Lépéseket tesznek a társadalom alacsonyabb jövedelmű és sérülékenyebb csoportjainak védelme érdekében a végrehajtási szabályok módosításával
A Portfolio becslése szerint átlagosan 6 százalékos kamatot fizet kezelési költséggel együtt egy átlagos ex-devizahiteles, akinek forintosították a jelzáloghitelét. Sokan biztosan azt gondolják, hogy az árfolyamkockázatok eltűnésének köszönhetően most már tényleg csak a meglévő tőketartozást kell visszafizetni, ez persze nem igaz a kamatok miatt.
Egy átlagosnak mondható annuitásos, 10 éves hátralévő futamidejű, 6 százalékos kamat plusz kezelési költséggel rendelkező, 5 millió forintos forintosított lakáshitelen mutatjuk a helyzetet. Ha nem változna a Bubor (budapesti bankközi kamatláb) és a kamatfelár, akkor a futamidő végéig 55 ezer forintos havi törlesztőrészletet fizetne az ügyfél. Persze a Bubor 3 havonta, a kamatfelár pedig 3,4 vagy 5 évente megváltozhat, ezért ez csak egy feltételezett szituáció a jelenlegi feltételek alapján.
Az első grafikon azt mutatja, hogy kezdetben az 55 ezer forintos törlesztőrészletnek csak az 55 százaléka (kb. 30 ezer forint) megy tőketörlesztésre, a maradék 45 százalék pedig kamattörlesztésre. Ez annuitásos hitel esetén normális, hiszen a kamatfizetés mindig az aktuális tőketartozás alapján a kamat plusz kezelési költség arányában történik.
A második ábra azt is megmutatja, egy adott időpontig összesen mekkora törlesztést fizetett az ügyfél, és az mire ment. A hátralévő futamidő felénél, vagyis 5 év múlva ott fog tartani az ügyfél, hogy az addigi (forintosítás utáni!) törlesztésének a 64 százaléka ment csak tőketörlesztésre, 36 százaléka viszont kamattörlesztésre. A második 5 évben persze ennek épp az ellenkezője lesz igaz.
Összességében az 5 millió forint helyett 6,7 millió forintnyi törlesztőrészletet fog befizetni az adós, pedig (most már) nem devizahitelről van szó. Ebből 1,7 millió forint a kamat és a kezelési költség.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.