Az árfolyamrögzítés szinte minden részletét ismerjük már. Tudjuk, minek a 15 százalékát nem haladhatja meg a gyűjtőszámlán képzett tartozás törlesztőrészletete a 3. évtől. Arról viszont még keveset írtunk, hogy miként is halmozódik fel ez a tartozás. Egyrészt az árfolyamrögzítés következtében a havonta megspórolt összeg is jóváíródik a gyűjtőszámlán, de 3 havonta a tőkerészt terheli majd az addigi kamatok összege is.
A rendelet értelmében a piaci (bank által alkalmazott) és a rögzített árfolyam különbségére jutó törlesztőrész három évig forint alapú ún. gyűjtőszámla-hitelként halmozódik (amennyiben kisebb a piaci árfolyam a rögzítettnél, ennyivel csökken) háromhavonta tőkésíthető módon. Ez gyakorlatilag a hónapok folyamán egyre drágítja az árfolyamrögzítést.
Ugyan az árfolyamrögzítés alatt a hitel kamata legfeljebb az aktuális 3 havi BUBOR mértéke lehet (jelenleg közel 6,1 százalék), de a kamatok tőkésítése miatt az ügyfelek terhe nagyobb mértékben nő. Hiszen a 3. hónaptól kezdve (az első kamattőkésítés után) már a felhalmozott kamatok után is számolni kell ezt a 6,1 százalékos terhet.
Nézzük mit jelent ez a gyakorlatban. Amennyiben marad a jelenlegi 240 forint körüli frank árfolyam egy átlagosnak mondható 8 millió forintos, 160 CHF/HUF-os árfolyamon 20 évre felvett hitel esetén havonta 23 259 forinttal csökkenhet a törlesztőnk 3 évig. Ennyivel csökken a családi kassza kiadása a 3 éves időszak minden egyes hónapjában, viszont idővel ennek a "takarékoskodásnak" a költsége egyre nő. Nem csak a megspórolt összeg kamataival, de a kamat kamataival is! A fent említett hitel esetében például első két hónapban még a 23 259 forint és annak kamata (116 forint) terheli a gyűjtőszámlát, de a 3 hónapban ez az összeg már 23 491 és annak kamatai, így érkezünk el az időszak végére számított 26 208 forintos havi teherhez. Így lesz a tartozás összesen 892 335 forint a harmadik év végére.
A gyűjtőszámla-hitel ez után egy úgynevezett annuitás hitelbe vált át, aminek a tulajdonsága, hogy a kamat változatlansága esetén a törlesztőrészletek sem mozdulnak el. A kamatokat a törvény nem rögzíti, de azt nem engedi meg, hogy az adott pénzintézet az adott devizahitellel azonos célú forinthitel aktuális kamatánál magasabb legyen. Az aktuális (júliusi) kamatokat a következő táblázatok tartalmazzák.
Lakáscélú jelzáloghitelek:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Szabadfelhasználású jelzáloghitelek:
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.