunk, és akár jobb ajánlatokkal is találkozhatunk. A legtöbb szolgáltató - például bank, takarékszövetkezet, stb. - többféle megtakarítási terméket is kínál: kérdezzünk rá, melyiket ajánlják nekünk, melyik felel meg a legjobban befektetési céljainknak. Arról is érdeklődjünk, van-e átjárás a különféle termékek között, tudunk-e később változtatni.
általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb lefedettséggel (például országosan minél több fiókkal) rendelkezik pénzügyi szolgáltatónk, annál egyszerűbben és gyorsabban tudunk ügyet intézni.
6 tipp: így biztonságban lesz a pénzed
- Ne fektess be pusztán egy telefonbeszélgetés alapján!
- Ne adj át készpénzt - mindig visszakövethető elektronikus utalással helyezd el a befektetésre szánt összeget saját, névre szóló számládra.
- Ellenőrizd a pénzügyi szolgáltató és az üzletkötő hátterét. Csak megbízható, hatósági engedélyekkel rendelkező szolgáltatónál hagyd a pénzed.
- Mielőtt hosszútávra szóló szerződést kötnél, gondold át, hogy mi történhet majd befektetéseddel akkor, ha terveid időközben megváltoznak.
- Mindig olvasd át a tájékoztatókat, figyelj a kapcsolódó kockázatokra!
- Legyél óvatos azokkal az ajánlatokkal illetve konkrét hozam ígéretekkel, amik túl jól hangzanak ahhoz, hogy igazak legyenek.
Kérdésed van a különböző megtakarítási formákkal kapcsolatban? Kíváncsi vagy, mibe fektesd a nehezen összespórolt pénzed? Írd meg a penzcentrum@penzcentrum.hu e-mail címre. Tematikus hetünk utolsó cikkében a TakarékBank szakértői válaszolnak a legérdekesebb olvasói levelekre.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.