Hitelt igényelnél, de bizonytalan vagy? Tudod, mi az a jegybanki alapkamat és miért fontos, hogy megismerd? Ha kitöltöd mai kvízünket, hasznos pénzügyi tudással gazdagodhatsz!
Sokan tartanak a hitelkártyáktól, feneketlen kútként és megszüntethetetlen adósságcsapdaként tekintve rájuk, pedig tudatos használattal akár több tízezer forintnyi jóváírást is kaphatunk éves szinten. A Pénzcentrum.hu összegyűjtötte az 5+1 leggyakoribb hibát, hogy te ne kövesd el őket és nyugodtan használd a kártyáddal a bank pénzét.
Hiába van forgalomban több mint egymillió hitelkártya hazánkban (2013. első félévében a MNB statisztikái szerint egészen pontosan 1 272 329 db hitelkártya volt kibocsátva), mégis rengeteg mítosz és félreértés övezi használatukat a mai napig. Azok a banki ügyfelek, akik már túlléptek félelmeiken vagy esetleg csak engedtek egy-egy rámenősebb értékesítőnek, és hitelkártyát igényeltek, de utána mégsem jártak igazán utána, hogy ennek használata milyen előnyöket és (figyelmetlenség esetén) hátrányokat rejt, sajnos elkövetnek pár tipikus hibát, melyeket elkerülve rengeteg bosszúságtól és akár anyagi veszteségtől kímélhetik meg magukat. A Pénzcentrum.hu mutatja, hogy mikre figyelj mindenképp, ha már van, vagy még csak gondolkozol rajta, hogy legyen hitelkártyád!
1. Nem méred fel reálisan háztartásotok teherviselő képességét és túlköltekezel
Talán az egyik legjellemzőbb hiba, hogy mind többet és többet költve egyszer csak azon veszi észre magát az ember, hogy huzamosabb ideje folyamatosan negatív az egyenlege, és hamarosan már ott találja magát, hogy az így felhalmozódó kamatok, késedelmi díjak miatt már a minimum fizetendő összeget sem tudja fizetni, és nem érti, hogyan is jutott idáig, hiszen ő mindig befizetett...valamennyit, valamikor.
2. Nem figyelsz a határidőkre
A határidőn túli befizetések igen magas díjakkal vannak büntetve, jellemzően 2-4 ezer forint körüli fix összeggel, a tartozásunk értékétől függetlenül, ami például egy kisebb, pár ezer forintos tétel esetén lehet igen fájó. Pedig a számlakivonat elkészültét követően (banktól függően) 15-21 napunk van rendezni a számlát, ráadásul határidőig rendezve a teljes összeget nemcsak a büntetést, de a kamatot is elkerüljük: érdemes a fizetési határidőt a hitelkártyáknál (is) komolyan venni, valamint tájékozódni, hogy például a csekkes befizetésnél a feladás vagy a beérkezés dátuma számít (ugyanígy az utalásnál, hogy a határidő napján hány óráig szükséges beérkeztetni az összeget).
3. Készpénzt veszel fel a hitelkártyádról.
Nem árt, ha tisztában vagyunk vele, hogy a hitelkártyával történő ATM-es készpénzfelvételnek nem csak borsos díja van, de ilyen esetben nem él a kamatmentes periódus lehetősége sem, mint a kártyás vásárlásoknál vagy a hitelkártyáról történő csoportos befizetési megbízásoknál (utóbbiaknál pedig akkor tudtuk kamatmentesen használni a bank pénzét, ha határidőig a teljes összeget visszafizettük).
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
4. Átütemeztetnéd az adósságot
Amikor valaki már úszik az adósságban, talán magától értetődőnek tűnhet a hitelező bankunktól könnyítés gyanánt az adósságunk átütemezését kérni. A probléma ott kezdődik, hogy a pénzintézetek ilyenkor általában igen hosszú futamidejű konstrukciót ajánlanak, melyek alatt sokkal több kamatot kell visszafizetnünk még úgy is, ha a havi rendszeres terheink alacsonynak tűnnek. Összességében azonban a dupláját is visszafizethetjük a kintlévőségnek ilyen módon.
5. Megemeli a bank a hitelkereted - és te hagyod
Túl magas hitelkerettel rendelkezni általámosságban véve nem a legjobb ötlet. Egyrészt, mert így állandó a kísértés, hogy túlköltekezzük magunkat olyan felesleges termékeket is megvásárolva, melyekre egyébként sem szükségünk, sem pedig fedezetünk nem lenne. Másrészt nem szabad a biztonsági szempontokat sem figyelmen kívül hagyni: ha esetleg ellopnák vagy lemásolnák a kártyánkat, és vissza is élnének vele, egy több százezres, esetleg milliós nagyságrendű hitelkeret esetében több vesztenivalónk is van, amit egy hosszadalmas kivizsgálás után sem biztos, hogy meg fog nekünk téríteni a bank (abban az esetben például biztosan nem, ha a kártyát a saját PIN-kódunkkal tudták használni, mert felelőtlenek voltunk és a kártya mellett tartottuk felírva a kódot, vagy mert hagytuk, hogy lelessék vásárlás/készpénzfelvétel közben).
5+1. Azt hiszed, végleg megszüntetted a kártyát
Kifizetted a teljes tartozást és nem használod tovább a kártyát, és úgy gondolod, ezzel meg is fog szűnni? Ez bizony nem ilyen egyszerű, ugyanis a legtöbb kártyának éves, esetleg havi díja van, vagy az SMS szolgáltatás árát terhelik a kártyára, melyeket ha nem fizetsz be (mert mondjuk nem követed tovább az elektronikus kivonatodat), akkor bizony ezek a kisebb összegek egyre nagyobbakká duzzadnak, melyekre a kamatokon felül a késedelmi díjak is szépen elkezdenek beterhelődni, téged pedig egyszer csak már a bank behajtási osztálya fog telefonon keresni. Ha végleg szeretnéd megszüntetni a kártyát, keresd meg a szerződést és olvasd át, hogy ennek mik a hivatalos formái és lépései, így nem érhetnek kellemetlen meglepetések.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.