A kezdetek kezdete Az egész még tavaly indult, s mostanra ért el minket. Nem árt, ha most végigtekintünk - egy friss MNB kiadvány segítségével - az eltelt időszakon, s megpróbáljuk nagyjából megérteni, pontosan mi is történt, s hogyan fertőzött világszerte a pénzügyi válság "vírusa".
A kiindulás
A Király Júlia, Nagy Márton, Szabó E. Viktor szerzőtrió által közzétett Fertőzés és a krízis kezdete - a Lehman előtti periódus című kiadvány az alapokkal kezdi a történetet. Ez alapján nem ugorhatunk át azon a tényen, hogy az Amerikai Egyesült Államok gazdaságának igen fontos részét képezte és képezi még ma is a jelzáloghitel piac.
Közel harminc éven keresztül a rendszer az értékpapírosításon alapult, ennek lényege, hogy a bankok jelzáloghitel-portfolióját piacképes értékpapírokká alakították, s ezeket befektetőknek adták tovább. Maga a folyamat alapvetően egy úgynevezett "keletkeztető és szétosztó" (OAD) modellen alapszik, amely csökkenti a koncentrációból fakadó kockázatot, illetve likviditáshoz juttatja a hitelezőket.
Ezzel azonban a hitelezéssel kapcsolatos kockázatok gyakorlatilag a végső befektetőkhöz kerültek. Az alapmodellel kapcsolatosan viszont érdemes tudni, hogy a hitelező számára alapvető érdek, hogy fenntartsa kintlévőségeinek jó minőségét, hiszen az értékpapírosítást elvégző közvetítő is ilyeneket fogad el, mivel fent szeretné tartani a befektetői bizalmat.
Sokáig egyébként kimaradt Európa az értékpapírosítási lázból, elsőként az Egyesült Királyságban jelent meg 1987-ben, ezt követően kött Franciaország, Svédország, Olaszország, illetve Spanyolország a kilencvenes évek alatt.
A sokat emlegetett sub-prime
A modell azonban nem a valóság, így az Egyesült Államokban sem volt ennyire letisztult a helyzet. A piacnak volt egy olyan része, amely azokból állt, akik a hetvenes évektől kezdve nem juthattak hitelhez kockázatos minősítésük miatt, ők voltak a sub-prime kategória. Persze egzakt meghatározás még mindig nem adható ezekre a másodlagos hitelekre, de általánosságban elmondható, hogy ezek olyan termékek, melyek az átlagosnál jóval kockázatosabbak, illetve magasabb kamatokat kérnek értük cserébe.
A másodrendű piaci hitelezés a kilencvenes évektől kezdve váltak népszerűvé, 1994 és 2000 között megötszöröződött az állományuk, azonban az igazi robbanás ezután következett be, 2001 és 2007 között meghatszorozódott az állomány. 2007-re ezen hitelek a teljes jelzáloghitel-állomány 15 százalékát tették ki, 2001-ben ez az arány még csupán 5 százalékos volt. A hitelezési boomhoz nagymértékben hozzájárult az amerikai ingatlanárak emelkedése is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ebben a kedvező környezetben viszont nem csupán a sub-prime hitelek állománya indult növekedésnek, hanem az azokhoz kapcsolódó értékpapírok piaca is. Ezzel párhuzamosan azonban egyre nehezebbé vált annak megállapítása, hogy a papírok mögött milyen minőségű értékpapírok állnak, s ezzel a fentebbiekben ismertetett OAD-modell is szertefoszlott.
Megindult a dominó
Elkezdődött...
A prosperálást követően 2006-ban elindult az ingatlanárak csökkenése, melynek következtében egy öngerjesztő folyamat indult meg, ugyanis elkezdett csökkenni a hitelezési aktivitás, s a lakások értékvesztése miatt az adósok nem voltak képesek visszafizetni hiteleiket.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.