Még javában tart a nyári szünet, de a diszkontáruházak már az iskolakezdésre készülnek.

Lehullt a lepel arról, miért érzik úgy sokan, hogy a fasorban sincs a bérük az átlagkeresettől
A KSH által közölt átlagkereseti adatok gyakran magasabbnak tűnnek, mint amit sokan a saját fizetésükben tapasztalnak. Ennek oka, hogy a statisztikákban szereplő bruttó átlagkereset nemcsak az alapbért, hanem a különböző pótlékokat, prémiumokat és egyéb juttatásokat is tartalmazza - hívta fel rá a figyelmet a 24.hu.
Időről időre felmerül a kérdés, miért érzik sokan úgy, hogy bár nem keresnek rosszul, fizetésük mégsem éri el a KSH által közölt átlagkeresetet. A válasz a kereset összetételében rejlik.
A foglalkoztatottak keresete több elemből állhat össze. Vannak, akik csak alapbért kapnak, másoknál ez különböző pótlékokkal egészül ki, és előfordul, hogy a munkáltató prémiumot, jutalmat vagy 13. havi fizetést is ad. A KSH módszertani útmutatója szerint a bruttó átlagkeresetben mindezek az elemek benne vannak, így aki csak alapbért kap, természetesen kevesebbet vihet haza, mint a statisztikában megjelenő átlag.
A KSH adatai alapján 2019 és 2023 között az átlagos bruttó alapbér a bruttó átlagkereset 82-86 százalékát tette ki. Az öt év átlagában ez az arány 83,3 százalék volt. A legfrissebb, januári 668.100 forintos bruttó átlagkereset mellett ez nagyjából 556.500 forintos átlagos bruttó alapbért jelent.
Érdemes megjegyezni, hogy az alapbér nem ugyanolyan ütemben növekedett, mint az átlagkereset. Összességében öt év alatt a bruttó alapbér 61,2 százalékkal emelkedett, míg a bruttó átlagkereset ennél szerényebb mértékben, 54,6 százalékkal nőtt.
Az ágazatok között jelentős különbségek mutatkoznak. 2023 októberében, amikor az átlagos bruttó alapbér 484.840 forint volt (a bruttó minimálbér pedig 232.000 forint), a legalacsonyabb átlagos alapbért a szociális ellátásban dolgozók kapták (248.767 forint), míg a legmagasabbat az információ és kommunikáció szakágban (872.546 forint).
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az alapbérre rakódó pótlékok átlagban az alapbér 6,4-6,9 százalékát teszik ki, míg a jutalom, prémium, 13. havi bér ennél jóval többet, 9,5-15,1 százalékot adhat hozzá. Összességében, ha valaki pótlékokat és jutalmakat is kapott, akkor átlagban a bruttó alapbére 16,4-21,8 százalékával lehetett magasabb a bruttó átlagkeresete az elmúlt években.
A pótlékok mértéke is jelentősen eltér ágazatonként. 2023 októberében átlagban az összes pótlék bruttó 35 ezer forint felett volt, de míg az építőiparban és a közigazgatásban csak 11 ezer forintot tettek ki, addig a villamos energia, gáz- és gőzellátás területén 104 ezer forintot. Ha csak azokat nézzük, akik ténylegesen kaptak pótlékot, az átlag jóval magasabb, 186 ezer forint feletti volt.

Régen látott munkaerőpiaci válság körvonalazódik: egyre több magyar retteghet a kirúgástól 2025-ben?
Miközben a munkaerőpiac első ránézésre stabilnak tűnhet, a felszín alatt komoly átrendeződés zajlik, erre pedig jobb felkészülni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


