2 °C Budapest

Ezért vagyunk összeszerelő ország: az EU-ban kevés olcsóbb munkaerő van a magyarnál

2020. április 1. 10:04

Az Európai Unióban bődületes különbségek mutatkoznak az egyes tagországban tapasztalható munkaórák átlagos költségének tekintetében. Ha forintosítva vizsgáljuk, akkor bár az EU-ban átlagosan 9 946 forintjában kerül a munkáltatóknak 1 órányi munka, ám a sereghajtó Bulgáriában egy átlagos munkaóra költsége csupán 2 155 forint, míg Dániában 16 051. Magyarországon pedig mindösszesen 3 555 forint, ami az EU negyedik legalacsonyabb száma, holtversenyben Lettországgal.

Az Európai Unió teljes gazdaságát nézve (kivéve a mezőgazdaságot és a közigazgatást) a munkaórák óránkénti költsége átlagosan 27,7 euró volt - derült ki az Eurostat frissen kiadott jelentéséből. Ez azt jelenti forintosítva, hogy a március 31-i hivatalos euro devizaárfolyammal (MNB) számolva, tavaly az EU-ban egy munkaóra átlagos költsége

9 946 forint volt.

Ez az átlagos költség azonban - emeli ki az Eurostat - jócskán félrevezető lehet, ugyanis ha a statisztikák mögé nézünk, láthatóvá válik, milyen bődületese különbségek mutatkoznak egyes országok között. A lista tökutolsó helyén álló Bulgáriában például mindösszesen 6 euró egy munkaóra átlagos költsége, ez mindössze 2 155 forint, ami az EU-s átlag majd ötöde. De ugyanígy kirívóan olcsó egy munkaóra Romániában és Litvániában is. Előbbiben 7,7 euró (2765 forint), utóbbiban 9,4 euró (3375 forint). És sajnálatos módon mi magyarok sem maradtunk ki a sereghajtásból. Olyannyira nem, hogy

az Európai Unióban holtversenyben a lettekkel, nálunk a negyedik legalacsonyabb egy munkaóra átlagos költsége.

Az Eurostat statisztikája szerint mindösszesen 9,9 euró, ami a mostani rekord gyenge forinttal számolva is mindösszesen 3 555 forint. Ez az EU-s átlag majd harmada. Ám az éllovasokéhoz képest sehol sincs.

A statisztikákból jól kiolvasható, hogy az éllovas Dániában egy munkaóra átlagos költsége 16 051 forint (44,7 euro), ez pontosan 7,4-szerese annak, amennyit Bulgáriában fizetnek egy munkaóra után. A dán adat egyébként a Magyarországon tapasztalható átlagos munkaóra költségének 4,5-szerese.

Az éllovasokéhoz hasonló, kirívóan magas munkaóra költségeket lehet találni még Luxemburgban és Belgiumban is. Mindkét országban átalagosan 14 938 forintba (41,6 euro) került egy átlagos munkaóra költsége.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Mi a helyzet a szomszédban?

Érdemes megnézni azt is, hogy Magyarország szomszédságában miként alakultak tavaly az átlagos munkaóra költségek. Nálunk olcsóbb munkaerőt a közvetlen szomszédjaink közül csak Romániában találni. Keleti szomszédunknál ugyanis 2019-ben egy átlagos munkaóra költsége 2 765 forint volt. Ez egyébkén 790 forinttal kevesebb a magyar költségeknél, ami euróban kifejezve 2,2 eurónyi eltérést jelent. Romániával azonban véget is ért azon szomszédjaink sora, ahol olcsóbb a munkaerő a magyarénál.

Így tehát Horvátországban, Szlovákiában, Szlovéniában és természetesen Ausztriában is magasabb volt 2019-ben egy munkaóra átlagos költsége. Horvátországban egy órányi munka költsége 3 986 forint volt, Szlovákiában ugyanakkor már 4 489. Északi szomszédunknál tehát egy munkaóráért átlagosan 934 forinttal kellett többet fizetniük a munkáltatóknak, ami 2,6 eurónyi eltérés munkaóránként. 

Szlovénia ugyanakkor már jóval drágább, mint Magyarország. Egy átlagos munkaóra költsége itt 6 823 forint volt, ami már 1,9-szerese a magyar adaténak. Ausztria pedig még ennél is előrébb végzett. Közvetlen EU-s szomszédjaink közül egyedüliként ráadásul az EU-s átlagot is bőven verve, az összetett lista - elölről - 8. helyén végzett. Nyugati szomszédunknál ugyanis egy munkaóra átlagos költsége 12 460 forint volt, ez például már 3,5-szerese a Magyarországon tapasztalhatónak.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
hrdoktor  |  2024.11.20 07:42
Kevesen gondolnak rá, de sajnos a munkahelyi körülmények és tevékenységek is hozzájárulhatnak proszt...
perfekt  |  2024.11.19 15:29
A kormány 2023-ban kiadott rendeletete szerint a mérlegképes könyvelők, adótanácsadók és okleveles a...
laskainelli  |  2024.11.16 11:13
Az önismeret az alapja a fejlődésünknek és a céljaink tisztázásának, de sokunknak fejtörést okoz hog...
coachco  |  2024.11.06 21:56
Mert igenis, minden mindennel összefügg. Az olvasás a körmökkel, Nápoly Budapesttel, Máddal... [......
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?