Egy boldog, elégedett dolgozó kevesebbet hiányzik, ellenállóbb a stresszel szemben, termelékenyebb és kreatívabb,
Mindenki tudja, hogy a stresszes környezetben dolgozó munkavállalók rosszabbul teljesítenek. A munkahelyi stressz nagy hatással van az alvásra, az alváshiány pedig a munkahelyi teljesítményre.
Azok, akik 6 vagy annál kevesebb órát alszanak hétköznap, csupán 8 százalék nem érzi stresszesnek a munkahelyét - derül ki a Paylab.com 11 ország több mint 58 ezer munkavállalójának részvételével készült legújabb felméréséből.
A válaszok alapján kevesebb stresszt élnek át azok, akik ennél többet alszanak. De a fizetések nagysága is hatással van a stresszfaktorra. A felmérésből kiderült, hogy az alacsonyabb jövedelmű dolgozóknál kisebb azok aránya, akik nem stresszelnek a munka miatt.
Azok, akik keveset alszanak, az átlagnál többet gyötrődnek emiatt. Az alacsonyabb iskolai végzettséggel és jövedelemmel rendelkező munkavállalókat leginkább a pénzügyi gondok és a rossz munkakörülmények nyomasztják, de gyakori a munka által okozott egészségügyi probléma, az ingázással járó kimerültség valamint a rossz kollegális viszony is. A menedzsereknél és a magasabb fizetéssel rendelkező dolgozóknál pedig a túlhajszoltság, a kiégés, a szervezeti változásokkal járó feszültség valamint a munka-magánélet egyensúly hiánya a legnagyobb stresszfaktor.
Mennyit alszanak a munkavállalók?
A munkavállalók legnagyobb része (75%) 6 és 8 óra közötti időt tölt alvással naponta, ez a mennyiség szükséges egy felnőtt embernek a teljes pihenéshez és regenerációhoz.
Vannak olyanok is, akik több mint 8 órát alszanak, de a válaszadók csupán 5 százaléka ilyen szerencsés. A felmérés alapján 19 százalék kevesebb mint 6 órát alszik naponta. Nagy részük a 35 év feletti és alacsonyabb pozícióban dolgozik a szolgáltatások valamint a szakmunka területén. Ennek legfőbb oka a korai munkakezdéssel vagy ingázással járó rendszeres hajnali kelés. A felsővezetők 21 százaléka alszik kevesebb mint 6 órát.
Mi a legrosszabb a munkavállalók számára?
A munkaadó helyezi a legnagyobb súlyt a munkavállaló számára, derül ki a kutatásból. A válaszadók közel negyede érzi úgy, hogy az átlagnál nagyobb nyomás alatt van az elvégzendő feladatok feltételei és a felelősség miatt. Minden harmadik menedzser ezt jelölte a stresszhelyzetek forrásaként. Újabb nagyobb csoport, a válaszadók 16 százaléka pedig a túlórákat jelölte meg a legnagyobb problémaként.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A krónikus munkahelyi stresszt legtöbb esetben a kiégés vagy az érzelmi és fizikai kimerültség okozza. A Paylab felmérése alapján a munkavállalók közel 15 százaléka érzi úgy, hogy kiégett, legtöbbjük a menedzseri pozíciókban dolgozó 35-44 éves korosztályból került ki. A felsővezetők 17 százaléka, a közepvezetők 16 százaléka nyilatkozta azt, hogy kiégett a munkahelyén. Pozíciók alapján leginkább a programozók, orvosok, egészségügyi dolgozók, tanárok, pszichológusok és a rendőrök értintettek.
A munka és a magánélet egyensúlyának hiánya stresszt okoz
Nagy arányban okoz stresszt a munkavállalók között a work-life balance, avagy a munka-magánélet egyensúlyának megtalálása. A megkérdezettek negyedének válaszai alapján a legnagyobb stresszfaktort ebben az esetben az alacsony jövedelemmel járó pénzügyi gondok okozzák - vagyis a pénzhiány nem teszi lehetővé a magánéletre szánt idő növelését. Ez leginkább az alacsonyabb pozíciókban illetve az állami- és közszférában dolgozóknál érzékelhető.
A munka-magánélet egyensúlyának megtalálását nehezítő további indokként az ingázás (10%) valamint a kevés szabadnap (10%) jelenik meg. Szülők esetében a családra szánt idő hiánya gyakori stresszforrás. A megkérdezettek 5 százaléka jelölte ezt meg, a nők esetében 8 százalék, a 35-44 korosztályból pedig minden tizedik válaszadó.
Munkakörnyezet és munkahelyi kapcsolatok
Nem mindegy az sem, hogy milyen környezetben dolgozunk. A nők érzékenyebbek a rossz munkakörülményekre, 13 százalékuk e miatt stresszel. Az emberek 9 százaléka, a menedzserek 16 százaléka pedig a vállalati változások miatt érzi ugyanezt. Gyakori alváshiányt okoz az is, ha rossz viszonyban vagyunk a kollégákkal (9%).
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.