Nincs új a nap alatt: tovább szigorítanak a bankok!

Pénzcentrum
2009. március 17. 05:40

A jegybank legfrissebb, bankok körében végzett felmérésének eredményei szerint a bankok hitelezési hajlandósága jelentősen csökkent 2008. második felében, és ez a tendencia - a bankok saját várakozásai szerint - folytatódni fog 2009. első felében is.

Az MNB legfrissebb, a Felmérés a hitelezési vezetők körében a bankok hitelezési gyakorlatának vizsgálatára címet viselő, tegnap megjelent tanulmánya 2003 óta félévente ad helyzetjelentést a hitelezési piacról.

A vizsgálat során a háztartási, a vállalati és az önkormányzati hitelezéssel kapcsolatban tettek fel kérdéseket a bankok vezetőinek, kérdőíves, illetve személyes interjú formájában is, az megelőző időszak tapasztalatairól, illetve a jövőre vonatkozó várakozásaikról.

Jelentős a változás a háztartási hiteleknél: idén minden tovább szigorodik!

A háztartási hitelezési szegmensben 13 bank adott választ az MNB kérdéseire. Ezek alapján 2008. második felében jelentősen csökkent az általuk kihelyezni kívánt hitelek állománya, miközben a feltételek is jelentősen szigorodtak. Ami az előző felméréshez képest változást jelent, az a hitelek iránti kereslet csökkenése, illetve a vártnál is erősebb szigorítás.

A feltételek nem csak ár, de például a megkövetelt önrész, hitelfedezeti arány, hitelképességi szint tekintetében is szigorodtak, és ezt a tendenciát várják a bankok 2009. I. félévében is.

A lakáscélú hitelek kihelyezett állománya a válaszadók körében átlagosan 36,3 százalékkal csökkent az előző időszakban, míg az idei első félévre még nagyobb arányú, 45,1 százalékos szűkülést jósolnak.

Ennek okaként elsősorban a gazdasági kilátások romlását, a kockázati tolerancia csökkenését, illetve a bank likviditási helyzetének, forrás elérhetőségeinek és feltételeinek jelenlegi, vagy a közeljövőben várható negatív változását említették.

A portfoliók romlására pedig beszedési, illetve behajtási tevékenységük erősítésével kívánnak reagálni, többek között olyan konstrukciók kidolgozásával, melyek a hitelek törlesztését megkönnyítik, így futamidő-hosszabbítás, vagy átmeneti tölesztéskönnyítés formájában.

A legtöbb bank a minimális hitelképességi szint növekedésében, minimális önrész megemelésében, a havi törlesztés jövedelemhez viszonyított arányának, és a hitelfedezeti arányának csökkentésében látja a megoldást.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Ami a fogyasztási hiteleket illeti, a szabad felhasználású jelzáloghitelek után idén a gépjárműhitelekre jár rá a rúd, ott érezhető majd a legnagyobb szigorítás, de a személyi és áruhitelek esetén sem lesz rózsás a helyzet.

Pórul járnak a nagyvállalatok!

A vállalati hitelpiacon a hitelezési hajlandóság szintén csökkent, különösen a nagy- és közepes vállalatok finanszírozásában, és az üzleti célú ingatlanhitelezésben.

A lakossági hitelekkel szemben itt azonban a szereplők a kereslet erősödését érzékelték az előző időszakban, kivéve a hosszú lejáratú hiteleket esetén, amit a beruházási hajlandóság csökkenése magyaráz.

Kis- és mikrovállalati hitelezésben azonban nem készülnek a bankok határozott visszafogásra, bár igaz, hogy itt inkább a támogatott hitelkonstrukciók megléte javít a helyzeten.

Idén azonban szorosabban nyomon fogják követni a bankok a devizahitelt felvevő vállalatok tényleges devizabevételeit, hogy azok fedezni tudják-e a törlesztőrészleteket, vagy ha nem, akkor rendelkeznek-e megfelelő tartalékokkal, ami az árfolyamgyengülés miatt szükségessé válhat.

A lakossági hitelportfólióval szemben a vállalatinál már az előző félévben is romlásról számoltak be a bankok, és ugyanez a várakozás a következő félévre is, különösen a válságtól leginkább sújtott ágazatok esetében, így a mezőgazdaságban, a feldolgozóiparban, az építőiparban, az ingatlanügyekben, a turizmusban és a pénzügyi tevékenységekben. Ezekben az ágazatokban erősen szelektíven fogják kezelni az egyes ügyleteket.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. november 21. 09:37
A Fővárosi Törvényszék elutasította a Magyar RTL Televízió Zrt. a Médiatanáccsal szembeni keresetét...
Holdblog  |  2024. november 21. 07:52
Kezdetben a közösségi média csupán izgalmas újdonságnak tűnt, amiről senki sem gondolta volna, hogy...
Kiszámoló  |  2024. november 19. 10:13
Jó néha olyan összehasonlítást találni, ahol Magyarország nem a legrosszabbak egyike között van. Ily...
Kasza Elliott-tal  |  2024. november 15. 18:35
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?