Nincs megállás, sorra húzzák le a rolót a magyarok kedvenc boltjai: már Budapesten is kritikus a helyzet
Fékezhetetlennek és visszafordíthatatlannak látszik a boltok számának csökkenése az országban, de ennek egyszerre több oka is van.
Fékezhetetlennek és visszafordíthatatlannak látszik a boltok számának csökkenése az országban, de ennek egyszerre több oka is van.
A vevők egy része az időszakos utcai vásárokon keresztül érkezik meg az állandó hellyel rendelkező boltokhoz, és kevesebbet költenek.
Cikkünkben összegyűjtöttük, hogyan alakulnak idén a bolti nyitva tartások november 1-jén és másnap.
A pihenőnap a boltok dolgozóira is vonatkozik, egy sor üzlet nem lesz nyitva hétfőn a nemzeti ünnep miatt.
Már most elképesztő leárazásokat találhatunk görögdinnye-fronton, márpedig a szakemberek szerint ezzel még várni kellett volna.
December 24-e nem számít munkaszüneti napnak, így a kereskedelemben ma is sokan dolgoztak.
A legóvatosabb becsléssel is az kerekíthető ki az eddig megismert MNB-s és kormányzati számokból, hogy februártól június végéig legalább 65 milliárd forint az árstop ára.
Közel sincs vége az elmúlt években elkezdődött drágulásnak: márciusban már negyedével növekedtek meg az átadási árak, ez alól pedig az árstop alatt lévő termékek se kivételek.
Jönnek az újabb piaci nehézségek: de mik a kilátások a boltos vásárlásoknál?
Fog ez menni, de meddig? Januárban az élelmiszer vásárlások ötöde, februárban negyede kapcsolódott az árstophoz.
A boltok rengeteg praktikát használnak annak érdekében, hogy serkentsék a fogyasztást.
A munkaerőhiány maradt, de előreláthatóan már nem nő tovább.
Ha december, akkor túlóra a boltos világban. Nem marad el 2019-ben sem. Arany, ezüst, bronz hétvége, nagyobb forgalom, eddig háromnegyedével ugrott meg a túlórázás. De drága buli is a túlóráztatás, most a legolcsóbb munkaerő a nyugdíjas.
Év közben is pörög az eladók bérrangsora, különben elillannak a nem megfizetett kollégák. A korábbi 28 ezer forintos lemaradásból 6 ezer forintot le is faragtak egyes boltosok. Ez viszont csak a létszám tartásához volt elég. Maradt is különbség bőven és így a sorállás sem lett rövidebb a pénztárak előtt.
Itt a nagy körkép.
Lenyomták őket a nagy áruházláncok.
Most éppen 104 ezer forint a legjobban és a legrosszabbul fizető boltok eladónak a bérkülönbsége. 2016-ban csak 53 ezer forint volt, kétszeresére nőtt. Márciusban az italbolt fizetett a legjobban, a halas a legrosszabbul. És még mindig vannak 200 ezer forint alatt fizető boltok.
Durvul az emberhiány.
Feljebb kapaszkodtak az élelmiszerboltok, összecsúszott a híradástechnikai bolt és a webáruház.
2016-2019 között 90 ezer forint, 50 százalék körüli volt a béremelések nagysága.