A korlátozás a hamvasztás utáni szórásokat érinti, rengeteg időpontra nem adnak majd ki engedélyt.
A sarki kocsmától a brüsszeli parlamentig, mindenhol vitatéma a bevándorlás. Olyan mondatfoszlányokba is rendszeresen belefut az ember akaratlanul is, hogy elveszik a menekültek a magyarok munkáját. Jövőbeli találgatások helyett viszont érdemesebb inkább azt megnézni, hogy az elmúlt évben mennyi és milyen nemzetiségű (unión kívüli) külföldi kért munkavállalási engedélyt Magyarországon, és ők milyen területen tudtak elhelyezkedni.
A bevándorlás és betelepítés körüli viták, aggodalmak és lehetséges forgatókönyvek várhatóan még jó ideig korbácsolják a kedélyeket, megjósolni azonban nem lehet, hogy milyen megoldás, vagy annak tűnő döntés születik végül a probléma kezelésére. Arról viszont ritkán esik szó, hogy mi van a jelenleg Magyarországon dolgozó külföldiekkel? Hányan, és honnan jöttek, és milyen területen tudnak munkát vállalni?
Tavaly összesen 5245 munkavállalási engedélyt adtak ki a Kormányhivatalok és a Bevándorlás és Állampolgársági Hivatal (BÁH). Ez a szám 12,3 százalékkal nőtt 2014-hez képest, ez viszonylag kisebb mértékű növekedés a BÁH szerint, ami az adatbázisuk pontosságának javulása is okozhatta. Az Európán kívülről érkező munkavállalóknak 8,3 százalékkal kevesebb engedélyt adtak, mint egy évvel korábban, miközben az európai, de nem uniós állampolgároknak 50 százalékkal több engedélyt adtak - tudta meg a Pénzcentrum a Nemzetgazdasági Minisztérium elemzéséből.
Egy év alatt majd duplájára nőtt a szerb állampolgárok engedélye, de az ukrán, japán, vietnami és bosnyák munkavállalók száma is több mint 30 százalékkal megugrott. A kínaiak számára viszont nem voltunk annyira vonzó ország tavaly, mint korábban, 43,6 százalékkal csökkent a számuk.
Nagy a szakadék
Talán nem gondolnád elsőre, de a tavaly engedélyhez jutott külföldieknek a 32,4 százaléka főiskolát, egyetemet végzett, és végzettség szerinti kategorizálásban ez a legnagyobb csoport. A második népes tábor viszont csak 8 általánossal (vagy annál kevesebb) rendelkezik (29,6 százalék).
Ha a korukat nézzük, a 25 és 34 év közöttieké a legnépesebb tábor (41,5 százalék), őket követik a 35-44 évesek 24,4 százalékkal.
Hol dolgoznak?
A fele azok a külföldi munkavállalóknak, akik tavaly kapták meg az engedélyüket a feldolgozóiparban (27,4 százalék), az információ kommunikáció (14,4 százalék) és a kereskedelem, gépjárműjavítás (9,2 százalék) területén helyezkedtek el.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Eddig csak azokat említettük, akik 2015-ben kaptak magyar munkavállalási engedélyt, ennél viszont jóval több külföldi dolgozik az országban. Tavaly 11 279 külföldi állampolgárt jelentett be a munkáltatója.
A munkáltatók által bejelentett külföldieknek a 70 százaléka négy fő ágazatban dolgozik: adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységek (27,7 százalék), információ, kommunikáció (15,3 százalék), mezőgazdaság (14,1 százalék) és a feldolgozóipar (11,9 százalék).
Kértünk friss adatokat a Bevándorlás és Állampolgársági Hivataltól, de csak a 2015 év végi adatokat tudtak adni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Akár 80.000 forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén (x)
A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40.000 forintján felül további 40.000 forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál akik mobilalkalmazáson keresztül rendszeres megbízást adnak befektetési jegy vásárlására.
-
Hagyományos péksütemények kiváló minőségben, generációkon át (x)
Az Aranycipó Kft. vajas fonott kalácsa elnyerte a KMÉ-védjegyet, amely a kiváló minőség és a hagyományos péksütemények iránti elköteleződést tanúsítja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


