Az elmúlt években egyre több magyar nyugdíjas tér vissza a munka világába: 2024 első négy hónapjában több mint 130 ezer 65 év feletti dolgozott.
Elég kevés magyar dolgozhat otthonról az Eurostat adatai szerint: kevesebb mint a dolgozók két százaléka végezhet munkát otthonról. Hollandiában ehhez képest aranyélet van: az alkalmazottak 14 százaléka dolgozik otthonról, vagy legalábbis nem kell az irodába bejárnia. Az is kiderült, hogy Magyarországon több nő dolgozik otthonról, mint férfi. A home office jelentőségére már a cégek is rájöttek, egyes helyeken már külön rendszert is dolgoztak ki rá.
Az uniós munkavállalók 5,2 százaléka dolgozott otthonról 2018-ban az Eurostat adatai szerint, ami stagnálást mutat, de a jelentés szerint 10 év alatt jócskán, 5,8-ról 8,3 százalékra emelkedett azok aránya, akik időnként home office-ban dolgoztak - az uniós statisztikai hivatal a 15-64 éves munkavállalók körében vizsgálódott. Szinte egészen hihetetlen, de például Hollandiában a foglalkoztatottak mintegy 14 százaléka otthonról dolgozott 2018-ban, de Finnországban is 13,3 százalékos az arány.
Magyarországon már nem ilyen rózsás a helyzet, csupán a munkavállalók 2,3 százaléka dolgozott otthonról. Ehhez képest Ausztriában majdnem ötszörös az arány (10%), de a cseheknél is 4 százalékos, a szlovákoknál pedig 3,6. Ugyanakkor még mindig jobban állunk ebben a tekintetben, mint Horvátország (1,4%), sőt, a románoknál és a bolgároknál még az egy százalékot sem éri el a home office-oló dolgozók aránya (0,4 illetve 0,3 százalék).
Az Eurostat megjegyzi, hogy jellemzően az egyéni vállalkozók dolgoznak otthonról: az unióban náluk 18,5 százalékos a home office-osok aránya, mialatt a többi munkavállalónál csupán 3. Az is kiderült, hogy több nő dolgozik otthonról, mint férfi: az eltérés nem túl nagy, hiszen előbbieknél 5,5, utóbbiaknál pedig 5 százalékos az otthoni munkavégzők aránya az EU-ban. Ezzel szemben nyolc EU-tagállamban fordított volt a helyzet: például Hollandiában (a férfiak 15,5% -a, szemben a nők 12,3% -ával), Dániában (a férfiak 8,5% -a, a nők 7,0% -a) és Írországban (a férfiak 7,2% -a, a nők 5,7% -a) ez a különbség különösen nagy a férfiak javára.
Magyarországon a mérleg a nők felé billen: náluk 2,6 százalék mondhatja el, hogy otthonról dolgozik, míg a férfiak körében 2 százalékos az arány.
Sokan alacsonyabb fizut is bevállalnák
Egy hazai kutatás is rávilágított: amellett, hogy a megkérdezett munkavállalók közel negyede (24%) hatékony megoldásnak tartja, ha az otthonról történő munkavégzés miatt nem járnak be minden nap, a dolgozók harmada akár a fizetéscsökkentést is vállalná heti egy nap otthoni munkavégzésért cserébe. Minden ötödik munkavállaló pedig már nem is menne olyan céghez, ahol nem biztosított a home office lehetősége.
Ahogy a kutatásból is kitűnik: az otthoni munkavégzés, avagy home office mostanság ingencsak sarkalatos pont az álláskeresőknél - és ennek megfelelően egyre több hazai nagyvállalat is kialakította saját rendszerét erre. Kovács György, a Vodafone Magyarország Zrt. szervezetfejlesztési tanácsadója például azt mondta korábban a Pénzcentrumnak, hogy a home office egyfajta ösztönző, ami nagy könnyebbséget jelenthet a munkavállalónak.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Hiszen sokan egyszerűen nem tudják megszokni az egyterű irodákat: többet és jóval hatékonyabban tudnak dolgozni otthonról. Nem utolsó sorban pedig azt érezhetik, hogy bíznak bennük, ezáltal úgy oszthatják be az idejüket, ahogy ők szeretnék: döntési jogkört és felelősséget kapnak. Mindezek apróságnak tűnhetnek, de fontos alapjait képezik egy cégen belüli általános elégedettségnek és elkötelezettségnek a szakember szerint.
A K&H-nál is külön rendszert dolgoztak ki az atipikus foglalkoztatásra:
- mondta el a Pénzcentrumnak Végh József, a K&H HR igazgatója.
- hangsúlyozta ki a HR szakértő.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


