A legfrissebb amerikai kongresszusi kutatások meglehetősen érdekes részleteket tártak fel a hitelkártyapiacot illetően: a kártyakibocsátók gyakorlatilag elfogadhatatlan minőségű tájékoztatás mellett változtatják díjaikat, miközben a tengerentúli lakosság értetlenül áll a kiszabott büntető tételek előtt, hiszen azt sem tudják, miről is szól valójában a hitelkártya. Egy biztos: mára több millió amerikai vált hitelkártya-függővé, ennek segítségével tudják kifizetni közüzemi számláikat és hitelkeretük terhére vásárolnak gyakorlatilag mindent. Mivel a hazai bankok is a növekedés egyik motorját látják a hitelkártya-szegmensben, érdemes lehet elébe menni a dolgoknak és jó előre felkészülni, illetve megtanulni, mire is érdemes odafigyelni!
A kongresszus számára készített jelentés 28 népszerű hitelkártya kondícióinak több éven keresztül történő vizsgálatán alapul. A megállapítások közül érdemes kiemelni, hogy a késedelmes fizetések következtében kiszabott díjak átlaga az 1995-ös 13 dollárról mára 34 dolláros szintre kúszott fel. Szintén nehezen lehet elmenni azon tény mellett, hogy egyes kibocsátók 30% feletti kamatot (emlékeztetnénk, hogy az amerikai alapkamat 5.25%-on áll) szabnak ki a hitelkeretet túllépő, vagy késedelmesen törlesztő ügyfelekre.
A legfrissebb adatok szerint az Egyesült Államokban 690 millió hitelkártya van forgalomban, melyek 2005-ben 1.8 ezer milliárd dolláros díjbevételt eredményeztek a szolgáltatóknak. A bankok többsége persze azon az állásponton van, hogy a kártyahasználat költségének mindig attól kell függnie, hogy egy adott ügyfél kiszolgálása mekkora kockázattal jár a pénzintézetnek. (Az igazsághoz hozzátartozik, hogy míg 1990 előtt 20%-os kamat mellett kaphattak hitelkártyát az ügyfelek, addig mára ez a ráta jelentősen csökkent.)
A tengerentúlon a statisztikák azt mutatják, hogy az aktív kártyabirtokosok csaknem fele időben rendezte tartozását 2005-ben, így gyakorlatilag nem fizetett kamatot. Az USA-ban tehát a tömeges elterjedtség (és persze az évek) azt eredményezte, hogy az ügyfelek egy része megtanult élni a konstrukció adta lehetőségekkel. Magyarországon jelenleg a tudatos (!) hitelkártyás ügyfelek is évente átlagosan kétszer késedelembe esnek, mert egyszerűen elfeledkeznek a törlesztésről, a pár nap csúszás pedig már a büntető díjak ketyegését is maga után vonja. (Akad olyan kereskedelmi bank, melynek esetében információink szerint csaknem 90%-os azok aránya, akik kicsúsznak a türelmi időből.)
A tanulmány megállapításai közül néhány érdekesebbet kiemelünk, mielőtt rátérnénk az igazi ínyencségnek számító kamat-meghatározásra. A vizsgálat középpontjába állított konstrukciók esetében igaz, hogy az ügyfelek tájékoztatására szolgáló anyagokat (szerződési feltételek és havi kivonat) olyan nyelvezetben írták, hogy az átlagos ügyfél képtelen megérteni őket. Emellett a lényeges információk rendszerint a szöveg végére vannak elhelyezve, az összekapcsolódó dolgok pedig gyakran egymástól teljesen elkülönülten kerülnek közlésre. (Konkrétumok szintjén egy átlagos amerikai állampolgár hivatalos mérések szerint "8-as szintű" olvasási készséggel rendelkezik, míg a szóban forgó anyagok megértése 11-12-es szintet követel meg...)
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A kamatok meghatározásánál is meglehetősen érdekes eljárásra lettek figyelmesek a felmérés készítői: a 6 kártyakibocsátó közül 2-nek volt olyan népszerű terméke 2003 és 2005 között, melynek esetében nem éppen fair módon számolták a kamatot. Szaknyelven dupla-ciklusos számításnak nevezik azt, amikor a részleges törlesztést követően a második ciklus végén az eredeti, teljes tartozásra számítják fel a kamatot. Nézzünk erre egy példát a könnyebb megértés kedvéért:
Tegyük fel, hogy az első számlázási ciklust zérus egyenleggel, azaz tartozás nélkül kezdi meg az ügyfél. Az adott hónapban hitelkeretéből igénybe vesz 1,000 dollárt, majd a ciklus végén, még idejében visszafizet 990 dollárt, így 10 dollár tartozást görget tovább a következő ciklusra. A második ciklus végén a szimpla-ciklusos számításnál csak a 10 dollárra fizetünk egy havi kamatot, míg a dupla ciklusosnál (mivel nem történt meg a teljes visszafizetés a kamatmentes perióduson belül) az első ciklus végi 1,000 dolláros negatív egyenleg (hiszen csak az értesítés után, a türelmi időn belül fizettük vissza) és a 2. ciklus végi 10 dolláros egyenleg után is fizethetünk kamatot. Talán nem szükséges hangsúlyozni, hogy összegszerűen a dupla-ciklusos szcenárióban sokszorosa lesz a kötelezettségünk, ennek ellenére a módszert az USA-ban mindenféle figyelmeztetés nélkül alkalmazzák!
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.