2 °C Budapest
Reading contract at dining table

Méltányossági kérelem minta: mi az a méltányossági kérelem, hogyan fogalmazzuk meg?

2023. április 16. 12:02

Életünk során bármelyikünkkel, bármikor előfordulhat, hogy valamilyen engedményre, szabály alóli kivételezésre, támogatásra vagy segítségre méltányossági alapon rászorulunk – ezekben az esetekben szükség lehet egy méltányossági kérelem leadására. Tudd meg, mi az a méltányossági kérelem, hogy néz ki egy méltányossági kérelem minta, mit érdemes tudni a méltányossági kérelem megfogalmazás kapcsán!

Cikkünkben a méltányossági kérelem megfogalmazása kapcsán nyújtunk segítséget olvasóinknak: eláruljuk, mi az a méltányossági kérelem, milyen esetekben adható be méltányossági kérelem, milyen típusai vannak a méltányossági kérelmeknek (pl. mi az a dékáni méltányossági kérelem). Milyen a jó méltányossági kérelem, hogy néz ki egy fizetési méltányossági kérelem minta vagy egy NAV méltányossági kérelem minta? Járjunk utána, hogyan működik a méltányossági kérelem elbírálására, milyen végeredményre számíthatunk!

Mi az a méltányossági kérelem?

Mindenekelőtt tisztázzuk, mi a „méltányos” kifejezés jelentése! Akkor méltányos az egyik fél döntése/viselkedése/hozzáállása, amikor igazságos, megértő alapon (bizonyos esetekben kivételező módon) bánik valakivel vagy hoz meg vele kapcsolatban egy döntést (pl. nem csak az alapszabályok szerint, hanem az egyedi körülményeket, nézőpontokat, tényezőket is figyelembe véve). A méltányos, mint jelző egyedi értékekhez, teljesítményhez szabottan is értelmezhető (méltánylandó a szabályokon túlmenő, de mérlegelendő szempont), pl. valaki méltányos bánásmódban részesül, méltányos árat kap az árujáért, méltányolja az irányában tett gesztust stb.

Itt jön a képbe a méltányossági kérelem fogalma, ami gyakorlatilag egy olyan hivatalos kérelem beadását jelenti, amikor egy bizonyos döntéssel kapcsolatban (jellemzően hivatalos keretek között, a munka világában, az egyetemen, vagy pénzügyeink kapcsán) az egyedi körülményeink figyelembevételét kérjük. Tipikus példa, hogy a vezetőségtől, egy banktól vagy például az adóhivataltól (valamilyen esemény kapcsán a másik féltől) annak a megértését, alkalmazkodását vagy engedményét kérjük valamilyen ügyben, amiben hátrányos helyzetbe kerültünk egyedi okokból kifolyólag.

Mit lehet méltányossági alapon kérelmezni?

Mindannyian keveredhetünk olyan bonyolult helyzetbe életünk során, amikor, habár az általános szabályok a lehetséges esetek nagyrészét lefedik, velünk kapcsolatban egyedi okokra hivatkozva mégsem alkalmazható az alapvető szabályrendszer, egyedi bánásmódra, azaz kivételezésre van szükség. Ilyenkor, hogy az egyedi esetünkben igazságos(abb) döntés születhessen, célszerű leadnunk egy méltányossági kérelmet, hogy egy független bizottság bírálhassa el azt, és adott esetben a normál szabályoktól eltérő döntést hozzon. Mindenképpen fontos kiemelnünk, hogy a méltányossági kérelem pozitív elbírálására nincs garancia, sokszor a kedvezmény a másik fél jóakaratától függhet.

A méltányossági kérelem leadása leggyakrabban akkor következik be, ha egyedi életkörülményeink alapján nem tudjuk teljesíteni vállalásainkat – tanulóknál leginkább egyetemi kötelezettségeinket, „felnőtteknél” pedig fizetési vállalásaink esetében fordulhat ilyen elő (pl. egy bank vagy a NAV irányában keletkezik tartozásunk, köztartozásunk vagy pl. TB-tartozásunk). A leggyakoribb méltányossági kérelem fajták a következők:

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

  • Fizetési méltányossági kérelem / NAV méltányossági kérelem: a méltányossági kérelmek leggyakoribb esete az, amikor valamilyen tartozással kapcsolatban kérjük a bank vagy a NAV „megértését”, tipikusan tartozás elengedése vagy fizetési halasztás esetén. A méltányossági elbírálás alapja lehet például a magánéletben bekövetkezett radikális változás (pl. az adós vagy az adóstárs keresőképtelensége, halála vagy az állásunkból való elbocsájtás).
  • Dékáni méltányossági kérelem: a dékáni méltányossági kérelem leadása akkor válhat szükségessé, ha valamilyen hivatalos egyetemi ügyben szorulunk egyedi alapú elbírálásra: valamilyen szigorú ügyintézési határidőt nem tartottunk be, valamelyik vállalt kötelezettségünket nem tudtuk teljesíteni stb.

A méltányossági kérelem típusai

Fontos kiemelnünk azt is, hogy mivel a méltányossági alapú elbírálásra bármilyen esetben szükségünk lehet, a méltányossági kérelem megfogalmazása tekintetében is igazodnunk kell az adott helyzethez, annak formai követelményeihez, hivatalos hangvételéhez. Így, hogy tudjuk, mi az a méltányossági kérelem, mi a méltányossági kérelem jelentése, nézzük meg bővebben, hogy milyen konkrét méltányossági kérelem típusokkal találkozhatunk hivatalos ügyeink intézése kapcsán!

  • Késedelmi pótlék törlése/mérséklése iránti méltányossági kérelem;
  • magánszemély méltányossági kérelem;
  • fizetési méltányossági kérelem, fizetési kedvezmény méltányossági kérelem;
  • adótartozás törlése/mérséklése/részletfizetése iránti méltányossági kérelem;
  • banki tartozás törlése/halasztása/mérséklése/részletfizetése iránti méltányossági kérelem;
  • adófizetés könnyítése méltányossági kérelem;
  • adóhivatali méltányossági kérelem (NAV méltányossági kérelem);
  • adóelengedési/adóbírság elengedési méltányossági kérelem;
  • banki méltányossági kérelem kamatelengedésre, felszámolási eljárás esetén, végrehajtási eljárás esetén;
  • TB méltányossági elengedés kérelem;
  • vagyonszerzési illeték méltányossági kérelem;
  • vállalkozó méltányossági kérelem;
  • méltányossági kérelem büntetés/bírság mérséklésére;
  • dékáni méltányossági kérelem (egyetemi méltányossági kérelem);
  • koronavírus-válságra specializált méltányossági kérelem;
  • méltányossági alapú ellátások iránti kérelmek (kivételes nyugellátás, kivételes nyugellátás emelés, egyszeri segély, méltányossági árvaellátás stb.);
  • egyéb.

A méltányossági kérelem megfogalmazása

A méltányossági kérelem elkészítése kapcsán három járható alternatíva közül választhatunk, ha van rá lehetőségünk:

  1. Méltányossági kérelem formanyomtatvány kitöltése: adóhivatali, banki ügyintézés, egyéb hivatalos ügyek intézése tekintetében általában megtalálható az adott intézmény honlapján az ingyenes méltányossági kérelem minta, ami specifikusan az adott ügykörre vonatkozik. Amennyiben erre lehetőségünk van (az adóhatóság, pénzintézet is valószínűleg ragaszkodni fog a formaságokhoz) töltsük ki az adott formanyomtatványt és ügyeljünk a méltányossági kérelem indoklás gondos, részletes, de nem túlzó megfogalmazására.
  2. Saját méltányossági kérelem megfogalmazása: amennyiben az adott ügyintézés kapcsán nincs bárki számára fellelhető, előre megfogalmazott, kitölthető méltányossági kérelem, magunknak kell a dokumentumot megfogalmazni. Ne ijedjünk meg a feladattól, a méltányossági kérelem egy egyszerű, letisztult hivatalos dokumentum, amit egy kis energiaráfordítással bárki el tud készíteni.
  3. Ügyvédi méltányossági kérelem: amennyiben úgy érezzük, hogy a méltányossági kérelem megfogalmazása túl nagy falatnak bizonyul nekünk, laikusként nem szeretnénk ilyen jellegű szövegszerkesztésbe bonyolódni, tartsuk észben, hogy mindig fordulhatunk ügyvédhez! Ügyvédi segítséggel bármilyen ügyben készíthető hivatalos méltányossági kérelem (akár fizetési méltányossági kérelem minta, akár NAV méltányossági kérelem minta szükséges), ráadásul így az indoklásunk megfogalmazása is kifogástalanul pontos lehet.

Méltányossági kérelem minta: milyen a jó méltányossági kérelem?

A méltányossági kérelem formai követelményei egyszerűek:

  • a dokumentumnak tartalmaznia kell a kérelmező alapadatait (SZIG, lakcím, ha szükséges TAJ-szám, adószám, oktatási azonosító stb.);
  • a kérelem címzettjének megnevezését (pl. Nemzeti Adó- és Vámhivatal Heves Vármegyei Adó- és Vámigazgatósága, Fizetési Kedvezmények Osztálya);
  • a dokumentum tárgyát: a címben jelezzük, hogy KÉRELEM vagy MÉLTÁNYOSSÁGI KÉRELEM beadását kezdeményezzük;
  • ne feledkezzünk meg a megszólításról sem (pl. Tisztelt Dékán Úr!);
  • fogalmazzuk meg, hogy pontosan mit szeretnénk méltányossági alapon kérelmezni (pl. adótartozás elengedése) – konkretizáljuk a kérésünket, pénzügyi témában számszerűsítsük is a kérést;
  • a méltányossági elbírálás indoklása: lényegre törő, kristálytiszta indoklás, amellyel azt bizonyítjuk be, hogy érdemes kivételezni velünk (pl. a vállalt kötelezettségeink teljesítését ellehetetlenítő magánéleti változás, önhibán kívüli mulasztás stb.);
  • keltezés: mikor, hol kelt;
  • kérelmező aláírása.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Kiszámoló  |  2024. november 21. 18:39
Írtam a Curve-ről egy update cikket nemrég. Akkor vettem észre, hogy a Curve lehetőséget ad a bankká...
MEDIA1  |  2024. november 21. 18:25
Idén 20. alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat. Az idei díjakat többek között a Telex, a 24.h...
Holdblog  |  2024. november 21. 07:52
Kezdetben a közösségi média csupán izgalmas újdonságnak tűnt, amiről senki sem gondolta volna, hogy...
Kasza Elliott-tal  |  2024. november 15. 18:35
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?