Az egészségmegőrzés és a betegségmegelőzés nem fejben dől el, aktívan kell tenni érte.
Az állami támogatás miatt sokunknak megéri egészségpénztárba tenni megspórolt forintjainkat, de nem mindenki tudja, hogy mennyi mindenre tudja felhasználni a befizetett összegeket. Pedig több mint egymillió egészségpénztár tag van Magyarországon, akik kis odafigyeléssel akár tízezreket is megtakaríthatnak évente.
Az egészségpénztárakkal (EP) kapcsolatban gyakran felmerül a kérdés, hogy miért jó az, hogy az állam meghatározza, hogy mire költhetem a pénzem, pedig okosan használva rengeteg pénzt takaríthatunk meg vele. Nem mindegy azonban, hogy mire használjuk fel a megtakarított összeget. Lényeges, hogy a pénztári befizetések után 20 százalékos adójóváírást kapunk, ráadásul egyéb kedvezményeket is nyújtanak a szolgáltatók, így több mint harminc százalékkal is olcsóbban juthatunk hozzá a szolgáltatásokhoz.
Erre érdemes költeni, ha egészségpénztárad van
Ugyan korlátozott, hogy mire költhetjük el a befizetéseket, viszont a kedvezményes felhasználások köre minden családban szükséges kiadásokra terjed ki. Ugyanis nem csak magunkra költhetjük a felhalmozott összeget, hanem közeli hozzátartozóinkat is megjelölhetjük kedvezményezettként, így nekik is vásárolhatunk a keretből, vagyis fizethetjük a mama gyógyszereit, vagy a magánkórházi ellátást. Kiemelt szerepe van az egészségpénztáraknak a különleges diétát igénylő betegségek, mivel a gyakran drága élelmiszereket kifizethetjük az egészségpénztári számlánk javára is. A lista hosszú, de nézzük meg, hogy pontosan mire használható fel a befizetés:
- Egészségügyi szolgáltatás (pl: magánkórház)
- Otthoni gondozás
- Gyógytorna, gyógymasszázs, fizikoterápia
- Látássérültek támogatása (vakvezető kutya, Braille könyv stb.)
- Mozgáskorlátozottak és fogyatékosok életvitelét könnyítő szolgáltatások (lakás akadálymentesítése)
- Szenvedélybetegségről való leszoktatás
- Gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök
- Rokkantság miatti fizetéskiesés pótlása
- Gluténmentes élelmiszerek vásárlása
- Egészségbiztosítás díjának fizetése
A fenti felsorolásban azokat a felhasználási módokat találjuk, amelyek a kiegészítő egészségbiztosítási szolgáltatások körébe tartoznak.
Ebbe a körbe a szűrővizsgálatok és az egészségmegőrző életmódterv készítése tartozik bele, vagyis ezekre érvényes a plusz 10 százalékos kedvezmény. A harmadik felhasználási lehetőség életmódjavító szolgáltatásokra költeni az egészségpénztári pénzt. Ezen a jogcímen költhetünk természetgyógyászatra, gyógyteákra, szájápolási termékekre, illetve korlátozottan sporteszközökre.
Így éri meg elkölteni a pénzt
Elsősorban a preventív szolgáltatásokra érdemes költeni a befizetett összegeket, hiszen így élhetünk plusz 10 százalékos SZJA jóváírással, vagyis ha saját befizetéssel számolunk, akkor 30 százalékos kedvezményt kapunk. Ha mégsem ilyen célra használjuk fel a pénz, akkor érdemes olyan szolgáltatót keresni, aki a pénztárunkkal szerződésben áll, mivel ezek gyakran kedvezményeket nyújtanak az EP tagoknak.
Van egy további lehetőség is az egészségpénztárak felhasználásakor, mégpedig, ha nem szeretnénk elkölteni a pénzünket, akkor megtakarítási lehetőségként is jó megoldás lehet. Lehetőségünk van a számlán lévő pénzt lekötni két évre, ami 10 százalékos hozammal kecsegtet, pontosabban a lekötött összeg 10 százalékát további SZJA jóváírásként kérhetjük. Ebben az esetben kiemelten érdemes figyelni, hogy az évi 150 ezer forintos kedvezmény maximumba beleférjünk, különösen, ha több évnyi felhalmozódott befizetést kötünk le.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Hogy válasszunk pénztárat?
Magyarországon ma Összesen 28 egészségpénztár működik és több mint egymillió magyarnak van egészségpénztári számlája. Ugyan vannak olyan pénztárak, amelyek csak egy adott cég dolgozóinak befizetéseit kezelik, így ezek kiesnek akkor, ha nem ezeknél a vállalatoknál dolgozunk. Így is több mint 10 pénztár közül választhatunk, ha egészségpénztári megtakarítást szeretnénk indítani. Két szempontot kell elsősorban mérlegelni a pénztárunk kiválasztásánál:
- A pénztárunk szerződésben álljon olyan szolgáltatókkal, akik elérhető közelségben vannak, így az adójóváíráson felül további szolgáltatói kedvezményeket kaphatunk.
- A havi befizetéseinkkel összhangban álljanak a költségsávok, a szolgáltatók elvonásai ugyanis eltérő havi befizetés mellett a legkedvezőbbek
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.