A kaviárról, kacsamájról, szarvasgombáról sokan tudják, hogy nem tartoznak a legolcsóbb élelmiszerek közé, azonban akad még néhány ehető különlegesség, ami akár százezrekbe is kerülhet...
Csakúgy, mint a kálcium vagy a vas, az arany is az ehető ásványok közé tartozik, még ha nem is szokás az alapvető élelmiszerek közé sorolni. Ha valaki mégis meg szeretné kóstolni, hogy milyen íze lehet az aranynak, elsősorban süteményeken, fagylaltkelyheken talákozhat vele, reszelék, vagy bevonat formájában. Valószínűleg senkinek nem tartozik azonban mindennapi eledele közé ez a nemesfém, miután kilója hozzávetőleg 33 000 dollárba (4 875 ezer forint) kerül.
Talán többen vannak azok, akik az arannyal ellentétben megkóstolták már a szarvasgombát, amiről az ókori görögök és rómaiak úgy hitték, hogy nemi vágyat növel. Rendkívül magas értékét annak köszönheti, hogy szinte lehetetlen termeszteni, az igazi szarvasgomba-vadászok kutyákkal és disznókkal szagoltatják ki a tölgyfák tövében megbúvó kincset.
Persze szarvasgomba és szarvasgomba között is óriási különbség van, ami az árukban is megmutatkozik: míg a fehér, téli szarvasgomba kilójáért akár 22 000 dollárt (3 250 ezer forint) is elkérhetnek, addig a nyári fajtát már 13 000-ért (1 920 ezer forint) is beszerezhetjük.
A kaviár sokak számára szintén a luxust testesíti meg, nem is csoda, hiszen a jobb minőségű, vagyis a Kaszpi-tengerben élő tokhalak ikrájából készült étel kilója 3 400 dollárnál kezdődik. A legfinomabbnak, és persze legdrágábbnak a beluga kaviár számít, ami körülbelül 8 800 dollárba (1 300 ezer forint) kerül, és várhatóan egyre drágább lesz a túlzott halászat miatt jelentősen megcsappant beluga állomány miatt. Éppen ezért az USA például már be is tiltotta a beluga kaviár importját.
A világ egyik legdrágább fűszere a sáfrány, nem is szokás belőle néhány grammnál többet vásárolni, hiszen egy kiló akár 3 300 dollárnál (487 ezer forint) is drágább lehet. A növényt elsősorban Spanyolországban, Iránban, Görögországban és Indiában termesztik, meglehetősen nagy területen ahhoz képest, hogy milyen kevés lesz végül belőle. Szerencsére igen kevés kell csak belőle egy-egy étel elkészítéséhez, erős íze miatt, így aztán nem is tűnik olyan drágának a többi fűszerrel összehasonlítva, amiből naponta fogyasztunk.
A húsevő gourmanok körében igen kedvelt a japán marha, a wagyu húsa, amit a Kobe feletti hegyekben tenyésztenek, és lekörözi még a híres argentin steaket is. A Kobe marhát a megszokottnál akár négyszer hosszabb ideig tartják, ami tovább növeli az árat, ráadásul a Kobe nem valami jól tejelő típus, így a borjaknak külön kell a tápanyagot biztosítani. Így talán már annyira nem is meglepő az ára, ami kilónként 330 dollárt (48 ezer forint) kóstál.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Kissé bizarrnak tűnik első olvasásra, mégis az egyik legdrágább kávénak a kopi luwak, vagyis a civetmacska ürülékéből készült kávé számít. Talán ez az egyetlen kávé a világon, aminek első fogyasztója nem az, aki a kávéscsészét a szájához emeli, hiszen előtte a luwaknak is nevezett, macskaszerű emlős már megemésztette azt. Az Indonéziából importált termék, a bonyolult "előállítási" folyamatnak köszönhetően igen drága, kilója 240 dollárnál (35 ezer forint) kezdődik.
Vaníliát valószínűleg már mindenki fogyasztott, ha máshogy nem, akkor a belőle kinyert aromával ízesített sütemények, fagylaltok formájában. A sáfrány után ez a második legdrágább fűszer a világon, amit szintén körülményes termesztési folyamatának köszönheti. A legnagyobb vaníliaültetvények ma Madagaszkáron és Indonéziában találhatók, ahol szinte minden munkafolyamatot, kezdve az ültetéstől az aratásig emberi kézzel végeznek. Éppen ezért a növényzet kilója 110 dollárnál (16 ezer forint), míg a belőle készült kivonaté 570-nél (84 ezer forint) kezdődik.
A Foie gras egy francia szó, magyarul "zsírmájat" jelent, libák és kacsák májából készül, ami ugye már alapból nem olcsó portéka. Sajnos előállítása mindig állatkínzással jár, ugyanis az állatok etetése egy vastag csövön keresztül történik, naponta többször, hogy azok mája többszörösére duzzadjon. Az így előállított máj ára kilónként 110 dollár (16 ezer forint), illetve ennél magasabb.
A tigrishalért legtöbbet talán az a kínai étterem fizetett, amelyik 2007-ben 75 ezer dollárért (11 millió forint) megvásárolt egy 105 kilós példányt, ráadásul csak kabalának, hátha szerencsét hoz a jövőben a vállalkozásnak.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.