Beázott, becsapott, betörtek... Egy lakás életében számtalan esemény előfordulhat, melyek váratlanul érnek bennünket, s az eredeti állapot helyreállítása tetemes költségeket jelent. Ráadásul pont azért, mert felkészületlenül ért bennünket az eset, egyáltalán nem is bizonyos, hogy pénztárcánk is bírja a nem várt terhelést. Az előre történő gondolkodásban hasznos segédkezet nyújthat számunkra, ha lakásbiztosítást kötünk, nézzük, mit érdemes tudni ezekről a termékekről!
Ki és mire kötheti?
A szóban forgó lakásra nem kizárólag a tulajdonos köthet biztosítást, hanem bárki, aki annak megóvásában érdekelt (pl. bérlő, haszonélvező), s nem feltétlenül kell természetes személynek lennie, azaz köthet lakásbiztosítást akár gazdálkodó szervezet is, társasház, vagy akár lakásszövetkezet is.
A lakásbiztosítások alapvetően két típusra oszthatóak, biztosíthatjuk magát az épületet, illetve az abban fellelhető ingóságokat, vagyontárgyakat. A ma kapható lakásbiztosítások nagy része "csomag"-elemekből épül fel, azaz az alapcsomag tartalma mellé választhatóak már akár néhány ezer forinttól kezdődően bizonyos kiegészítő módozatok is. Egyre több biztosító társaság igyekszik egyre különlegesebb kiegészítésekkel kedvére tenni az ügyfeleknek, mielőtt azonban rátérnénk ezekre, nézzük, mit tud az alaptermék!
Alap és kiegészítés
Érdemes megállni egy percre, s jól tudatosítani magunkban, hogy az alapcsomag tartalma is változhat biztosítóról biztosítóra, vagyis mielőtt bármelyik termék mellett elköteleznénk magunkat, nézzünk körül jó alaposan a piacon.
A biztosítások alapfedezetébe a legtöbb esetben általában beletartozik a tűz, a robbanás, a villámcsapás, a vihar, az árvíz, a jégverés, a földrengés, idegen tárgy ütközése, de még az is, ha netán egy repülőgép esik a házunkra.
A kiegészítő biztosítások köre ezeknél már jóval "izgalmasabb" és változatosabb káreseményeket ölel fel. A betöréses lopásról például nem árt tudni, hogy akad olyan biztosító, ahol kiegészítő fedezetként szerepel csupán. De lakásbiztosításunk mellé köthetünk felelősségbiztosítást. Az egyre terjedő graffiti eltávolításához nyújthat pénzügyi segítséget a vandalizmus esetén kifizetést teljesítő biztosítás.
Akad ma már olyan kiegészítő biztosítás is, amely a szigetelés hibája esetén teljesít, de köthető biztosítás különleges üvegtárgyakra, tükörfelületekre. Másutt a kár esetén bekövetkező romeltakarítás fedezhető a megkötött kiegészítő módozatból.
Asszisztencia
Szintén széles körben elérhető ma már a lakásbiztosítási csomagokban az úgynevezett asszisztencia-szolgáltatás, amikor a megadott telefonszámot tárcsázva záros határidőn belül szakmai segítséget kapunk, ha például beletört a zárba a kulcsunk, vagy egyéb probléma jelentkezik a lakásunkban.
Hitelfelvételhez lakásbiztosítás?
Bizonyos hiteleknél a bankok előírhatják, hogy legyen lakásbiztosítási szerződés. Ezekben az esetekben a szerződésben a hitelt nyújtó intézményt kell megjelölni kedvezményezettként, azaz valamely káresemény bekövetkeztekor a bankot illeti meg a kártérítés.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Amennyiben társasházi lakáshoz kötjük a hitelfelvételhez szükséges biztosítást, úgy a lakásbiztosításból ki kell vétetni az építményre vonatkozó részt, s csupán az ingóságok maradhatnak benne, mivel a hatályos jogszabályok értelmében a biztosítás nem eredményezhet vagyonosodást, azaz egy esetleges káresemény bekövetkeztekor nem fordulhatunk egyszerre két biztosítóhoz teljesítésért.
Több biztosítás megkötése csupán egyetlen esetben megengedett, amennyiben az ingatlan újraépítési értéke magasabb, mint ami a társasházi biztosításban szerepel, úgy a kettő közötti különbözetet lefedhetjük egy új biztosítással.
Mekkora biztosítást kössünk a lakásra?
A biztosítási összeg meghatározása igen kényes kérdés, ugyanis amennyiben a valósnál alacsonyabb értéken kötjük meg a biztosítást, úgy az alulbiztosítottság áldozatává válhatunk, vagyis az esetleges káresemény bekövetkeztekor csak úgy téríti meg a biztosító a kárt, ahogyan a tényleges érték a biztosítási összeghez aránylik.
A biztosítási összeg meghatározása azonban több tényező függvénye. Az épület értékének meghatározásakor az ingatlan hasznos alapterületét, valamint az újraépítési négyzetméterárat veszik figyelembe, s a kikalkulált összegnek az újraépítési költségeket kell fedezni. Az ingatlanban megtalálható vagyontárgyak értékének meghatározása a biztosított feladata, s ebben az esetben a pótláshoz szükséges értéket kell figyelembe venni.
A külföldi trend
A pénzügyi termékeknél mindig érdekes, ha figyelembe vesszük, hogy külföldön milyen újításokkal jelentkeznek az egyes szolgáltatók, hiszen az - ha beválik - előbb-vagy utóbb nálunk is megjelenik. A briteknél például akad már olyan lakásbiztosítás, amely nem csupán a lakásban található számítógépeket, mint vagyontárgyakat biztosítja, hanem az azokon lévő digitális tartalmat is.
A Legal&General biztosító társaság például nem csupán akkor fizet, ha a számítógépen lévő adat elveszik, megsemmisül tűz- vagy vízkár miatt, hanem arra az esetre is kártérítést nyújt, ha a letöltött fájlokat ellopják.
Összefoglalva tehát ha lakásbiztosítást kötünk ne csupán arra fordítsunk figyelmet, hogy mit tartalmaz a termék, milyen károk esetén teljesít a biztosító kifizetést, hanem arra is, hogy mekkora a biztosítási összeg, sőt, ezt időnként felül is szükséges vizsgálni a bekövetkezett értékváltozások miatt.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.