Többféleképpen is lehet? Valószínűleg mindenki találkozott már olyan emberrel, aki külföldről kapja a nyugdíját, vagy ott szeretné eltölteni a nyugdíjas éveit, és az ottani szabályok szerint kapni az arra az időre járó pénzt is. Viszont az ottani szabályok részben, vagy egészben eltérnek az itthoniaktól, mint ahogy a kapott összegek is. Itthon például csak egyféle rendszer létezik a nyugdíjak megállapítására, és az ahhoz szükséges befizetések kiszámítására, a skandináv területeken viszont nem csak egyféleképp van lehetőség az időskori járandóság megállapítására...
Magyarországon egy számítási módszert lehet csak alkalmazni, mégpedig úgy, hogy a járulék mértéke van meghatározva, és ehhez képest állapítják meg a nyugdíjakat (DC). Ez a számítási mód még Csehországban, Lengyelországban, és Szlovákiában divat, viszont számos más országban emellett van más lehetőség is.
A skandináv országokban például olyan lehetőség is van, hogy a később megítélt nyugdíj összegét határozzák meg, ami alapján kiszámítják a fizetendő járulékok mértékét (DB). Így lehetőség van magasabb nyugdíj elérésére is, ha a dolgozó magasabb nyugdíjat szeretne, összességében magasabb járulékösszeg kerül befizetésre.
A Mercer által vizsgált 47 ország közül viszont egyedülálló módon csak Svédországban alkalmazzák a cégek a fent említett két módszer kevert változatát. Itt egyetlen olyan cég sincs, ahol ne lenne lehetőség mind a két számítási mód használatára.
A fenti ábra azt mutatja meg, hogy a multinacionális és más vezető vállalakozások milyen arányban nyújtanak az állami nyugdíjrendszer mellett egyéb kiegészítést a dolgozóknak. Norvégiában és Svédországban a cégek 100 százaléka biztosít a dolgozóknak ilyen jelegű pluszt, miközben ez az arány Finnországban csak 45 százalék, vagyis a finn cégek 55 százalékánál dolgozóknak meg kell elégedniük az állami kötelező nyugdíjrendszerrel.
Finnország
Itt a hibrid rendszer nem igazán elterjedt, a cégek a DC rendszert alkalmazzák az állami nyugdíj melletti kiegészítésnek, ami a DB számítási módszer szerint alakítja a nyugdíjakat és a befizetéseket.
Abban az esetben, ha a dolgozók szeretnének több nyugdíjat kapni az állami és a vállalati kiegészítésen felül, erre csak akkor van lehetőségük, ha nem csak az állami rendszer keretein belül fognak nyugdíjat kapni. A DC rendszernél van lehetőség csak arra, hogy a dolgozó plusz befizetéseket teljesítsen, és ezt is csak évente 5 ezer euroig (1,27 millió forint) teheti meg.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A nyugdíjkorhatár ugyan magasabb, mint Magyarországon, de a növekedési ütem jóval magasabb. Finnországban ugyanis ha valaki 63 év felett dolgozik, akkor az éves fizetésének a 4,5 százalékával emelkedik a nyugdíj összege, miközben Magyarországon 40 éves munkaviszony felett a ledolgozott években kapott fizetés mindössze 2 százalékával. Ha valaki 23 évesen áll munkába, akkor a 40 év munkaviszonnyal pont eléri a 63 évet.
Ahol csak jól járhat a dolgozó...
NorvégiaMagyarországhoz képest 5 évvel kellene itt többet dolgozni, viszont a cégek 100 százaléka gondolja úgy, hogy a nyugdíjak támogatása egy jó eszköze a dolgozók premizálásának. A munkavállalói hozzájárulás szintén nem elvárt, de itt is van rá lehetőség.
A nyugdíj megállapítása a DB rendszer esetében általában a fizetés 60-70 százalékát szokta elérni, a DC rendszernél pedig szintén a befizetett hozzájárulások mértéke határozza meg a később kapott összeget.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.