A napokban beszámoltunk arról, hogy miután az MKB Bank felfüggesztette a devizahitelezést, a Volksbank nem sokkal később csatlakozott hozzá és leállította a svájci frank- és dollár alapú hitelkihelyezéseket. Az első két pénzintézet bejelentése egyelőre nem váltott ki dominó-hatást, de a pénzintézetek többsége felülvizsgálja a hiteltermékeit és a piac által indokolt mértékben módosítja feltételrendszerét az előttünk álló napokban.
Az OTP Bank a nemzetközi pénzpiacokon kialakult új helyzetre való tekintettel ugyan tovább folytatja a devizahitelek kihelyezését, de - részben az ügyfelek vagyoni helyzetének védelme érdekében - óvatosabb kockázatkezelési gyakorlatot vezet be. Október 15-től jenhitelt már csak azok a privát banki szerződéssel rendelkező ügyfelek igényelhetnek, akik legalább 20 millió forint hitelbiztosítéki értékű ingatlanfedezetet ajánlanak fel.
A bank a továbbiakban nem fogad be hitelkérelmet a jövedelem hivatalos igazolása nélkül, valamint nem vesznek át kérelmet a passzív KHR-esektől (korábban passzív BAR listások). Devizában felfüggesztik a Gyorshitelt (fedezet alapú, minimálbér igazolása melletti hitelezés), a jelzáloghitel biztosítást és a devizahiteleknél 20 %-kal csökkentették a finanszírozási arányokat.
A bank által közzétett módosító intézkedésekből az is kiderül, hogy valamennyi október 16-át követően benyújtott devizahitel esetében megszűnik az első hat hónapra vonatkozó kamatkedvezmény, novembertől pedig további kamatláb módosításra lehet számítani. A hitelintézet az induló költségekre vonatkozó akciós díjkedvezményeket visszavonja, ezentúl minden - a hitel felvételével összefüggő - díj és költség megfizetése az igénylőket terheli.
A bank kommunikációjából leszűrhető, hogy a megszigorított feltételekkel az árfolyamkockázat nélküli forint alapú hitelek irányába kívánják terelni az ügyfeleket.
A K&H Bank szeptember elsejei hatállyal az anyabank döntésének megfelelően leállította a jenhitelezést, október 14-től pedig felfüggesztették a mindössze 5 % önerő bevonásával kínált magas finanszírozású lakás- és szabad felhasználású jelzáloghiteleket. A pénzintézet folyamatosan figyelemmel kíséri a piaci eseményeket és mérlegeli az ügyfeleket érintő kockázatokat. A hitelezés a sztenderd jövedelem alapú finanszírozás szerint folytatódik az ingatlan hitelbiztosítéki értékének 80 %-áig.
Az Erste Bank arról számolt be, hogy a refinanszírozási piac változásainak tükrében a lakossági és a vállalati területen is megkezdték a konstrukciók felülvizsgálatát. A jelzáloghitelezés mindig is az egyik legfelelősségteljesebb banki eljárás volt, ennek fényében hozzák majd meg a döntéseiket, de egyelőre nem szigorodnak a hitelhez jutás feltételei. A hitelképesség vizsgálat az eddigi gyakorlatnak megfelelően folytatódik tovább, a feltételrendszer egyelőre változatlan.
A Raiffeisen Bank a piaci helyzetre való tekintettel a vállalati- és az önkormányzati ügyfelek esetében átmenetileg felfüggesztette a svájci frank alapú hitelezést és az euró alapú termékeket részesíti előnyben. A lakossági devizahitelezést tovább folytatják svájci frankban és euróban egyaránt, ameddig a nemzetközi pénzpiaci helyzet nem indokolja ennek az ellenkezőjét.
A bank nyomon követi a piaci folyamatokat, szerintük a jelenlegi gyakorlatot alapvetően a nemzetközi történések hatása változtathatja meg. A bank vis major helyzetekben korlátozhatja bizonyos devizanemek használatát, egyelőre azonban ezt még nem tervezik alkalmazni.
A banknál még folyik a devizahitelezési stratégia felülvizsgálata, melynek keretében az árazásra, a termék szerkezetére és az igénylési feltételekre vonatkozó kérdéseket vitatják meg. A döntések meghozatala során várhatóan előnyben részesítik majd a forint és az euró alapú hiteleket, a svájci frankkal szemben.
Az UniCredit Bank a lakossági és a vállalati szegmensben is folytatja a devizahitelezést - mondta Komócsi Sándor, a pénzintézet ügyvezető igazgatója. A bank már megkezdték a hitelezés módszertanának áttekintését és az árazást várhatóan a piaci realitásokhoz igazítják. A nemzetközi pénzügyi viszonyok már nem napról-napra, hanem óráról-órára változnak, ezért szoros figyelemmel kísérik az eseményeket.
A bank segít az ügyfeleknek a számukra leginkább biztonságos megoldás kiválasztásában, de azt figyelték meg, hogy az emberek inkább egy nyugalmasabb időszakra halasztják a hiteligénnyel járó nagyobb értéket képviselő vásárlásaikat. A lakosság óvatosabbá vált és nem csak a deviza, hanem a forinthitelek iránt is csökkent a kereslet, megélénkült viszont a lekötött betétek és a megtakarítások iránti érdeklődés.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Budapest Bank folytatja a svájci frank alapú hitelezést mind a lakosság, mind a vállalkozások számára. A rendkívüli napokat megélő gazdasági környezetben - igaz eltérő mértékben, de - emelkedtek a forrásköltségek. A teljes bankpiachoz hasonlóan a Budapest Bank sem kerülheti el, hogy a változásokat rövidesen a hitelkamatokban érvényesítse.
A pénzintézet a bizonytalan helyzetre tekintettek nem ösztönzi a meglévő ügyfeleket a devizák közötti váltásra, különösen a hosszú futamidejű hitelek esetében lehetne ez kockázatos. Az árfolyam ingadozások miatt a meglévő és az új ügyfelek egyaránt magasabb törlesztőrészletekre számíthatnak, ezért az ügyfeleknek még most sem késő a forintban fix törlesztőre váltani.
A kockázatok megismerése mellett az ügyfeleknek lehetőségük nyílik bármely devizahitel esetén szerződés módosítás kezdeményezésére, amennyiben hitelét forint alapúra kívánja váltani. A bank egyoldalúan ezt nem teheti meg, csak bizonyos vállalati devizahitel szerződések esetén.
Az AXA Bank a piaci viszonyoknak megfelelően árazza a hiteleit, ezek hatása tükröződik a jelzáloghitelek mindenkori kamatában. Amennyiben a piaci viszonyok úgy alakulnak, hogy a forint- és a devizahitelek közötti különbség csökken, úgy a bank is a változásokhoz igazítja az árakat, de ezt elősegítő lépéseket nem tesznek.
A bank hitelszerződései nem tartalmaznak speciális pontokat a hitelek egyoldalúan forint alapúra történő átváltására, az ügyfelek kezdeményezésére, csak közösen módosíthatják a hitel devizanemét.
A bank üzletpolitikája és pénzügyi helyzete nem indokolja a meglévő termékpaletta módosítását. A hitel kiválasztására a személyes tanácsadást követően kerül sor. Bár a forinthitelek iránt a közelmúltban nem mutatkozott jelentős kereslet, de a bank fontosnak tartja a devizahitelek ellensúlyozását egy kedvezően árazott forint alapú termékeivel.
Az Allianz Bank az eddigi gyakorlatnak megfelelően tovább folytatja devizahitelezési tevékenységet, nem változtattak a hitelkérelmek befogadásának rendjén.
A hitelintézetek mindegyikéről elmondható, hogy fokozottan figyelemmel kísérik a nemzetközi pénzpiacokon végbemenő eseményeket. A megemelkedett forrásköltségek a devizahitelek kondícióinak módosítására kényszerítheti a bankokat. Néhány hónapja még egymásra licitáltak a bankok, amikor a kedvezményekről volt szó, mára azonban jóval óvatosabbá váltak a piaci szereplők.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.