Több mint 1,200 milliárd forinttal bővült a hazai vagyonkezelési piac 2007-ben, amiből azonban a negyedik negyedév csak visszafogott bővüléssel tudta kivenni a részét. A nettó vagyon ugyanakkor így is meghaladta a 6,000 milliárd forintot az év végére. Továbbra is a befektetéssel kombinált biztosítói termékek mutatják a leggyorsabb növekedést, így hamarosan akár nagyobb súlyt is képviselhetnek, mint a hagyományos biztosítói termékekhez kötődő vagyonkezelés. A pénztárak a választható portfóliókra való felkészülés jegyében tovább vásárolták a részvényeket, miközben több mint 40 milliárd forint értékű állampapírtól szabadultak meg 2007 negyedik negyedévében.
A nem befektetési alapokban kezelt vagyon összesen 18,8 %-kal nőtt 2007-ben - ez elmarad a befektetési alapok 25.6 százalékos bővülésétől -, így negyedév végén a BAMOSZ tagjai 3.418 milliárd forint vagyont kezeltek az alapokon kívül - írja legfrissebb jelentésében a hazai vagyonkezelési szakma túlnyomó részét tömörítő BAMOSZ.
A vagyonkezelt vagyon egy része befektetési alapokban jelentkezik, így átfedés van a két kezelt vagyonkör között, aminek mértéke a negyedév végén mintegy 355 milliárd forint volt. A befektetési alapok portfolióiban lévő befektetési jegyek 252 milliárdos állományát is figyelembe véve a BAMOSZ tagok által teljes - befektetési alapokban és azokon kívül - kezelt nettó vagyon 2007. december 31-én 6.001 milliárd forintot tett ki.
A unit-linked nagyon megy
A kezelt vagyonon belül a legnagyobb részt továbbra is a befektetési alapok teszik ki, míg az alapokon kívül kezelt vagyonon belül a pénztárak képviselik a legnagyobb súlyt, 2,000 milliárd forintot is meghaladó vagyonukkal (ezen belül nyilvánvalóan a magánnyugdíjpénztárak a dominánsak, ez a szegmens a pénztári vagyonnak mintegy 80-85 százalékát teszi ki). Továbbra is a harmadik helyen állnak ugyan a biztosítók unit-linked termékei, de jól látható, hogy vagyonuk negyedévről negyedévre megközelíti az egyéb biztosítói vagyonok - biztosítástechnikai tartalékok - nagyságát.
2007 negyedik negyedéve visszafogottabb növekedést hozott, mint a megelőző három hónap, nyilvánvalóan az egyre nehezebben kiszámíthatóvá váló nemzetközi tőkepiaci hangulat következtében. A leggyorsabb növekedést ismét a unit-linked biztosítások könyvelhették el, igaz, lényegesen alacsonyabb bázisról indult ez a növekedés, mint a második legnagyobb bővülést felmutató befektetési alapok esetében.
Konszolidáció az alapoknál
Nemcsak 2007 negyedik negyedévében, hanem az elmúlt években is a unit-linked termékek jártak élen a növekedésben, míg a befektetési alapoknál egyre konszolidáltabbnak tűnik a vagyon bővülése, az alapok 2007-ben alacsonyabb, de sokkal kiegyensúlyozottabb bővülést mutattak, mint a megelőző években. A pénztári vagyon bővülése a nyugdíjpénztári tagdíjaknak köszönhetően egyenletes, és a felhalmozási időszak vége felé közeledve érthető módon egyre mérséklődik is a növekedési ütem.
A pénztárak belevágtak
Az alapokon kívül kezelt vagyon tulajdonosa szerint a legnagyobb kategória a pénztári vagyon. A negyedév végén 2.019 milliárd forint, a teljes vagyonkezelt vagyon 59,1 %-a volt pénztárak számára kezelt vagyon. A pénztárak összesített portfóliója továbbra is jelentős kötvénytúlsúlyt mutat, habár a hazai állampapírok súlyát jelentősen csökkentették a pénztárak a negyedév során.
Az átsúlyozás oka nyilvánvalóan a magánnyugdíjpénztárak felkészülése a választható portfóliók bevezetésére, aminek következtében az egész ágazat részvénykitettsége érezhetően növekedni fog, ennek jeleit láthattuk az elmúlt negyedévekben a pénztárak portfólióiban. Ez alapján szinte természetes hogy 2007 negyedik negyedévében a pénztárak a külföldi és a hazai részvények súlyát egyaránt növelték, ugyanakkor a bizonytalan környezet miatt a bankbetétek részaránya is nőtt 2007 utolsó három hónapjában.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A belföldi állampapírok súlya továbbra is 50 százalék feletti, ugyanakkor a második legnagyobb súlyú kategóriává a külföldi részvények léptek elő. A pénztárak vagyonuk jelentős részét, 19,5 %-át befektetési alapokon fektetik be, ez azt jelenti, hogy a külföld befektetések továbbra is meghatározóan befektetési alapokon keresztül valósulnak meg.
A pénztári kezelt vagyonok eszközmegoszlását és a negyedéves átlagos piaci teljesítményeket figyelembe véve (ez esetben a hazai RMAX, MAX és BUX indexek illetve az MSCIWF index forintban mért változását tekintettük) a pénztárak átlagosan 1,7 - 1,9 % körüli negatív negyedéves teljesítményt szenvedhettek el, míg a negyedéves növekedést a frissen beáramló pénzek okozhatták. Ez számszerűsítve 75 - 80 milliárd forintos friss befektetést jelent. Az év egészében a pénztárak 4,5 - 5 % körüli hozamokat érhettek el.
Unit-linked, unit-linked és unit-linked...
A BAMOSZ tagok biztosítók számára kezelt vagyona a negyedév végén 1.099 milliárd forint volt. Ennek kisebbik, ugyanakkor dinamikusabban növekvő része, mintegy 464 milliárd forint unit-linked termékek vagyonkezelése, míg a nagyobb rész a biztosítók egyéb tartalékainak vagyona.
A unit-linked termékek portfoliószerkezete folytatta a 2005. vége óta tartó folyamatos átrendeződést a kockázatosabb eszközök irányába. A hazai állampapírok súlya 26 %-ra csökkent a negyedévben, miközben a részvényarány már 58 % fölé nőtt. A részvényeken belül 11 % hazai, 47,5 % pedig külföldi részvényekben van. A külföldi kötvények aránya közel 5 %, és több mint 6 % az egyéb külföldi eszközök (elsősorban külföldi garantált befektetési alapok) aránya is, míg az ingatlanok aránya 1,4 %.
A unit-linked termékek számára vagyonkezelt vagyon eszközösszetételét és a piaci átlagteljesítményeket tekintve a negyedévben átlagosan 3 - 3,5 % körüli veszteséget szenvedhettek el. A vagyonnövekményt tehát a 35-40 milliárd forint körüli új befektetések eredményezhették. Az év egészében a unit-linked termékek átlagosan 1,5 % körüli hozamot érhettek el.
A biztosítók számára kezelt egyéb vagyon az év során 5,9 %-kal nőtt, és az év végén 634 milliárd forint volt. A befektetésekhez nem kötött biztosítások jellemzően rövid távú mögöttes kötelezettségei miatt a portfolió döntően hazai kötvénytípusú eszközökből áll. Az egyéb biztosítói portfoliók 85 %-a hazai állampapírokban, ezen belül 7 % diszkont kincstárjegyekben van, további 2,6 % a hazai kötvények és betétek aránya, míg a részvények, ingatlanok és egyéb eszközök aránya együttesen csupán 3 %.
A piaci teljesítmények alapján a biztosítói portfoliók teljesítménye átlagosan 0,5 % körüli veszteséget jelenthetett a negyedévben, míg a vagyonnövekményt a negyedévben a 6 milliárd forint körüli friss tőkebeáramlást jelenthette. Az év egészében 5 - 6 % körüli hozamot érhettek el az egyéb biztosítói portfoliók.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.