Lépéseket tesznek a társadalom alacsonyabb jövedelmű és sérülékenyebb csoportjainak védelme érdekében a végrehajtási szabályok módosításával
A hónap közepén lejár a Diákhitel igénylésének első határideje, a bevezetése óta már több mint 350 ezren éltek a kedvezményes kölcsön lehetőségével. Megnéztük, hogy mik a különbségek a két Diákhitel konstrukció között, és mennyit kell visszafizetnünk, ha most felvesszük a kölcsönt.
Szeptember 15-én lejár a Diákhitel igénylési határideje, igaz a szabadon felhasználható konstrukciót később is fel lehet venni a félév folyamán (ennek további határidői az aktuális hónap 15. napja), viszont a kedvező, tandíjra fordítható kölcsönt már csak egy hétig lehet igényelni erre a félévre. Megnéztük, hogy mennyit kell visszafizetnünk, ha felvesszük a hitelt. Tényleg nem tudjuk visszafizetni nyugdíjas éveink előtt?
Erre kell fordítani a felvett összeget
Két konstrukciót különböztethetünk meg:
- A Diákhitel1-et, ami szabadon felhasználható
- A Diákhitel2-t, amit kizárólag tandíjfizetésre fordítható
A további különbségeket az alábbi infografikán mutatjuk be:
A leginkább szembetűnő különbség a kamatláb, amit a Diákhitel1 esetében a Diákhitel Központ határoz meg félévente, ez 2014 júliusa óta 5,75 százalék. A Diákhitel2-nél fix, két százalékos kamatozással számolhatunk, ennek szintjét jogszabályban rögzítik.
Várható-e további kamatcsökkentés?
"A Diákhitel1 kamatainak további csökkentése három tényezőtől függ" - tudtuk meg Bugár Csaba vezérigazgatótól. Ha ezekben javulás következik be, akkor a kamatok is csökkenhetnek a jövőben.
1. A netbanki megoldással a működési költségeket próbálja csökkenteni, ezek lecsapódhatnak a kamatok mértékében is.
2. Fontos a nemfizető hitelek arányának csökkentése is, ha ezt sikerül csökkenteni, akkor ez a kamat csökkenését segítheti elő.
3. A Diákhitel Központ hitelezői felé lényeges Magyarország országkockázata is, egy felminősítésnek köszönhetően az ügyfelek is jól járhatnak.
A szabadon felhasználható konstrukció hitelösszegét saját bankszámlánkra kapjuk, sőt még azt is eldönthetjük, hogy havi vagy féléves bontásban szeretnénk megkapni a pénzt. Ezzel szemben a csak tandíjra fordítható kölcsönt a folyósító egyenesen a felsőoktatási intézmény számlájára utalja át, félévente egy összegben.
Mennyit kell visszatörlesztenem, ha felveszem a hitelt?
Mindkét konstrukció esetében a Diákhitel Központ oldalán elérhető kalkulátor segítségével kiszámoltuk, hogy mire számíthat egy átlagos pályakezdő, aki élt valamelyik hitellel tanulmányai során. A törlesztést egyébként a tanulmányi jogviszony megszűnése után, de legkésőbb 35 éves korban kell megkezdeni.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Diákhitel1 esetén legfeljebb havi 50 ezer forintot vehetünk fel, amit az alapképzés hat féléve alatt minden félév során megkapunk. Így, havi 200 ezer forintos bruttó fizetéssel számolva, a törlesztés megkezdésekor 1 millió 526 ezer forint lesz a tartozás, ami 2031-ben fogy el, ha nem előtörlesztjük, vagy végtörlesztjük a szerződést. Ez azt jelenti, hogy összesen 2 millió 453 ezer forintot fizetünk vissza. Ha a hitel felvételekor a hallgató 20 éves volt, akkor a pénz visszafizetése még jóval a nyugdíj előtt megtörténik.
A Diákhitel2 az alacsony, két százalékos kamata miatt viszont eltér ettől, már 2029-ben elfogy a tartozás, ha a másik kalkulációhoz hasonlóan havi 50 ezer forinttal számolunk. Értelemszerűen a törlesztőrészletek fizetésének kezdetekor a tőketartozás megegyezik a másik konstrukció tőketartozásával, viszont a havi részletek alacsonyabbak lesznek annál, így végül összesen 1 millió 814 ezer forintot kell visszafizetnünk.
Lényeges, hogy a havi törlesztőrészlet mind a két esetben változó. A Diákhitel1 esetében a törlesztés első két évében a minimálbér hat százaléka, utána pedig a két évvel korábbi jövedelem hat százaléka. A Diákhitel2 törlesztőjének alapja azonos, viszont négy és tizenegy százalék között változik, a fennálló tartozás függvényében sávosan alakul a törlesztés az alábbiak szerint:
- Egymillió forintig 4 százalék
- Kétmillió forintig 5 százalék
- Hárommillió forintig 7 százalék
- Négymillió forintig 9 százalék
- Négymillió forint felett 11 százalék
További apró különbségek
Alapvetően Diákhitelt minden 35 év alatti aktív hallgatói viszonnyal rendelkező magyar vehet fel, viszont a 2-es konstrukcióval csak az önköltséges diákok élhetnek. További különbség, hogy míg a Diákhitel2-vel felvett összegből csak magyar felsőoktatási intézmény tandíját fizethetjük, addig a Diákhitel1-et akkor is felvehetjük, ha másik európai országban végezzük tanulmányainkat (EGT térség). Szintén eltérés, hogy a szabadon felhasználható kölcsönnél TGYÁS, GYES és GYED alatt kamattámogatást igényelhetünk, ami azt jelenti, hogy ezen időszak alatt a tartozás nem növekszik az ügyleti kamat mértékével.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.