Kellemes meglepetés: a háztartások globális pénzügyi vagyona 7,6 százalékkal növekedett 2023-ban, ami kompenzálta a megelőző év veszteségeit.
A legjobb hozammal kecsegtető megtakarítások általában hosszú távra szólnak, nem mindenki akar azonban öt-tíz évre elköteleződni. Számukra jó hír, hogy már egy éves időtávon is találunk olyan megtakarítást, amivel infláció feletti hozamokat érhetünk el. Hét (elő)takarékossági formát szedtünk össze, amibe rövid távon is érdemes félre tenni.
Ha megtakarítani szeretnénk, akkor alacsony kockázat mellett a legmagasabb hozamokat egyértelműen a hosszú távú megtakarítások között találjuk, viszont sokan nem szeretnénk öt-tíz évet várni arra, hogy a félretett pénzünket felhasználhassuk, ezért összegyűjtöttük azt a hét megtakarítási formát, amit egy éves távlatban jó alternatívaként merülhet fel.
Bankbetét
A bankbetét a legelterjedtebb megtakarítási forma, aki gondolkodott már azon, hogy félretegyen egy kis pénzt, az szinte biztos, hogy találkozott már vele. A betétek az adott futamidőre érvényes kamatozással bírnak, azonban más termékekkel az Egységes Betéti Kamatláb Mutató (EBKM) alapján érdemes összehasonlítani, ez ugyanis tartalmazza a betéti költségeket, igaz a számlavezetési és tranzakciós díjak nincsenek benne.
Ha egy éves megtakarítási időszakkal számolunk, akkor a futamidők közül számunkra legkedvezőbb a 12 hónapos betét lehet. Alapvetően erre az időtartamra a jegybank adatai alapján a lekötött betétek átlagos kamatlába 1,58 százalék, ami nem túl magas, azonban ebbe minden lekötött betét bele tartozik, ráadásul a bankbetétek után meg kell fizetni a kamatadót és az egészségügyi hozzájárulást (EHO) is. Azok a betétek, amelyek feltételekkel bírnak, ennek akár a dupláját, három százalék körüli kamatot is adhatnak. A leggyakoribb feltételek:
- Az aktív bankolás, aktív bankkártya használat
- Újonnan a bankhoz érkező pénz
Látra szóló bankbetét és takarékszámla
A látra szóló betétek és a takarékszámlák lényege, hogy akkor sem veszítjük el a felhalmozott kamatokat, ha a futamidő vége előtt nyúlunk hozzá a pénzünkhöz, sőt a takarékszámlának még futamideje sincs. Természetesen ezért cserébe a látra szóló betéteknek alacsonyabbak a kamatai, mint a lekötött versenytársaiknak (a kamatadót és az EHO-t ugyanúgy meg kell fizetni), a takarékszámlák kamatozása pedig még a látra szóló betéténél is alacsonyabb.
Kincstári Takarékjegy és Kincstári Takarékjegy Plusz
A Kincstári Takarékjegy (KTJ) és a Plusz változat is alapvetően a Postán megvásárolható lakossági állampapír, ami úgynevezett fix, lépcsőzetes kamatozással bír. Mindkettő után meg kell fizetni a 16 százalékos kamatadót, azonban a 6 százalékos EHO-t már nem. A az alapvető különbségek a két értékpapír között, hogy míg a sima Takarékjegy fizikai. papír alapú értékpapír, melyet kötött (10, 50, 100, 500 ezer és 1 millió forintos) címletekben vásárolhatjuk meg és válthatjuk vissza, addig a Kincstári Takarékjegy Plusz értékpapírszámlán elhelyezhető nem papír alapú (dematerializált) befektetés 1 forintos névértékkel, vagyis bármekkora összegben megvásárolhatjuk, (a lényeg, hogy átlépjük a 10 ezer forintos határt) és lejárat előtt bármekkora összeget visszaválhatunk belőle akár online internetes értékpapír-kereskedési szolgáltatáson keresztül is.
A Kincstári Takarékjegy értékesítése a Postán történik, és bármikor visszaváltható, igaz a futamidő lejárata után már nem kamatozik tovább. A Kincstári Takarékjegy Plusz viszont úgynevezett adagolt kibocsátás útján jut el az ügyfelekhez. Hetente új sorozat kerül kibocsátásra, és az ugyanazon sorozatba tartozó értékpapírok lejárata megegyezik. A Takarékjegyhez hasonlóan a Plusz is bármikor visszaváltható névértéken - tehát tőkeveszteség nélkül -, a felhalmozott kamatokkal együtt, a lépcsőzetes kamatozás számításai szerint.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Kincstári Takarékjegyek mind a két fajtája fix lépcsőzetes kamatozással bír. Ha az első három hónapban váltjuk vissza a KTJ-t vagy KTJ Pluszt, akkor nem jár kamat, viszont ezután a maradék kilenc hónapban havonta lépcsőzetes mértékben, időarányosan kerül megállapításra a kamat, ami jár akkor, ha a futamidő vége előtt váltjuk vissza az értékpapírunkat. A futamidő végén természetesen az egész kamat jár.
Befektetési alap
A befektetési alapok tárháza elég széles, azonban egy évre, vagy ennél rövidebb időtartamra szinte kizárólag likviditási vagy pénzpiaci alapot érdemes venni, a többi alapnak ugyanis ilyen rövidtávon túl nagy a kockázata. Ez az utóbbi kettő viszont alkalmas lehet arra, hogy egy évig parkoltassuk a pénzünket. Előnye, hogy nincsen futamideje, és ugyan elméleti kockázata van, viszont a hozam kilengései ennek a két alaptípusnak alacsonyak.
Hozam szempontjából nehéz összehasonlítani a befektetési alapokat a betétekkel, mivel míg ez utóbbiak esetében a jövőbeni kamatokat ismerjük, addig az alapoknál a múltbéli hozamok ismertek, de a korábbiakhoz hasonlóan adó és EHO kötelesek ezek a termékek is.
Kamatozó Kincstárjegy és Féléves Kincstárjegy
Ez a két állampapír a fix kamatot ad fél-, illetve egy évre. A lejáratkor fizetnek fix kamatot, amiből ugyan a kamatadót le kell vonni, azonban EHO mentes papírokról van szó. Kiszámíthatóságuk és relatív magas kamatuk miatt az elmúlt években igen népszerű papírrá váltak.
Diszkontkincstárjegy
Diszkontkincstárjegyet (DKJ) három és 12 hónapos futamidővel vásárolhatunk, igaz, mivel futamidő közben eladható, ezért vehetünk ennél rövidebb lejáratú papírt is. A DKJ előnye, hogy jól kiszámítható, fix hozama van, igaz ez napjainkban nem túl magas, évesített szinten nem éri el a két százalékot.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.