10 perc alatt százezreket spórolhatsz: csak ilyen számlát kell nyitnod

2015. december 5. 07:02

A TBSZ számla nyitásával egy átlagos takarékoskodó magyar család 5 év alatt 200 ezer forintot spórolhatna meg, ennek ellenére még mindig kevesen választják ezt a konstrukciót. A kedvezmények maximális kihasználásához persze nem árt tisztában lenni a számla sajátosságaival.

Magyarországon minden ötödik értékpapírszámla Tartós Befektetési Számla (TBSZ), vagyis 1,5-1,7 millióból csupán 280-300 ezer számla után kaphatnak a tulajdonosok adókedvezményt, pedig több százezer forintot spórolhatnánk, ha TBSZ-szel takarítanánk meg.

Mennyit spórolhatnánk a TBSZ-szel?

A TBSZ-en tartott átlagos megtakarítás értéke 2,8 millió forint. Ha csupán 3 százalékos hozammal számolunk (a PMÁK például ennyit garantáltan ad), akkor öt év alatt nagyjából 200 ezer forintot spórolhatunk meg azzal, ha a Tartós Befektetési Számlát választjuk az értékpapírszámla helyett.


A számlanyitás egyébként 10 percet vesz igénybe és már 25 ezer forinttól is indíthatunk TBSZ-t, amit a felhalmozási időszakban folyamatosan kiegészíthetünk, ezt követően pedig a portfoliónkat tetszőlegesen átrendezhetjük. Az egyik nagy magyar bank a hetekben közölte , hogy 30 ezer olyan számlát tartanak számon, amelyhez a 2010-es megnyitás óta nem nyúltak hozzá, vagyis akár TBSZ-re elhelyezett befektetés is lehetne. Így viszont a számlatulajdonosok összesen 2,5 milliárd forint kamatadót és egészségügyi hozzájárulást (EHO) fizethetnek. Ezt a TBSZ nyitásával teljes egészében megspórolhatták volna.

Mi az a TBSZ?

A TBSZ-nek két fajtája van:

  • Tartós Befektetési Értékpapírszámla
  • Tartós Befektetési Betétszámla
Míg előbbire értékpapírokat (befektetési alapok, állampapírok stb.), addig az utóbbira betéteket helyezhetünk el. A TBSZ-ek túlnyomó többsége befektetési számla.

A "sima" értékpapírszámlához képest a TBSZ vonzereje abban rejlik, hogy három év után csak 10 százalékos kamatadót kell fizetnünk 16 helyett és az egészségügyi hozzájárulást sem kell megfizetnünk a hozam után. Öt év után pedig teljes adó- és járulékmentességet is kaphatunk.


Az ügyfelek kétharmada azonban nem ismeri a TBSZ nyújtotta előnyöket, így inkább a "klasszikus" értékpapírszámla mellett teszik le a voksukat. Általános tévhit egyébként, hogy a TBSZ miatt nem férhetünk hozzá a megtakarításunkhoz. Ha ugyanis pénzt veszünk fel a számláról, akkor ugyan adót kell fizetnünk, de a befektetésünkhöz ugyanúgy hozzáférhetünk, mint egy értékpapírszámla esetében, és az adó mértéke se lesz több, mintha normál számlán tartottuk volna a megtakarításunkat.

Egy év alatt is csökkenhet a befizetett adó

Akkor is megérheti TBSZ-t nyitni, ha csak egy éves megtakarításban gondolkozunk. Nézzük meg egy példán keresztül, hogy miért van ez így!

Tegyük fel, hogy két értékpapírt vásárolunk 50-50 százalékos arányban a számlánkra, és egy év alatt az egyikkel 5 százalékos nyereséget érünk el, míg a másikkal ugyan ekkora veszteségünk lesz, majd eladjuk az értékpapírokat és felvesszük a számlánkról a pénzt. Értékpapírszámlával az 5 százalékos nyereség után meg kell fizetnünk a kamatadót (16 százalék) és az EHO-t (6 százalék) a befektetések eladásakor.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 
A TBSZ-nél viszont a pénz kivételekor kell adót fizetni, de mivel a befizetett és felvett összeg között nincs különbség, így adós sem kell fizetnünk utána.

Mibe tegyük a befizetett pénzt?

A megtakarított pénzt persze be kell fektetni ahhoz, hogy hozamunk is legyen. A szakértők elsősorban a befektetési alapokat ajánlják, ezen belül a tőkevédett, vegyes és abszolút hozamú alapok mellett az ingatlan alapok lehetnek a következő néhány év slágertermékei.

Lejárnak az első TBSZ-ek

Az első, 2010-es gyűjtőévű számlák lejárata idén év végén lesz, ha nem nyilatkozunk a megtakarításunkról, akkor az automatikusan átkerül egy betét-, vagy értékpapírszámlára. Ebben az esetben az értékpapírjainknál a vásárláskori vagy a december 31-i árfolyam közül magasabbat figyelembe véve megtörténik az adó és az EHO elengedése. Ha tehát júliusban vesszük fel a pénzünket, akkor csak a 2016-ban (december 31 és július hó között) elért hozamok után kell közterhet fizetnünk.

Persze lehetőségünk van nyilatkozatot tenni, ebben az esetben a megtakarított összeg 2015-ös gyűjtőévvel kerül egy új TBSZ-re, tehát nyerünk egy évet. A nyilatkozatot december 31-ig kell megtennünk. Ha nem nyilatkozunk a számla meghosszabbításáról, akkor befektetésünk automatikusan normál értékpapír számlára vagy betét esetén kamatmentes számlára kerül. Ha ezek után mégis úgy döntünk, hogy adómentesen szeretnénk takarékoskodni - amit megtehetünk - akkor a gyűjtőévünk 2016 lesz.
Akármelyik verzió mellett tesszük le a voksunkat, az adómentesség a 2010-es TBSZ-en lévő megtakarításokra mindenképp jár, kivéve, ha még december vége előtt felvesszük a pénzünket.

Az állampapír is jó választás, különösen a lakossági államkötvények (PMÁK és BMÁK) vásárlása, ezek futamideje ugyanis illeszkedik a TBSZ 3 és 5 éves kamatkedvezményes, illetve a teljes adó- és járulékmentes időszakaihoz.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Kiszámoló  |  2024. november 22. 17:57
Tegnap óta megszűntek a régi lakossági számlacsomagok a Raiffeisennél (kivéve a 26 év alattiak Yello...
MEDIA1  |  2024. november 22. 16:31
Vélhetően kifizette a pénzbírságot Szolnoki Szabolcs, a Házasság első látásra című reality egyik sze...
ChikansPlanet  |  2024. november 22. 14:21
Minden reggel ugyanaz: miután elvittük a gyereket az iskolába, egyesével, a saját autónkban, véget n...
Holdblog  |  2024. november 22. 08:48
Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, embe...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. november 22. 19:11