Lépéseket tesznek a társadalom alacsonyabb jövedelmű és sérülékenyebb csoportjainak védelme érdekében a végrehajtási szabályok módosításával
Lendületet nyerhetnek a pénzügyeiket okosan kezelő vállalkozások
A munkáltatói szektor különösen érzékeny a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásaira, a cégeketkeresletcsökkenés és bevételkiesés sújtja, fejlesztési beruházások maradnak el. A vállalkozásokat érintő nehézségek kezelésére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) több intézkedést is kezdeményezett az elmúlt hetekben.
A jegybank vállalati felmérése
Az MNB kiemelten foglalkozik a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásainak kezelésével. Hogy a vállalkozásokat sújtó gazdasági károk enyhítésére megfelelő intézkedéseket alakíthasson ki, a munkáltatók széles körében végzett felmérést a koronavírus-járvány elsőkörös gazdasági hatásairólközel 5000 cégvezető megkérdezésévelmárcius 26. és április 2. között.
A kutatás eredményei szerint a vállalkozók a járvány hatására jelentős keresletcsökkenésre számítanak, már a felmérés idején is a kitöltők közel fele arról számolt be, hogy több mint harmadával csökkent az árbevételük. A válaszadók 44%-a szerint legalább fél évre lesz szükség ahhoz, hogy a költségvetés újra elérje a válság előtti szintet, pedig árbevétel nélkül amegkérdezett cégvezetők fele legfeljebb 1 hónapig képes fenntartani a fizetőképességét.
További jelentős kihívást okoznak a beszállítói fennakadások és a nehezen megoldható helyettesíthetőség a termelési láncokban, a kitöltők 63%-a tapasztalt ilyen gondokat.A járvány miatt a válaszadók felénél likviditási problémák is felmerültek, leginkább a közterhek és a bérek fizetése okoz problémát. A következő negyedévben ezért 40% tervez hitelt felvenni a bérek finanszírozására, jellemzően 3 havi bérköltség fedezésére.
Jegybanki segítség a vállalkozásoknak
A felmérés eredményei is megerősítették, hogy az egyik legfontosabb feladat a vállalkozásokfizetőképességének fenntartása, miközben a célzott támogatások szerepe is felértékelődött. A problémák orvoslására az MNB több intézkedést is kezdeményezett, melyek a magyar cégek kilábalását segítik a válsághelyzetből.
1. Hiteltörlesztési moratórium
A jegybank kezdeményezte a vállalatokra is érvényeshiteltörlesztési moratóriumot, amely több tízezer - a foglalkoztatás szempontjából kulcsfontosságú - kkv-t érint. A moratórium által a hiteladósok2020. december 31-igfizetési haladékot kaptak a hitelszerződésből, kölcsönszerződésből és pénzügyi lízingszerződésből eredő tőkefizetési, kamatfizetési, és díjfizetési kötelezettségeik teljesítésére.
2. NHP Hajrá
Az MNB április 20-án NHP Hajrá néven elindította a Növekedési Hitelprogram újabb konstrukcióját, amely a kkv-szektor számára nyújt kedvező és kiszámítható kamatozású forrást a munkahelyek és termelési kapacitások megtartásához vagy beruházásaik finanszírozásához.A program keretében igényelt hitelek kamata maximum 2,5% lehet, melynek a futamidő végéig fixnek kell maradnia.
3. Növekedési Kötvényprogram (NKP)
A Növekedési Kötvényprogram során az MNBvállalati kötvényeket vásárol 450 milliárd forint keretösszegben. A több száz nagyvállalatot érintő program célja, hogy a hazai vállalatok a bankhitelek mellett más finanszírozási formákra is támaszkodhassanak.
(x)
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.