Ha alternatív befektetésekről van szó, abban az esetben sokaknak a festmények, műkincsek, egyéb régiség-gyűjtemények jutnak eszükbe. Mérhetetlen mennyiségű film kapcsolódik az olyan történetekhez, mikor egy múzeumból egy szenvedélyes gyűjtő megbízásából rendkívül értékes festményt lopnak el, amely a későbbiekben vagy a gyűjtő halálával, vagy az alapos nyomozói munka révén kerülnek vissza a jogos tulajdonoshoz. Mi történik akkor, ha éppen a saját falunkon lóg egy igencsak értékesnek vélt festmény, vagy éppen mi vagyunk szenvedélyes, de persze becsületes gyűjtők. A rettegés ellen bevethető az alapos védelem, de emellett biztosítást is köthetünk. Nézzük, mit érdemes tudni a műkincsek biztosításával kapcsolatosan!
Induljunk a kályhától!
Mi is a műtárgy biztosítási szempontból? Speciális vagyontárgy. Ezzel máris megadtuk, alapesetben hol keressünk olyan biztosítási terméket, amely műkincsekkel kapcsolatos: a vagyonbiztosítások területén. Ez eddig világos, hogyan haladjunk tovább?
2 in 1
Nézzük meg a lakásbiztosításokat! Ezek a módozatok általában nem csupán az épületre és az abban keletkezett károkra nyújtanak fedezetet, hanem a lakásban megtalálható értéktárgyakra, egyéb ingóságokra is. Emellett számos kiegészítő biztosítást is igényelhetünk a termékek mellé, a lehetőségek tárháza szinte végtelen.
Ennek kapcsán megjegyezzük, mivel a biztosítások nem minden esetben követik automatikus módon az értéktárgyakban bekövetkezett változást, ezért érdemes bizonyos időközönként felülvizsgálni a biztosításban szereplő értékeket, annak érdekében, hogy elkerüljük az alulbiztosítottságot és ne maradjunk hoppon amennyiben kifizetésre kerülne sor. Ez, az alternatív befektetések területén különösen fontos, hiszen itt fordul elő nagyon gyakran az, hogy az idő múlásával egyre értékesebbé válik egy-egy alkotás.
Lehet külön is
De mi történik akkor, ha valamiért nem akarunk lakásbiztosítást kötni, vagy van már ilyen biztosításunk, de az nem terjed ki az újonnan megvásárolt szobrunkra. Ilyen esetekben folyamodhatunk önálló, az adott vagyontárgyra szóló biztosítás segítségéhez is.
A jelentős értékű vagyontárgyak biztosítása megoldható az úgynevezett all-risk típusú biztosításokkal is, melyek lényege, hogy minden olyan esetben teljesít a biztosító, amely nem szerepel kivételként a biztosítási szerződésben. Hazánkban jelenleg egyedüliként az Uniqua Biztosítónál lehet ilyen biztosítást kötni.
A biztosító magángyűjtemények esetén szakértő bevonásával, díjmentesen elkészíti a műkincsek tételes jegyzékét.
Mi kell hozzá?
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Értelemszerűen nem olyan egyszerű megkötni egy műkincsekre vonatkozó biztosítást, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy mekkora a biztosítási fedezet alá vont tárgyak értéke. Az egyes biztosító társaságok előírhatják, hogy az adott műkincsekről tételes jegyzéket készítsünk, sőt hivatalos értékbecslő által készített értéklistát is elkérhetnek, például abban az esetben, ha a biztosítani kívánt tárgyak értéke meghalad egy bizonyos - a biztosító által meghatározott - összeget, s nincs róla számla vagy azok értékét igazoló egyéb hiteles dokumentummal.
Fontos kiemelni, hogy lakásbiztosítások esetén a nagy értékű vagyontárgyakat mindig külön be kell jelenteni.
És a nagy kiállítások?
Jogosan tehetjük fel a kérdést, hogy mi a helyzet a nagy múzeumi kiállításokkal? Ezek értéktől függően általában "vegyes" konstrukciókat jelent, vagyis egy üzleti biztosító és az állam biztosítja a páratlan műalkotásokat. A tavalyi évben Debrecenben tartott Leonardo da Vinci kiállítás egyik darabjának értéke például több mint 2 milliárd forintra rúgott, s az Uffizi képtár feltétele az volt, hogy erre az összegre biztosítsák a képet.
A Budapesten megrendezett Van Gogh kiállítás képeinek biztosítási értéke meghaladta a 150 milliárd forintot, az erre fizetendő biztosítási díj pedig a 92 milliárd forintot.
Hogy nekünk mennyibe kerül kedvelt műtárgyunk biztosítási védelme? Az természetesen rengeteg tényező függvénye, kezdve a vagyontárgy értékétől a tárolási módozaton keresztül egészen a védelmi rendszerig.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.