Múlt pénteki rádióinterjújában Orbán Viktor miniszterelnök többek között arról beszélt, hogy a 35 évnél fiatalabbak számára havonta 150 ezer forintig adnának lakhatási támogatást.
Élénkülhet a kereslet a felújítandó panellakásokra a támogatás hatására az ingatlanpiaci szakértők szerint. Az is kiderült, hogy a legdrágább panelek 50-75 millió forint közötti összegekért kelnek el, ellenben vidéken már 8-10 millióért is ki lehet fogni egy-egy lakást. A Pénzcentrum azt is megtudta a megszólaló ingatlanguruktól, hogy a lakás mérete mellett mik a legfőbb szempontok a vásárlóknál.
Változó a kép a panelpiacon Balogh László szerint, mivel a fővárosban már a kínálati árak is csökkenésnek indultak éves összevetésben, de a többi nagyvárosban egy-két kivételtől eltekintve lendületben vannak a panelárak. Igaz, ez a lendület az ország egészében lelassult a 2015-2019-es időszakhoz képest.
- foglalta össze az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
A legolcsóbb megyeszékhely az országban Salgótarján, itt kevesebb mint 200 ezer forintból kijön egy panel négyzetmétere, vagyis egy 50 négyzetmeres panelért nem egész 10 millió forintot kérnek a tulajdonosok. Igaz tavaly novemberben még csak 8,4 millió forint volt itt egy ekkora lakás. Ez a nagy növekmény annak is köszönhető, hogy Nógrád megye székhelyén a legolcsóbb minden ingatlan ára a megyeszékhelyek közül - mutatott rá Balogh László.
Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője a legfrissebb, a NAV tranzakciós adatbázisán alapuló adataikat ismertetve arról beszélt, az idei első háromnegyed évben a tágan értelmezett lakótelepi lakások - nem csak panel - átlagára az előző év hasonló időszakához képest országosan - a megelőző évekhez képest jóval csekélyebb arányban - mindössze 4%-kal drágult.
A szakember az árakról szólva szintén a NAV-os adatbázis alapján kifejtette: a klasszikus nagy panellakótelepekre szűkítve - ahol volt megfelelő számú eladás -, Budapesten a legdrágább paneleket 600-650 ezer forintos négyzetméteráron adták el. Ezek a lakások az alábbi lakótelepeken cseréltek gazdád:
-
XI. kerület Gazdagrét és Kelenföldi ltp,
- III. kerület Pók utcai ltp,
- XIII. kerület néhány lakótelepe (Gidófalvy u., Béke u.)
Budapesten a legolcsóbban 400-430 ezer korintosa négyzetméteráron lehet panellakáshoz jutni az alábbi lakótelepeken:
- XVIII. Havanna ltp,
- XXI. Csepel-városközpont,
- X. Újhegyi ltp.,
- XV. Rákospalota-városközpont,
- XVII. Rákoskeresztúr-városközpont
A Valkó Dávid által ismertetett adatok szerint vidéken legdrágább panellakások 400-450 ezer forintos négyzetméteráron mennek. A legdrágább vidéki lakótelepeket is felsorolta:
- Székesfehérvár Királykúti ltp., Palotavárosi ltp. és
Szedreskerti ltp.,
- Érd Béke téri ltp,
- Debrecen Sestakert és Vénkert,
- Veszprém Cholnoky ltp.,
- Sopron Jereván ltp.
A legolcsóbbak között az OTP Ingatlanpont szakértője is Salgótarjánt emlegette (Gorkij ltp.), de Komlón (Körtvélyes ltp.) és Ózdon (Vasvár úti ltp.) is 80-110 ezer forint közötti négyzetméteráron mennek a panellakások.
- ismertette a tapasztalatokat Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője, majd hozzátette, a fővárosban és országosan is viszonylag széles skálán mozog a panellakások négyzetméterára. Budapesten a legolcsóbb kerületekben 500 ezer forint körüli négyzetméteráron találhatunk ingatlant, míg a skála felső része akár a 700-750 ezer forintot is elérheti. Jellemzően ezek a budai vagy a pest belvároshoz közeli elhelyezkedésű panellakásokra jellemzőek, míg a legolcsóbbak természetesen a külső kerületek.
Vidéken 280 és 540 ezer forint/ négyzetméter közötti ársávban cserélnek tulajdonost a panellakások. A legdrágábban a fővároshoz közeli agglomerációs településeken tudunk vásárolni, mint például Budaörs, Dunakeszi - mondta Benedikt Károly.
Az Otthon Centrum megkeresésünkre közölte, hogy a III. negyedéves adatok alapján országos átlagban négyzetméterenként 386 ezer forintért cseréltek tulajdonost a panellakások. Ez az érték 3%-kal magasabb a tavalyi év III. negyedévéhez képest.
- sorolta az Otthon Centrum. Mint elmondták, az értékesítési adatok alapján a legdrágább a XI. kerület volt átlagosan 632 ezer forint négyzetméterárral, melyet a XIII. és VIII. kerület követett átlag 608 ezer forint fajlagos árral. Budapesten belül a legolcsóbbak a pesti peremkerületek lakótelepei, (XV, XVII., XVIII., XIX, XX.,XXI. kerület) ahol átlag 460 ezer forintos négyzetméterár volt jellemző az idei évben.
Finanszírozást keresel? A Pénzcentrum lakáshitel kalkulátorában több bank ajánlatai közül is válogathatsz!
Nagyobb vidéki városaink közül Székesfehérvár bizonyult a legdrágábbnak, ahol az átlagár 400 ezer Ft/m2 volt, ezt Debrecen és Sopron követte 390 ezer forintos fajlagos árral. Legolcsóbban Nagykanizsán keltek el a panellakások, az átlag 213 ezer Ft/m2 volt, de Miskolc és Szolnok is olcsónak bizonyult. Mindkét városra az átlag 235 ezer forintos négyzetméterár volt jellemző az Otthon Centrum tapasztalatai szerint.
Ekkora lakásokat vesznek a magyarok
Arra is rákérdeztünk a szakértőknél, hogy melyik méretkategóriába tartoznak a legkelendőbb panellakások. A Duna House tapasztalatai szerint 40-60 nm közötti átlagos méretű ingatlanokra van a legnagyobb kereslet. 2020-ban a Duna House adatai alapján az értékesített panellakások átlagos nagysága 53 nm volt.
- válaszolta kérdésünkre Valkó Dávid.
Balogh László pedig ennek kapcsán ismertette, hogy 2020-ban az összes panellakás iránt érkezett érdeklődés (telefonszámfelfedés az ingatlan.com-on vagy mobilapplikációból indított telefonhívás) legnagyobb része a kétszobás panelokra érkezett (32%). Ezt követték az 1+1 félszobások (18%), majd az 1+2 félszobások (15%). Számottevő volt még az érdeklődések aránya az 2+1 félszobások (11%) és a 3 szobások (10%) iránt.
Ám nem csak a méret fontos szempont, ha a magyarok panellakást választanak: fontos szempont a vevők körében maga az épület állapota. A 90-es évektől kezdve zajlik a panelprogram, aminek keretében az összes panelépület majdnem 30 százaléka megújult, külső szigetelést kapott, és ennek köszönhetően a tulajdonosok havi rezsiszámlája jelentősen lecsökkent.
- részletezte az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az OTP Ingatlanpont tapasztalatai szerint a földszint +4 emeletes, lift nélküli házakban a magasabb emeleteket (3-4.) inkább a fiatalok választják, a kisgyerekeseknek viszont - hacsak nincsen biztonságos babakocsitároló -, illetve az időseknek ez már gyakran kompromisszumot jelent. A földszinti és 1. emeleti lakások általában kevésbé kedveltek (forgalom, zaj, illetve erkélyes lakásoknál biztonsági probléma is lehet). A tető állapota / nyári gyors felmelegedése is lehet bizonytalansági tényező, így a zárószint is a kevéssé kedveltek közé tartozik.
- jegyezte meg Valkó Dávid.
Az Otthon Centrum tapasztalata szerint jellemzően a két-három szobás lakások iránt mutatkozik a legnagyobb kereslet.
- tették hozzá. A lakás méretén és elhelyezkedésén túl, annak minősége még a legkomolyabb árbefolyásoló tényező. Ezzel szemben az emeletek között, akkor lehet lényeges különbség, ha a ház nem rendelkezik lifttel, úgy akár a magasabb emeleti lakások olcsóbbak is lehetnek. Ellenben, ha a magasabb emeletekről panorámás kilátás van, az emeli az emeleti lakások értékét.
50-75 milliót is adnak egy panellakásért
Az idei évben a legdrágábban értékesített lakás a Duna House adatai szerint egy XI. kerületi 108 nm nagyságú belső kétszintes panel technológiával készült sorházi lakás, amelyet az új tulajdonosa 75 millió forintért vásárolt meg. A hagyományos nagyobb társasházakban lévő 60-70 nm panellakások is a drágább kerületekben a 40-50 millió forintos kategóriában kelnek el. Budapesten a legolcsóbb kis panellakások 20 millió forint környékén mozognak - ismertette Benedikt Károly.
Balogh László úgy jellemezte az Ingatlan.com adatai szerint a legmagasabb áron értékesített panellakást, hogy
Meglepő módon nem Budapesten és nem is a fővárosi hagyományosan legdrágább lakótelepnek tartott Pók utcai panelházban értékesítették idén a legdrágább lakást, hanem Siófokon. Egy Aranyparton található, felújított vízparti panelépületben eladott 79 négyzetméteres 3. emeleti panellakás volt a legdrágább, amit 79,9 millió forintért hirdettek meg, és végül 74 millióért cserélt gazdát idén márciusban. A lakáshoz majdnem 40 négyzetméternyi terasz is tartozott, a társasház pedig közvetlen strandkijárattal rendelkezik. A lakást egy siófoki ingatlanközvetítő iroda hirdette az Ingatlan.com-on.
Valkó Dávid emlékeztetett, hogy a milliós négyzetméterár-limitet már 2018-ban átlépte egy lakás. A NAV tranzakciós adatbázisa szerint, 2019-ben egy 27 m2-es panelgarzon a III. kerületi Pók utcai ltp-en 29 millió Ft-ért cserélt tulajdonost (1,07 milliós fajlagos ár). Vidéken idei évi a rekord: egy 51 m2-es lakás a Budaörsi lakótelepen, ami 38 millióért kelt el (745 ezer Ft/m2) - ismertette az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.
Az Otthon Centrum közvetítésével az elmúlt 9 hónapban a legdrágábban Budapest XI. kerületében, 800 ezer Ft fajlagos négyzetméteráron kelt el panellakás.
Erre számíthatunk, ha jön a felújítási támogatás
Arról is megkérdeztük a szakembereket, hogy mi várható a panelpiacon januártól, amikor már lehet igényelni az otthonfelújítási támogatást. Valkó Dávid szerint a maximum néhány millió forintból felújítható lakások kereslete egyértelműen nőhet, ugyanakkor ez egy csapásra nem feltétlenül jár árnövekedéssel.
- magyarázta az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.
A Duna House szerint a panellakások nagy előnye, hogy egyszerűen felújítható, hiszen szabvány méretekkel találkozhatunk mind a külső, mind a belső kialakítások esetén (ajtó, ablak, szekrények) így a szakemberek is jobban tudják tervezni a felújítás költségeit. A társasházaknak is számtalan lehetőség volt már az épületek modernizálására, várhatóan az otthonfelújítási program most egyéni szinten is tovább fogja javítani a lakásállomány minőségi javulását. 2021-ben a Duna House szakemberei szerint továbbra is keresettek lesznek a panellakások jellemzően a fővárosban és nagyobb megyeszékhelyeken.
Balogh László arra emlékeztetett, hogy mivel bizonyos feltételekkel a lakásfelújításban azok is részt vehetnek, akik egy éven belül vásárolták meg az otthonukat és kevesebb mint egy éve élnek ott, ezért arra számítunk, hogy azok a családok, akik nem találnak olyan álomotthont, ami belefér a költségvetésükbe, inkább felújítandó ingatlant keresnek. Az államit támogatást kihasználva pedig igényeik szerint alakíthatják ki otthonukat.
- vélte az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Az Otthon Centrumnál úgy gondolják, hogy a lakásfelújítási támogatás elsősorban a bent lakók számára jelent könnyítést, ugyanakkor egy későbbi értékesítés során mindenképpen előnyt élvez egy felújított fürdőszobás, vagy nyílászárócserén átesett panellakás.
- tették hozzá.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.