Munkaerőpiaci prognózis 2025-re – ezzel a címmel szervezett szakmai rendezvényt a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztálya 2025. január 9-én, csütörtökön 14 órától.
A megye, amely ismert többek közt jellegzetes tájairól, gasztronómiájáról, a bajai halászléról és kalocsai paprikáról is. A HelloVidék megyekörkép-sorozatában most annak járunk utána, hogy az elmúlt évben milyen fontosabb demográfiai, gazdasági és turisztikai változások történtek az ország dél-alföldi szegletében, Bács-Kiskun megyében.
Bács-Kiskun, Magyarország legnagyobb területű vármegyéje, az ország területének mintegy 1/12-ét foglalja magába, mivel a Duna–Tisza közén helyezkedik el. Északról Pest vármegye, keletről Jász-Nagykun-Szolnok vármegye és Csongrád-Csanád vármegye, délről Szerbia és Horvátország, nyugatról pedig Baranya vármegye, Tolna vármegye és Fejér vármegye határolja. A vármegye ismert többek közt jellegzetes tájairól (Kiskunság, Illancs, Dunamellék), gasztronómiájáról (bajai halászlé, kalocsai paprika) és nevezetes városairól, mint például az imént említett Kecskemét, Baja és Kalocsa. Egyaránt érinti a Duna és a Tisza is. Na, de nézzük meg közelebbről is, hogy mit tartogat gazdasági szempontból ez a megye azoknak, akik szívesen költöznének ide.
Óriásfalvak, tanyák vármegyéje
Székhelye az országos szinten nyolcadik helyen álló legnépesebb város, Kecskemét, ahol a vármegye népességének mintegy 22%-a él. Bács-Kiskun lakosságának 2/3-a a megye húsz városában él. A legnépesebb település a megyeszékhely, Kecskemét, ahol a megye lakosságának egyötöde él, s egyben a legsűrűbben lakott település is (343 fő/km²), a legritkábban lakott pedig Újsolt (5 fő/km²).
Bár Bács-Kiskun az ország ötödik legnépesebb megyéje, nagy mérete miatt a népsűrűség csaknem fele az országos átlagnak. Jellemzőek az óriásfalvak. Jelentős a tanyasi lakosság száma, 1990-ben a népesség 13%-a külterületen élt. 2015-ben 513 687 lakosa volt, népsűrűsége 61/km2 volt. Bár a népesség csökken, a születési ráta a megyében pozitív, Magyarország más régióival ellentétben.
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint Bács-Kiskun vármegyében
- 2022-ben 4672 gyermek jött világra, és 7496 fő hunyt el. Az élveszületések száma 1,4, a halálozásoké 13%-kal csökkent az előző évhez viszonyítva. Utóbbi elsősorban a járvány miatti többlethalálozások magas bázisa miatt következett be. (A járvány előtti utolsó évhez, 2019-hez képest 7,5%-kal többen haltak meg.)
- A születések és a halálozások egyenlegeként kialakult természetes fogyás 2824 fővel csökkentette a vármegye lakónépességét, ez a veszteség 28%-kal alacsonyabb volt az előző évinél. A természetes fogyás népességre vetített 5,7 ezrelékes vármegyei értéke az országos átlagnál (4,9 ezrelék) kedvezőtlenebb volt.
- A házasodási kedv mérséklődött: 2022-ben 3326 pár kötött házasságot, 12%-kal kevesebb, mint 2021-ben. Ennek ellenére a frigyek száma az ötödik legtöbb volt 1989 óta.
A népesség korcsoportok szerinti összetétele
A 2022-es népszámlálás adatai szerint a gyermekkorú népesség aránya Pest, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében a legmagasabb (17%). Arányaiban a legtöbb időskorú (25%) Zala vármegyében él, de Békés és Somogy vármegyében is 24% körüli a 65 éves vagy annál idősebb népesség részesedése.
Bács-Kiskun megyében ugyan ez az arány:
A lakónépesség megoszlása nemek szerint:
- Férfi: 239 ezer fő (48,3%)
- Nő: 256 ezer fő (51,7%)
A lakónépesség megoszlása főbb korcsoportok szerint:
- 0–14 éves: 73 ezer fő (14,8%)
- 15–64 éves: 314 ezer fő (63,6%)
- 65 éves és idősebb: 107 ezer fő (21,7%)
Gazdaságilag stabil lábakon áll a vármegye
Bács-Kiskun vegyes képet mutat gazdasági fejlettség tekintetében. Az északi rész (Kecskemét és Kiskunfélegyháza térsége) gazdaságilag a legfejlettebb, azonban a megye középső és déli részei már elmaradottabbak. A gazdaság fejlődésében fontos szerepe van annak, hogy az egy autópálya és két fontos vasúti vonal is átszeli a megyét.
Bács-Kiskun gazdaságának meghatározó ágazata a szolgáltatás és a kereskedelem. Az ipari termelés 80%-át az élelmiszeripar, a gépipar, a faipar és a nyomdaipar adja. A A vármegyében hozzávetőleg 39 600 cég működik, ami az országos teljes 4,6%-át jelenti.
A megye 10 legnagyobb nyereségű cége között szerepel többek közt a
- Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. (Kecskemét)
- Axiál Kft. (Baja)
- Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. (Kecskemét)
- Alföld Pro-Coop Zrt. (Kecskemét)
- Mogyi Kft. (Csávoly)
- Fornetti Kft. (Kecskemét)
- Univer-Product Zrt. (Kecskemét)
Sokoldalú iparral rendelkezik a megye négy legnagyobb városa, Kecskemét, Kiskunfélegyháza, Kiskunhalas és Baja. Kecskemét kiemelkedő helyet foglal el a megye települései közül. A legtöbb ipari cég ugyanis itt telepedett le. Szinte az egyik legdinamikusabban fejlődő város az országban.
A legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások telephely szerinti adatai alapján Bács-Kiskun vármegyében az ipari termelés értéke 3581 milliárd forint volt 2022-ben. Ez az országos kibocsátás 6,6%-át jelentette, amivel Bács-Kiskun viszonylag nagy súlyú vármegyének számít, az egy lakosra jutó termelési érték pedig 28%-kal nagyobb volt az országos átlagnál.
A termelés volumene a Covid19-járvány előtt tíz éven keresztül folyamatosan emelkedett, majd 2020-ban és 2021-ben csökkent. 2022-ben a kibocsátás 8,4%-kal meghaladta az egy évvel korábbit, ezzel lényegében elérte a járvány előtti csúcspontját. (Országosan kisebb mértékben, 5,6%-kal bővült az ipar teljesítménye, de a vármegyei folyamatokkal ellentétben ez magas bázison valósult meg, hiszen az országos kibocsátás már 2021-ben meghaladta a pandémiát megelőző szintjét.)
A legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások székhely szerinti adatai alapján a termelés értéke (2975 milliárd forint) összehasonlító áron 11%-kal meghaladta az előző évit. A kibocsátás több mint hattizedét adó járműgyártás 22%-kal bővült. (Az ágazat jelentőségét jól mutatja, hogy Bács-Kiskun a járműipar országos teljesítményéből 15%-kal részesedett.) A vármegye iparának másik nagy súlyú területén, az élelmiszeriparban 4,1%-kal csökkent a termelés az egy évvel korábbihoz képest.
Az ipari értékesítés négyötödét adó export volumene 14%-kal nőtt, a belföldi eladásoké 1,5%-kal csökkent. A kivitel jelentős növekedése az exportorientált járműgyártás kedvező teljesítményéből fakadt, míg a hazai eladások a feldolgozóipar több területén – köztük a nagy súlyú élelmiszeriparban is – elmaradtak az előző évitől.
A vállalkozási kedv itt országosan az egyik legmagasabb
Bács-Kiskun vármegyében 2022. december végén – a korábbi időszakokhoz hasonlóan – a 103 ezer vállalkozás nagyobb részét (84 ezret) önálló vállalkozóként, kisebb részét társas vállalkozásként regisztrálták. Az előbbiek száma egy év alatt 3,1%-kal csökkent, az utóbbiaké 0,2%-kal nőtt. A vállalkozásdemográfiai folyamatokat a kata szabályainak módosítása, illetve az év második felében kedvezőtlenné váló gazdasági kilátások egyaránt befolyásolták.
A társas vállalkozások meghatározó részét (76%-át) kitevő korlátolt felelősségű társaságok száma 2,3%-kal emelkedett, a 20%-át képviselő betéti társaságoké 7,3%-kal fogyott. Részvénytársaságból 6,1%-kal több szerepelt a regisztrációban, mint 2021. december végén. A társas vállalkozások 91%-a legfeljebb 9 főt foglalkoztatott, a 249 fő felettiekből 40 volt a vármegyében.
2022-ben a társas vállalkozások 7,4%-a került csődeljárás, kényszertörlés, végelszámolás vagy felszámolási eljárás alá, 1,1 százalékponttal nagyobb részük, mint egy évvel korábban.
December végén 4,0 ezer egyéni vállalkozás szüneteltette a tevékenységét, számuk 7,0%-kal csökkent, az összes egyéni vállalkozáson belüli arányuk (14,3%) pedig 0,6 százalékponttal lett kisebb az egy évvel korábbinál. Ezer lakosra a vármegyében 208 regisztrált vállalkozás jutott, a vállalkozási kedv – országosan az egyik legmagasabb – azonban az egy évvel korábbihoz képest csökkent.
Megugrott a fizikai melósok fizetése
Gazdasági aktivitás szempontjából nézve, 2022 IV. negyedévében Bács-Kiskun vármegyében a 15–64 éves népesség 76,8%-a, 241 ezer fő volt gazdaságilag aktív, számuk 1,1%-kal bővült az egy évvel korábbihoz képest. Az aktivitási arány 0,8 százalékponttal elmaradt az országos átlagtól.
- A munkaerőpiacon 229 ezren jelentek meg foglalkoztatottként, számuk a hazai növekedésnél nagyobb mértékben, 0,7%-kal emelkedett. A foglalkoztatási ráta 0,8 százalékponttal 72,8%-ra nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az arány elmaradt a 74,5%-os hazai átlagtól.
- 12 ezer fő volt munkanélküli, számuk az országos átlagnál nagyobb mértékben, 11%-kal emelkedett 2021 IV. negyedévéhez képest. A munkanélküliségi ráta is nőtt, az egy évvel korábbi 4,7%-ról 5,2%-ra, így az arány továbbra is meghaladta az országos átlagot (3,9%).
- A foglalkoztatottság és a munkanélküliség együttes emelkedése annak a következménye, hogy a gazdaságilag inaktívak közül többen (foglalkoztatottként vagy munkanélküliként) megjelentek a munkaerőpiacon. Így az egy évvel korábbinál 5,1%-kal kevesebb, 73 ezer fő volt gazdaságilag nem aktív. Országosan 3,0%-os csökkenés következett be.
A keresetek oldaláról nézve, 2022-ben Bács-Kiskun vármegyében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 440 ezer, az adókedvezmény nélkül számított havi nettó átlagkereset 292 ezer forint volt. Közfoglalkoztatottak nélkül számolva a bruttó átlagkereset 447 ezer, a nettó átlagkereset 297 ezer forintra emelkedett.
A bruttó és nettó átlagkereset – a közfoglalkoztatottakkal együtt számítva – egyaránt 18%-kal múlta felül a 2021. évit, folytatva a korábbi időszakok emelkedő tendenciáját. A növekedés üteme meghaladta az országos átlagot, ennek ellenére az alkalmazottak 15%-kal kevesebbet kerestek az országos átlagnál.
A bruttó keresetek a versenyszférában 15%-kal, 437 ezer forintra, a költségvetési szférában 23%-kal, 452 ezer forintra emelkedtek.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az átlagkereset a fizikai foglalkozásúaknál 19, a szellemieknél 18%-kal nőtt, ennek eredményeként az előbbiek átlagosan bruttó 366 ezer, az utóbbiak 547 ezer forintot kerestek.
Csökkenést mutat az álláskeresők száma
Bács-Kiskun vármegyében 2022. december végén 11 ezer álláskeresőt tartottak nyilván. Számuk az országos átlagnál nagyobb mértékben, 5,5%-kal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, amivel tovább folytatódott a 2021 áprilisa óta tartó csökkenő tendencia. A pályakezdő álláskeresők (479 fő) 29%-kal kevesebben lettek, az összes álláskeresőhöz viszonyított arányuk 4,5%-ot tett ki.
Ezer lakosra az országos átlagnál kevesebb, 21 álláskereső jutott, a vármegyén belül arányuk a Tiszakécskei járásban volt a legkedvezőbb (15), a Kunszentmiklósi járásban pedig a legkedvezőtlenebb (31).
Az álláskeresők 37%-a legfeljebb 3 hónapja, 35%-a tartósan, egy évet meghaladóan nem tudott elhelyezkedni. A tartósan állás nélkül lévők száma 16%-kal kevesebb volt a 2021. decemberinél.
Az álláskeresők legnagyobb hányada (37%-a) legfeljebb az általános iskola 8 osztályát végezte el, emellett 30%-uknak szakmunkás, szakiskolai bizonyítvány, 27%-uknak érettségi, illetve technikum volt a legmagasabb végzettsége, 6,3%-uk pedig diplomával rendelkezett.
Az ellátottak aránya összességében 0,7 százalékponttal nőtt az előző év azonos időpontjához képest az álláskeresők körében: 20%-uk álláskeresési járadékban, 24%-uk álláskeresési segélyben, 15%-uk szociális ellátásban részesült. A nyilvántartott állás nélküliek 41%-a ugyanakkor nem kapott semmilyen pénzügyi ellátást. December végén 1,7 ezer betöltetlen álláshelyet tartottak nyilván, 2,4%-kal kevesebbet az egy évvel korábbinál. Tíz üres álláshelyre 61 álláskereső jutott, 2-vel kevesebb, mint 2021 decemberében.
Bezuhant az építőipar a vármegyében
A Bács-Kiskun vármegyei székhelyű, legalább 5 főt foglalkoztató építőipari vállalkozások 2022. évi termelési értéke 345,9 milliárd forint volt, ami összehasonlító áron – az országos 1,2%-os növekedéssel szemben – 22%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Ezzel itt mérték a legnagyobb csökkenést a vármegyék és a főváros körében. A kibocsátás az országos 7,5%-át adta, az egy lakosra jutó 696 ezer forintnyi termelési érték – a hazai átlag közel másfélszerese – a vármegyék és a főváros körében a második legmagasabb volt.
A termelés visszaesését elsősorban a kibocsátás 60%-át adó egyéb építmények építésének 32%-os volumencsökkenése eredményezte, de az épületépítéseké is 0,4%-kal mérséklődött.
A vármegyei építőipari szervezetek 2022-ben 361,9 milliárd forint értékű új szerződést kötöttek, volumenében 16%-kal kevesebbet az előző év azonos időszakinál, miközben országosan 3,5%-os csökkenés következett be. A december végi 204,7 milliárd forint értékű szerződésállomány volumene 43%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól, a rövidtávú kilátások kedvezőtlenebbek lettek.
Tovább csökkent a lakásépítési kedv is
A 2020. évi, másfél évtizedes csúcshoz képest 2021-ben számottevően visszaesett, majd 2022-ben tovább csökkent a lakásépítések száma Bács-Kiskun vármegyében: 7,1%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól (országosan 3,2%-kal meghaladta azt). Összesen 656 lakást vettek használatba, melyek 47%-a Kecskeméten, 31%-a kisebb városokban, 22%-a pedig községekben épült. A vármegyei szintű csökkenés mögött a megyeszékhelyen visszaeső lakásberuházások húzódtak meg, amit a másik két településtípusnál regisztrált növekedés csak részben kompenzált.
Az új lakásoknak 75–25%-os arányban természetes személyek és vállalkozások voltak az építtetői. Az utóbbi körnél regisztrált visszaesés vetette vissza a vármegyei lakásépítési piac intenzitását, melyet az előbbieknél megfigyelt emelkedés nagyrészt ellensúlyozott.
Építési forma szerint a lakások 80%-át családi házas formában, 14%-át többszintes, többlakásos, a fennmaradó rész döntő többségét lakóparki épületben adták át. A többszintes, többlakásos épületben használatba vett lakásoknál számottevő visszaesés, a többi építési formánál viszont növekedés történt. Részben emiatt mind az új lakások átlagos alapterülete (116 m²), mind a 4 vagy annál több szobával épültek aránya (69%) jelentősen meghaladta az országos átlagot (96 m², illetve 46%).
74 lakás szűnt meg a vármegyében 2022-ben, fele annyi, mint előző évben. Száz épített lakásra 11 megszűnés jutott.
2022-ben az előző évi, másfél évtizedes csúcshoz mérten – az országos tendenciával ellentétben – számottevően visszaesett a jövőbeni lakásépítési kedv Bács-Kiskunban. A 2022-ben kiadott lakásépítési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma (689) az előző évitől 43%-kal elmaradt, és csak kismértékben haladta meg a 2020-as, többéves mélypontot.
A tanyák még mindig fontos részei a gazdaságnak
A megyében a mezőgazdaság és az ehhez kapcsolódó ágazatok még mindig nagyobb jelentőséggel bírnak. Kecskemétet már a 19. század végén is a magyar gyümölcstermesztés központjaként tartották számon. A homoki borok sikere nyomán 1884-ben felavatták a miklóstelepi szőlészeti mintagazdaságot. Napjainkban mintegy 20 000 hektáron termelnek értékesíthető szőlőt (csemegeszőlőt és borszőlőt). Az ország legjelentősebb kajszibaracktermő területe is itt található, a megye északi részén. A megye nagy részén termelnek még rozst, a Duna mentén pedig kukoricát és árpát is.
A megye gazdálkodásához régebben sajátos tanyasi életforma tartozott. A tanyák létjogosultságát Mária Terézia uralkodása óta vitatják, mégis még 1990-ben is a megye lakosságának 13%-a, több mint 71 000 ember élt a tanyasi külterületeken. Mára azonban részben már megváltozott a tanyák funkciója, és sokan inkább pihenőhelyként használják őket.
Növénytermesztés szempontjából 2022-ben Bács-Kiskun vármegyében
- a búza kiterjedése (63,7 ezer hektár) szinte nem változott, a búzáéval majdnem azonos méretű szántón termesztett kukoricáé (62,9 ezer hektár) 19%-kal csökkent 2021-hez képest. Búzából (289,4 ezer tonna) 21, kukoricából (212,6 ezer tonna) a rendkívül száraz tavaszi és nyári időjárás következtében 47%-kal kevesebb gabona termett.
- Az olajos magvúak közül a szántó 13%-án művelt napraforgó területe (42,0 ezer hektár) 11%-kal nagyobb, terméseredménye (85,6 ezer tonna) viszont az aszály miatt 13%-kal kevesebb volt az egy évvel korábbinál. A repce kiterjedése (21,6 ezer hektár) 2,4%-kal zsugorodott, termése (52,3 ezer tonna) ennél jelentősebben (12%-kal) csökkent 2021-hez képest, de még így is 2022-ben Vas után a második legtöbb repcét ebben a vármegyében aratták.
- Lucernából az előző évinél 8,2%-kal kisebb méretű szántón (22,8 ezer hektáron) 26%-kal kevesebb szénát (65,0 ezer tonnát) gyűjtöttek be. A szántóföldi burgonya- és cukorrépa termesztés szerepe 2022-ben tovább zsugorodott a vármegye agrárgazdaságában.
- A főbb szántóföldi növények közül egyedül a viszonylag kis területen termesztett rozs termésátlaga múlta felül a 2021. évit. A burgonya egy hektárra jutó mennyisége a vármegyei rangsor élmezőnyében, a többi kultúráé viszont a középső vagy az utolsó harmadában található.
Állattenyésztés oldaláról nézve Bács-Kiskunban, az ország egyik legtöbb haszonállatot tartó vármegyéjében 2022. december 1-jére a sertések és a juhok száma nőtt, a szarvasmarháké és a tyúkoké csökkent, utóbbiaké jelentősebben visszaesett az előző év azonos időpontjához képest.
Az év végi szarvasmarhalétszám (70,1 ezer) 3,7%-kal alulmúlta az egy évvel korábbit, és az állomány valamivel több mint a felét kitevő tehenek száma is hasonlóképpen, (3,6%-kal) mérséklődött. Száz hektár mezőgazdasági területre 15 szarvasmarha jutott, az országos átlagnál 2-vel kevesebb.
Az állattartók a tél kezdetén a vármegyében 235,4 ezer sertést gondoztak, 6,1%-kal többet, mint 2021. december elején. Az anyakoca-állomány (17,5 ezer) a teljes létszámhoz viszonyítva kissé nagyobb mértékben, 7,8%-kal bővült. A száz hektár mezőgazdasági területre vetített sertések száma (51) majdnem azonos volt a hazai átlaggal (50).
- A juhállomány egy év alatt 3,3%-kal 127,5 ezerre, a teljes létszám 82%-át kitevő anyajuhoké 2,8%-kal gyarapodott.
- A vármegyében 2021. december 1-jéhez képest 19%-kal kevesebb, összesen mintegy 4,3 millió tyúkot neveltek, aminél csak Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében tartottak nagyobb állományt. A teljes létszám 35%-át adó tojóállomány egytizeddel fogyott.
Legalább a turizmus pörgött a vármegyében
Bács-Kiskun vármegye kereskedelmi szálláshelyein (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, közösségi szálláshelyeken) 2022-ben 523 ezer vendégéjszakát töltöttek a vendégek. A vendégéjszakában mért vendégforgalom 29%-kal meghaladta az előző évit, aminek értékére kedvezőtlenül hatottak a Covid19-járvány idején bevezetett intézkedések.
A vendégéjszakák többségét (héttizedét) a belföldi vendégek töltötték a szálláshelyeken, ezek száma 16%-kal nőtt. A külföldivendég-éjszakák száma 1,7-szerese volt a 2021. évi értéknek. A külföldi vendégek közül a Németországból érkezők töltötték el a legtöbb éjszakát, őket a Romániából és az Ukrajnából érkezők követték.
2022. október–decemberben a szálláshelyeken töltött vendégéjszakák száma 15%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. A belföldi és a külföldi vendégek forgalma is nőtt (6,3, illetve 39%-kal), előbbi ellentétes volt az országos folyamattal.
Brutális gyilkosság Zalaegerszegen: halálra verték, felgyújtották és feldarabolták a hajléktalan nőt
Egy félméteres vascsővel verte halálra élettársát a hajléktalan a zalaegerszegi ZTE-pálya mögött.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Vásárlásra vagy felújításra költenéd a lakástakarékot?
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket a többi megtakarítási formához képest?
-
Béren felüli juttatások 2025: így változhat a cafeteria
A Multi-Pay szakértői szerint a vállalatok jelentős része nem tudja hatékonyan működtetni a béren felüli juttatások rendszerét.