Kis összeget kis időre: a bankok sem kedvelik Megjött az ősz és elkezdődött az iskola, amely bizonyosan jelentős kiadást jelentett a családok számára. A könyvek, füzetek és atlaszok által a családi költségvetésen ütött lyukat különböző forrásokból lehet pótolni attól függően, hogy várhatóan milyen hosszú lesz a likviditási zavar és mekkora a forráshiány. Rövidtávon és kis összegre a folyószámlahitel, míg hosszú távon a jóval olcsóbb szabad felhasználású jelzáloghitel jelenthet megoldást. A kettő közötti átmenet azok számára, akik nem szeretnék beáldozni a lakásukat, vagy már megterhelték azt, a személyi kölcsön jelenti. Ezen a piacon nézünk most szét bővebben!
Persze az optimális eset az lenne, ha az iskolakezdéssel kapcsolatos, vagy egyéb nagyobb kiadásainkat saját megtakarításainkból tudnánk finanszírozni, és racionális döntéseket hozva, visszaszorítanánk fogyasztásunkat, amikor az árak növekedésével nem tud lépést tartani a pénztárcánk bővülése. Az elért életszínvonalat megtartani kívánó fogyasztók azonban gyakorta döntenek másként, hitelfelvétellel simítva az átmenetinek tartott jövedelem-visszaesést.
A Magyar Nemzeti Bank által szolgáltatott adatok arról tanúskodnak, hogy az elmúlt egy esztendőben hazánkban visszaszorulóban voltak a klasszikus, vagyis fedezet nélküli személyi kölcsönök, melyek esetében a bank a nagyobb kockázat fejében magasabb kamatokat követel meg. Az, hogy a hazai lakosság közel 92 százaléka saját tulajdonú ingatlanban lakik, lehetőséget nyújt arra, hogy a lakás megterhelése mellett olcsóbb forráshoz jutási lehetőségek, így a szabad felhasználású jelzáloghitelek kerüljenek előtérbe.
A személyi kölcsönök hangsúlyvesztésének ellenére azonban, főként az erős versenynek köszönhetően ebben a szegmensben sem érvényesítik a bankok a legfontosabb deviza esetében megvalósuló kamatemeléseket, így a törlesztőrészletekben negyedévről negyedévre szinte semmilyen változást sem tapasztalhatunk.
2007. október 11. és 16. között ismételten megkérdeztük a kereskedelmi bankokat a jelenleg piacon lévő konstrukciókról, melyeket a törlesztőrészlet és a költségeket magába tömörítő teljes hiteldíj mutató (THM) alapján hasonlíthatunk össze.
A THM, bár több zavaró jelenség is szerepet játszhat számításában, jobban láttatja a különbséget a különböző ajánlatok között, mert olyan költségeket is tartalmaz, amelyek a törlesztőrészletekben nem jelennek meg.
Kérésünkre ez alkalommal a Budapest Bank, a CIB, a Citibank, az Erste, a K&H, az MKB, az OTP, a Volksbank és az UniCredit Bank adta meg az általa ajánlott konstrukcióra vonatkozó legfontosabb adatokat. Az Inter-Európa Banknál továbbra is csak szabad felhasználású jelzáloghiteleket kínál ügyfelei számára.
Ismét egyedül maradt az OTP
Az összehasonlíthatóság kedvéért ez alkalommal is százezer forintot szerettünk volna felvenni 1 esztendős futamidővel. Az apró szegmensben a bankok között ismét egyedül maradt az OTP, mivel egyedül a legnagyobb hazai bank biztosítja ügyfelei számára, hogy ilyen kis összegű hitelt vegyenek fel.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az első látásra szemkápráztatóan magasnak tűnő THM-ért egyértelműen a 100 ezer forintos hitelösszeg esetében felmerülő, arányiban magas kezdeti költségek okolhatók, melyek mivel a futamidő elején merülnek fel, jelentősen megemelik a teljes hiteldíj mutatót.
Előző körképünkben még a CIB is rendelkezett 100 ezer forintra vonatkozó ajánlattal, a minimál hitelösszeg azonban az elmúlt három hónapban itt is 200 ezer forintra emelkedett. A K&H 150 ezer, a Budapest Bank és a Volksbank 200 ezer, az Erste 250 ezer, a MKB pedig 300 ezer forintban határozza meg a hitelösszeg alsó határát. Míg az UniCredit Banknál a futamidő minimum két év, tehát 24 hónap.
Nyomás alatt a bankok: maradtak a kamatok?
300 ezer kettőre, félmillió 4 évre - megszaporodtak az ajánlatok
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.