Jön a módosítás? Július elején látott napvilágot a hír, amely szerint még az idei év során változhat a kötelező gépjármű felelősségbiztosításra vonatkozó szabályozás. Annak jártunk most utána, hogy pontosan hogyan és mikor változik majd a rendelet, s ennek milyen hatása lesz egyrészt a piacra, másrészt pedig ránk, ügyfelekre.
A jelenlegi rendszer
Mindenki, akinek autója van tisztában kell lennie, hogyan is működik jelenleg itthon a kgfb-rendszere. Néhány rövid mondatban most áttekintjük, mit is érdemes tudni a kötelezőről.
Mint a neve is mutatja, mindenkinek meg kell kötnie, aki valamilyen gépjárművel rendelkezik. Érdemes tudni azt is, hogy a kgfb a biztosítóra nézve is kötelező, ugyanis nem utasíthatja vissza az általunk megtett ajánlatot, köteles azt befogadni. Az egyik leginkább érdekes és legtöbb vitára okot adó momentuma a kgfb-nek, hogy váltani csak évente egyszer, meghatározott időszakban lehetséges.
Nem árt tudni, hogy minden vagyonbiztosítás esetében csupán évente egy alkalommal lehet váltani, a kötelező esetében viszont ha nem fizetjük a díjat, nem él tovább a szerződés, nekünk tartozásunk keletkezik, s nem köthetünk szerződést, csak ugyanannál a biztosítónál, ráadásul a rendőrtől is büntetésre számíthatunk, ha nincs kiegyenlítve a kötelező biztosítás díja.
A kgfb-t szabályozó rendelet szerint a biztosítók október végén teszik közzé a következő évre érvényes díjaikat, melyek alapján, ha úgy gondoljuk, novemberben bonthatjuk fel a szerződésünket, s év végéig, azaz december 31-ig kell megkötni az új szerződést.
Mit változtatna a PM?
A kiszivárgott módosítási javaslatokkal kapcsolatosan megkerestük a Pénzügyminisztériumot (PM), ahonnan azt a tájékoztatást kaptuk, várhatóan előterjesztés készül a kgfb-re vonatkozó szabályozás átfogó módosítására, a szabályozási környezet modernizálása érdekében.
A cél hogy a rendszer ügyfélbarátabb, ugyanakkor hatékonyabb legyen. A szabályozás felülvizsgálata a PM közlése szerint kiterjed majd:
• a biztosításkötésre kötelezett személyre,
• a biztosítási fedezet fennállásának igazolására,
• a bónusz-malusz rendszer létjogosultságára,
• valamint a kártörténetre vonatkozó adatok központi nyilvántartásának kialakítására.
A PM mindehhez hozzátette, hogy a különböző szakmai fórumokon már régóta napirenden szerepelnek a kérdések, sőt egyesekben már a konszenzus is kialakulni látszik.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mi lesz, ha tényleg lesz módosítás?
Az egyik legsarkalatosabb módosítás a váltási időszak megszűntetése volna. Szakmai oldalról egyértelmű, hogy ennek révén az adminisztrációs terheket csökkentenék, így a nagy biztosító társaságok sorra fejezik ki egyetértésüket ezzel a javaslattal.
Valamelyest azonban árnyalja a képet, ha végiggondoljuk, kik lehetnek a kampány-időszak nyertesei, vesztesei. A nagyobb biztosító társaságok számára vélhetően nem előnyös, hiszen nekik már megvan az ügyfélbázisuk, ebből csak veszíthetnek. A kampányidőszak az új, vagy kisebb társaságok számára jelenthet ügyfélszerzést.
Az ügyfelek számára az átkötési időszak megszűnése már egyáltalán nem biztos, hogy üdvös volna, hiszen míg a jelenlegi rendszerben novemberben szinte minden a kötelezőről szól, addig egész évben bizonyosan nem fektetne senki az eddigihez hasonló hangsúlyt a váltásra. S elképzelhető, hogy az ügyfelek számára nem volna olyan könnyű feladat egy előnyösebb ajánlat felkeresése. Persze nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az online alkuszok révén a váltás igencsak egyszerű, ráadásul például a casco-biztosítások már eleve így működnek.
Felmerülhet kérdésként, hogy mi történne, ha valaki megfeledkezik az évfordulóról. Ilyen nem eshet meg, ugyanis a biztosító minden szerződőt értesít az évfordulókor.
Biztosító vs. ügyfél - ki nyer ma?
Alkuszok - mit lépnek?A közelmúltban a PM által felvetett javaslatokra az egyik nagy online alkusz társaság is nyílt levélben reagált, újabb javaslatot felvetve. Ők a váltási időszak során jelentkező magas adminisztrációs terheket oly módon oldanák meg inkább, hogy az évfordulóra vonatkozó jelenlegi szabályokat megtartanák, azonban a rendeletet úgy módosítanák, hogy ha biztosítót vált az ügyfél, abban az esetben az új biztosító 60 napos díjhalasztást legyen köteles adni a szerződés első díjának megfizetésére. Persze csupán azoknak az ügyfeleknek, akik nála újonnan jelentkeznek.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.