Jelenleg úgy 30 ezer ember van Magyarországon, akik most is aktívan foglalkoznak bélyeggyűjtéssel.
A legtöbb fiatal csak a diákhitellel kapcsolatban kerül először közvetlen kapcsolatba egy banki folyószámlával, a számlatulajdonosok arány a 14-18 éves korosztályban elenyésző, pedig a pénzzel való gazdálkodás elsajátítását nem lehet korán elkezdeni - írja az Index.
Kicsiknek pénzt? Csak kevesen!
Ezért is meglepő, hogy bár a diákoknak szóló számlacsomagokból bőven válogathatnak az érintettek, alig akad néhány kifejezetten gyermekeknek szóló számlacsomag a piacon. Az Index diákok és gyerekeknek szóló számlacsomagokról készített körtérképe keretében megkérdezte a bankokat a jelenség okairól is.
A gyermeknek speciális számlacsomagot kínáló néhány kereskedelmi bank közé tartozik a K&H Bank, amely Trambulin csomagját hatéves kortól ajánlja. A bank célja, hogy fejlessze a gyerekek bankolási kultúráját, éppen ezért a 6-14 éves korosztálynál a főbb költségeket átvállalják.
Az OTP Bank többféle Junior csomagot alakított ki minden korosztálynak. A Start kártyát és csomagot ajánlja a legkisebbeknek, a 7-14 éves korosztálynak, a Plusz csomagot a 14-18 éveseknek, a Max csomagot a 18-24 éveseknek. A Start csomagnál megtakarított pénz 3000 forinttól leköthető.
A CIB Bank a 6-14 éves korosztály számára alakította ki Szia Szimba programját, amellyel játékos takarékoskodásra ösztönzi a gyerekeket, hasonlóan a régi takarékbélyegekhez. A takarékoskodáshoz szükséges, kedvező kamatozású megtakarítási számlát díjmentesen lehet megnyitni, sőt, az első évben még a számlához választható, külön erre a célra tervezett bankkártyát is díjmentesen biztosítják.
Így minden úgy működik, mint a hagyományos bankszámláknál. Az ügyesen gazdálkodók jutalma a számlakivonattal együtt érkező matrica, amit minden alkalommal megkapnak, amikor számlájuk záróegyenlege legalább ezer forinttal többet mutat az előző havinál. Ezeket különböző ajándékokra válthatják át.
Az Ella Banknál a 14 éven aluliak Manószámlát nyithatnak, számlanyitási díj nincs, de ehhez a bankszámlához bankkártya nem igényelhető. Számlavezetési díjat sem kell fizetni, az utalás is ingyenes.
Az Erste Banknál bár egyelőre nincs külön gyerekkedvezmény, már dolgoznak ennek kialakításán. Az MKB Bank pedig hamarosan megjelenik a Gondoskodó Plusz csomaggal, amely különböző kedvezményeket kínál a tíz éven aluli gyerekeknek.
Diákok a bőség zavarában
Annál több azonban a diákoknak ajánlott konstrukció, bár jellemző, hogy a diákok először első munkahelyükön, vagy a diákhitellel kapcsolatban nyitnak először számlát.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A diákszámla megnyitásának feltétele, hogy a diák rendelkezzen diákigazolvánnyal, illetve 18 év alatt a szülő beleegyezése szükséges, aki a számlatulajdonos 18 éves koráig társtulajdonos marad (14 éves kor felett).
A következő táblázatokban a magyar piacon tevékenykedő kereskedelmi bankok által ajánlott számlacsomagokra jellemző alapkondíciók olvashatóak.
Mire használják?
Az Erste tapasztalatai szerint a diákok jellemzően gyakrabban veszik igénybe az elektronikus szolgáltatásokat, mint az idősebb lakossági ügyfelek. A tanulmányaikhoz kapcsolódó fizetési kötelezettségeiket (például vizsgadíj, pótdíj) legtöbbször átutalással teljesítik. A bankkártyás vásárlástól sem idegenkednek a fiatalok. A CIB Bank szerint elsősorban készpénzfelvételi tranzakciókra és bankkártyás vásárlási tranzakciókra használják kártyáikat a fiatalok.
Az MKB szerint a diákok diákhitel fogadására, tanulással, egyéb megélhetéssel kapcsolatos költségek rendezésére, utazásokra használják számlacsomagjukat. Hasonlóan nyilatkoztak a Raiffeisen Banknál is, tapasztalataik szerint a fiatalok körében legjellemzőbb a bankkártyás vásárlás, illetve készpénzfelvétel, ezen túl a diákok ösztöndíjai vagy egyéb jóváírásaik érkeznek számlájukra. Az átutalások, csoportos beszedések bonyolítása kevésbé jellemző a szegmensre.
A bankszámlacsomag elemei közül a bankszámlát, bankkártyát és mobilinfót használják a leginkább a fiatalok - nyilatkozták a K&H Banknál. Bankkártya esetében inkább a készpénzfelvétel dominál (havonta két-három alkalom a jellemző ez az aktívan használó ügyfelekre), az ifjúsági ügyfelek jelentős része használja aktívan a bankkártyáját. Az ebank szerepe évről évre erősödik, de nem ez a leginkább használt banki szolgáltatás, lévén, hogy az ifjú ügyfelekre még nem jellemző a sok átutalásos tranzakció.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.