Már tudjuk, mennyi lesz a minimálbér 2025-ben, mennyi lesz a minimálbér emelés 2025 évére vonatkozóan, mennyit nő a bruttó és a nettó minimálbér 2025 során.
Néhány hete nyilvánosak a cégek elmúlt évi beszámolói, amelyekből többek között az is kiderül, hogy mennyit fizetnek a dolgozóiknak. Folytatódik sorozatunk, amelyben azt mutatjuk be, hogyan keresnek a nagy nemzetközi láncok hazai dolgozói. Ezúttal néhány fast fashion ruhaboltot vettünk górcső alá, mutatjuk a Zara, a Bershka, a Pull & Bear, a Massimo Dutti, a Stradivarius, a C&A és a H&M fizetéseit.
Magyarországon 2017-ben egy átlagos munkavállaló bruttó 297 017 forintot keresett. Ezzel szemben, a KSH adatai szerint a kiskereskedelmi szektorban az átlagos bruttó munkajövedelem 239 729 forint volt, amely tehát jócskán nem érte el az országos átlagot.
Fast fashion boltnak nevezzük azokat a ruhaüzleteket, amelyek a nagy divatmárkák trendjeit gyorsan lemásolják és megfizethető áron teszik azokat elérhetővé a vásárlóknak. A piac egyik legnagyobb szereplője az Inditex spanyol vállalat, hozzá tartozik többek között a Zara, a Bershka, a Pull & Bear, a Massimo Dutti és a Stradivarius is. Szerencsére ezeket a márkákat mind-mind külön cégben üzemeltetik, ezért a fizetési adatok is márkánként elérhetőek.
Az Inditex tulajdonosa Amancio Ortega, aki a Forbes listája szerint a világ hatodik leggazdagabb embere, vagyona 71,3 milliárd dollár, azaz 19 518 milliárd forint (nem hagytunk le egy vesszőt sem). Szemléltetésül, ez 40 százalékkal több mint a magyar állam összes tervezett kiadása 2018-ban.
Fontos szereplője még a piacnak a svéd H&M és a német-holland Brenninkmeijer-család által alapított C&A is. Elemzésünkben két dologra kerestük a választ. Jobb-e a fizetésük azoknak, akik magasabb presztízsű márkáknál dolgoznak, valamint pedig, hogy hogyan alakultak az Inditex-csoportnál a bérek a C&A-hoz és a H&M-hez viszonyítva.
Az adatokat a cégek éves beszámolóiból nyertük. Az eltérő kezdetű üzleti évek miatt a Zara, a Pull & Bear, a Massimo Dutti, a Bershka és a Stradivarius könyveiből származó adatok a 2017. február 1-től 2018. január 31-ig terjedő időszakra vonatkoznak, a H&M esetében 2016. december 1. és 2017. november 30. közötti, a C&A esetében pedig 2017. március 01. és 2018. február 28. közötti adatokat használtunk fel.
Átlagos dolgozói létszám alapján a fenti cégek közül messze a H&M a legnagyobb márka Magyarországon, náluk 1003-an dolgoztak 2017-ben, a második helyen a Zara állt 415 alkalmazottal, a harmadik helyen pedig a C&A végzett 377-tel. Érdekes, hogy az összes vizsgált vállalat dolgozói létszáma emelkedett 2017-ben, kivéve a C&A-é, ahol héttel dolgoztak kevesebben 2017-ben, mint 2016-ban.
Ha a fizetéseket vizsgáljuk, akkor egyértelműen a Zara dolgozói kerestek a legjobban 2017-ben, átlagos bruttó bérük 271 322 forint volt, ami 6,4 százalékkal haladja meg a 2016-os értéket. A második helyezett a Massimo Dutti lett 239 972 forinttal (+11% 2016-hoz képest), a harmadik helyen pedig a C&A végzett 237 681 forinttal (+16,1% egy év alatt). Érdekes, hogy az összehasonlított márkák közül messze a Massimo Dutti rendelkezik a legmagasabb presztízzsel, mégsem ott kerestek a legjobban a dolgozók, igaz, nekik emelkedett a második legnagyobb ütemben a bérük. A 11 százalékos emelkedésüket csak a már említett C&A 16,1 százalékos növekedése haladta meg, harmadik helyezett ebből a szempontból pedig a Bershka lett, 9,3 százalékkal.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A legkisebb mértékben a Stradivarius, a H&M és a Pull & Bear dolgozóinak nőtt a fizetése 2017-ben, a növekedés náluk sorrendben 2,8 százalék, 3,4, valamint 4,3 százalék volt. A Stradivarius dolgozóinak emellett nemcsak, hogy a legkisebb mértékben emelték a bérüket, de az összehasonlításban szereplő cégek között a legrosszabbul is fizették meg őket, átlagos bruttó fizetésük 195 719 forint volt. A második legszerényebb bért a H&M dolgozói kapták (198 440 forint), a harmadikat pedig a Bershka munkavállalói, akik átlagosan bruttó 203 266 forintot kerestek havonta.
A fenti cégeket tulajdonképpen négy csoportra oszthatjuk.
- Bruttó 200 ezer forint körüli bért fizet a Stradivarius, a H&M és a Bershka,
- a 230 ezer forintot nem éri el a bruttó bér a Pull & Bearnél,
- a Massimo Duttinál és a C&A-nál közel 240 ezret keresnek átlagosan és
- a legtöbb pénz messze a Zaránál jut a dolgozóknak, ahol a 270 ezer forintot is meghaladja a bruttó kereset.
További érdekesség, hogy a kiskereskedelmi szektorban 2017-ben tapasztalt 15,6 százalékos béremelkedési ütemet csak a C&A közelítette meg a vizsgált cégek közül, az átlagos bruttó bér pedig csupán a Zaránál és a Massimo Duttinál haladta meg a szektorátlagot. Az Inditex csoport cégeit vizsgálva kiderült, hogy az átlagbér tekintetében a Zara és a Stradivarius között van a legnagyobb különbség, az előbbinél átlagosan havi bruttó 75 603 forinttal (38,6 százalékkal) kerestek jobban a dolgozók, mint az utóbbiban.
Cégenként is mutatjuk az elemzésünk eredményét, tehát, hogy mennyivel emelkedett a bruttó bér 2017-ben a vizsgált vállatoknál. A legördülő listából választhatod ki azt a céget, ami érdekel:
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.