Minél kisebb a bérlemény, annál nagyobb az áremelkedés mértéke – összegezte az Otthon Centrum vezérigazgatója a fővárosi albérletpiacon lejátszódott folyamatokat.
Egyértelműen megmutatkozik a hitelezési statisztikákban, hogy a járvány a családalapítás előtt állókat sem kímélte. A felvett hitelek összegei stabilan alacsonyabbak, amióta a pandémia tart, viszont a 2019 óta tartó házasodási láz nem akar alábbhagyni: év elején is már 6877-en kötöttek házasságot. Igaz ez 6,8 százalékkal elmarad 2020. január-február hónapjaitól, viszont 2019-hez képest a duplájára nőtt a házasságkötések száma. Hogyhogy nem igénylik már annyian a babaváró hitelt, hiszen most is - a járvány ellenére - rengetegen házasodnak? Ennek járt utána a Pénzcentrum.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss, februári adatai alapján a lakosság 145,86 milliárd forintnyi babaváró (46,83 mrd) és személyi hitelt (30,31 mrd), illetve lakáskölcsönt (68,72 mrd) vett fel a bankoktól februárban. A januári 117,25 milliárdos mélyponthoz képest ez 24,4 százalékos növekedést jelent. Bár mindhárom hiteltípus növekedést mutatott tehát az év második hónapjában, a személyi kölcsönök (32,8%) és babaváróhitelek (31,4) felvétele emelkedett kiugróan.
Ez természetesen nem lett volna így, ha januárban nem ilyen nagy az együttes visszaesés: még a járvány legrosszabb hónapjait is alulmúlta az idei évkezdés, így a növekedés szinte borítékolható volt. Viszont a babaváró hitelek felvétele decemberhez képest is nőni tudott (4,1 százalékkal), nem úgy, mint a lakáskölcsönök felvétele. Az egy évvel ezelőtti adatokhoz viszont szinte értelmetlen hasonlítgatni (28,5 százalékos a visszaesés), mivel a járvány óta lényegesen megzuhant a babaváró kölcsönök felvétele:
A grafikonon látható, hogy amióta a pandémia tart, azóta a babaváró hitelek felvétele tartós visszaesést mutat a járványt megelőző időszakhoz képest. Az összevetés viszont nehézkes, hiszen a konstrukció csak 2019 júliusától elérhető, és érthető módon a bevezetést követő hónapokban meredeken ívelt felfelé az érdeklődés. Azonban mielőtt kiderült volna, hogy ha a kezdeti láz alábbhagy, hogy alakul a babaváró hitelek felvétele, máris belezavart a képbe a pandémia.
A házasodástól nem vette el a magyarok kedvét a járvány
Természetesen azt nem tudhatjuk, hányan kötöttek volna házasságot, ha márciusban nem éri el hazánkat is a koronavírus-világjárvány, viszont az tény, hogy 2020-ban sem csökkent az esküvők száma. Sőt, a lezárások, a válság, és fertőzésveszély ellenére minimálisan, de mégis 3,1 százalékkal többen kötöttek házasságot 2020-ban, mint 2019-ben. Ráadásul 2021. első két hónapjában sem volt nagy visszaesés 2020. év elejéhez képest, és már februárban látszik a "kötelező" felívelő tendencia.
Az viszont sejthető, hogy ha a járvány nem szól közbe, akkor a 2019-es rekordévet is nagyban túlszárnyalhatta volna a tavalyi évi házasságkötések száma. Csak meg kell nézni az alábbi grafikonon, milyen ív kezdett kirajzolódni tavaly az első negyedévben: látható, ha márciusban nem törik meg az az ív, és áprilisban nincs visszaesés, egész más képet is mutathatna a 2020-as házassági hullám.
Az is leolvasható, hogy a járvány második hulláma ellenére elmaradt az a visszaesés, ami a korábbi években októbertől márciusig jellemezte a házassági statisztikákat (2018 év végén, 2019 év elején ez még megfigyelhető volt). 2019 vége, 2020 eleje volt az első olyan időszak, amikor a hullámvölgy már nem ment olyan mélyre, és ez a tendencia indén is folytatódik.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2021 februárjában 4096 házasság köttetett, amely alig marad el a 2020-as adattól (4515), főként annak tükrében, hogy továbbra is pandémia van, és a november 4-e óta bevezetett korlátozások még mindig érvényben vannak. Viszont ha a házasságkötésektől nem vette el a magyarok kedvét számottevően a járvány, akkor miért mondanak le a babaváró támogatásról?
Az érdeklődés továbbra is nagy, de a jogosultak köre szűkül
Amikor 2019 nyarán bevezetésre került a babaváró támogatás, ez a házasodási kedv nagymértékű megugrását is maga után vonta, hiszen az egyik feltétel az, hogy az igénylőknek házasoknak kell lenniük. Ha egymás mellé tettük a hitelezési és házasságkötési statisztikákat, látható volt a babaváró húzóereje. Mostanra azonban inkább az látszik, hogy a házasságkötéseket nem vetette vissza annyira a járvány, mint a hitelek felvételét.
Az érdeklődés viszont továbbra is élénk: a Bankmonitor babaváró hitel kalkulátorával az elmúlt hat hónapban csaknem kétszer annyian ellenőrizték a jogosultságukat, mint egy évvel korábban. Ennek során tízből hat (58,2%) érdeklődő kapott pozitív visszajelzést, míg a többiek (41,8%) az ellenőrzés időpontjába nem teljesítették a babaváró támogatás valamelyik - esetenként több - személyi feltételét.
Ha a területi megoszlást nézzük: míg a budapestiek 66 százaléka minden kritériumot teljesített, addig a megyeszékhelyeken élők esetében 59%, az egyéb településeken élőknél pedig 56% ez az arány.
Összességében a leggyakoribb probléma (16,9%) az volt, hogy a pár egyik tagja sem tudott legalább 3 év folyamatos tb-jogviszonyt igazolni.
Gyakori (12,7%) elutasítási ok volt az is, hogy a pár valamelyik tagja szerepel a rossz adós listán (KHR, korábban BAR-lista). Ugyan az úgynevezett passzív KHR státuszúak esetében a jogszabály nem zárja ki, hogy babaváró hitelt kapjanak, jelenleg csak kevés bank, nagyon szigorú feltételekkel hitelez ebben a helyzetben.
Az MNB elemzője Dancsik Bálint egyébként is a babaváró támogatásoknál az új kibocsátások csökkenését prognosztizálta középtávon, „a jogosult állomány fokozatos mérséklődése miatt”. Vagyis akik már megtehették, éltek a lehetőséggel, akik pedig még jogosultak, de nem igényelték, egyre kevesebben lesznek. A babaváró támogatásnak ugyan vannak olyan feltételei, amelyeket még lehet orvosolni, és megszerezni a jogosultságot, viszont sokan lehetnek, akik már sehogy sem fogják tudni határidőig teljesíteni azokat. Mivel
a hitelszerződést legkésőbb 2022.12.31-ig meg kell kötni, ezért sokan kifuthatnak, vagy már ki is futottak az időből.
Azok, akiknek még nincs meg a 3 éves folyamatos TB-jogviszonyuk, ha ezt tudják „pótolni” 2022 végéig, akkor még jogosultak lehetnek. Azok is, akik még a házassági feltételnek nem felelnek meg, vagy azok szintén, akik addig lekerülnek a passzív KHR listáról. Lehetnek viszont olyanok, akiknek ez már nem fog sikerülni.
Erről pedig a koronavírus-járvány is nagyban tehet, hiszen azok a párok, akik a pandémia alatt tartósan munkanélkülivé váltak, már nem fognak tudni 2022 végéig 3 év folyamatos tb-jogviszonyt felmutatni. Tehát nemcsak a családalapítási tervekbe szólt bele a járvány, hanem sokakat fosztott meg a lehetőségtől, hogy igényeljék a babaváró támogatást – amelyre valószínűleg most még nagyobb szükségük lenne.
Nem lehet véletlen, hogy babaváró kalkulátor alapján is ez volt az a feltétel, amelyen a legtöbben elbuktak, hiszen az érdeklődéselvileg folyamatosan, viszont a felvett támogatási összegek nem nőnek, sőt mélyponton voltak januárban.
Vannak lehetőségek a babavárón kívül is?
Azoknak a pároknak sem kell kétségbe esniük, akik így vagy úgy, de lecsúsztak a babaváró támogatásról. Ezen a konstrukción túl is rengetegféle családtámogatási forma érhető el a csoktól kezdve az áfa-visszatérítésen át egészen az idén bevezetett otthonfelújítási támogatásig. A legtöbb támogatást azok zsebelhetik be, akik legalább három gyereket vállalnak, azonban még ez sem kikötés. Azok számára, akik egy vagy két gyermeket szeretnének vállalni, szintén rengeteg lehetőség adódik.
A két gyermeket vállalók új építésű ingatlan építésére vagy vásárlására, illetve kistelepülésen lévő használt ingatlan vásárlására (felerészben) és bővítésére/korszerűsítésre (felerészben) felvehetik a 2,6 milliós CSOK-ot (normál vagy falusi) + az új felújítási hitelt és támogatást. A meglévő, időközben felvett lakáshitelből (ez lehet akár "CSOK-hitel" is) a második gyermek érkezésekor 1 millió forint elengedést lehet igényelni, és új elemként igénybe vehetik nettó 50 milliós új lakás esetén a 2,5 milliós áfa-visszatérítést, ha igénybe vették a CSOK-ot is. Továbbá ott van még az anya aktuális diákhitel-tartozása felének elengedése, amely a második gyermek születésével igényelhető.
Az egy gyermeket vállalók új építésű ingatlan építésére vagy vásárlására, illetve a kistelepülésen lévő használt ingatlan vásárlására (felerészben) és bővítésére/korszerűsítésre (felerészben) felvehetik a 600 ezer forintos CSOK-ot (normál vagy falusi). Szintén igénybe vehetik nettó 50 milliós új lakás esetén a 2,5 milliós áfa-visszatérítést, ha igénybe vették a CSOK-ot is. Ezt idén már kiegészíthetik az otthonfelújítási támogatással + kölcsönnel is.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.