Tavaly augusztusban a kamatadótól volt hangos az ország. A bankok, biztosítók és alapkezelők látványos kampányokkal és furfangos termékekkel nyújtottak segítő jobbot az adó elől menekülő állampolgároknak. Azóta eltelt egy év, és ismét lázban ég az ország. Ugyanis az egy évvel ezelőtt még kamatadó mentesen lekötött bankbetétek, most járnak le és ezekért megindult a verseny. Ismét mi emelhetjük meg a kamatokat és elfelejthetjük az adót, ha az egyik vagy másik pénzintézet kamatát választjuk, legalábbis a reklámok szerint. Mielőtt felvesszük a versenyt az adó ellen, előtte nem árt túllépni a reklámokon és a valós igényeinknek megfelelően terméket választani.
2007 július 17-e jeles dátum volt nem csak a befektetők, de a szolgáltatók életében is. Ugyanis Sólyom László ekkor írta alá a tőkejövedelmeket terhelő 20%-os kamat- és árfolyamnyereség adóról szóló törvényt. Ez volt az a pillanat, ami jelentős tőkemozgásokat indított el az egyes konstrukciók között, és ami elindította az ügyfelek megszerzésért folytatott harcot.
Meglepő módon azonban ennek a csatának nem lett vesztese. Nyertek a pénzintézetek, mivel becsléseink szerint közel 700 milliárd forint vándorolt különböző termékekbe a kamatadó hatására. És nyertek az ügyfelek is mivel tényleg elkerülték az adót, hosszabb-rövidebb időre.
Azonban most, egy évvel a hajrá után, változott a helyzet. Egyrészt az újabb megtakarítások keresik az "adóbiztos" helyüket, másrészt a, kamatadó hatására hosszú távra lekötött betétek is lejárnak, ez becsléseink szerint közel 260 milliárd forintot tesznek ki, amelyekért megindult a harc.
Ez a megváltozott, mégis néhol ismerősnek tűnő helyzet, új termékek fejlesztésére és bevezetésére késztette a bankokat és biztosítókat. Míg tavaly a bankok esetében a hosszú távú lekötött betétek voltak a favoritok, addig az idén már a befektetési alapokkal, illetve az életbiztosításokkal kombinált betétek a slágertermékek. Ez utóbbit vesszük most górcső alá, mivel ezek esetében valóban hosszú távú elkötelezettséget vállalunk ügyfélként. Valamint az életbiztosítások azok, amelyekkel a biztosítók ismét felveszik a versenyt, a "néhány" milliárd újraelosztásáért.
Mit nyújt egy életbiztosítás?
A 2006. szeptember 1-jén vagy azt követően megkötött életbiztosításokban elhelyezett befektetések hozamai után bizonyos esetekben 20%-os kamatadót kell fizetni. Azonban számtalan lehetőséget kínálnak a társaságok, hogy ne apadjon a pénztárcánk mérete.
Pontosan a következő esetekben kerül sor adófizetésre: ha egy 10 évnél rövidebb lejáratú életbiztosítás, vagy egy három évnél rövidebb lejáratú nyugdíjbiztosítás kerül kifizetésre, illetve abban az esetben is adózhatunk, ha 2006 szeptember 1.-je után kötöttünk egy életbiztosítást és a futamidő alatt bármikor részlegesen visszavásároljuk a szerződéses összeg egy részét függetlenül a biztosítás tartamától.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A haláleseti szolgáltatás után, továbbra sem kell kamatadót fizetni és nem érinti a kamatadó a tíz évre vagy annál hosszabb tartamra megkötött életbiztosításokat sem.
Adott tehát a kérdés: az új helyzetben mely életbiztosításokat érdemes választani? A válasz nem meglepő: érdemes hosszú távon gondolkodni. Ugyanis a 2006 szeptember 1-jét követően tíz évre, vagy annál hosszabb tartamra kötött életbiztosításokra nem vonatkozik a kamatadó.
Valamint, ha az elmúlt egy év alatt ismét felhalmoztunk némi pénzt, akkor azt is befizethetjük a már futó konstrukcióba, megkímélve magunkat az adófizetés fáradtságaitól. Ugyanis további kedvező lehetőség, hogy a 2006. augusztus 31-ig megkötött életbiztosításokhoz tett rendkívüli befizetések után - függetlenül a befizetés időpontjától - nem keletkezik kamatadó kötelezettség visszavásárlási és lejárati kifizetés esetén sem. Amennyiben eseti vagy rendkívüli díjat fizet életbiztosítási szerződésre, ahhoz bármikor, kedvező hozamok jóváírása mellett - a jelenleg hatályos jogszabályok szerint - kamatadó mentesen férhet hozzá.
Azért is fontos ezt tudnunk, mert nem mondható el ugyanez minden hosszú távra szóló megtakarításról: a szeptember 1-jét követően például 10 évre befektetési jegyben, vagy bankbetétben elhelyezett befektetéseket már érinti a kamatadó. Ráadásul, ha pénzemet az egyik befektetési alapból áthelyezem egy másik alapba (akár egy pénzintézet különböző termékei között is), akkor is adófizetési kötelezettségem keletkezik.
A döntés tehát nem egyszerű, még akkor sem, ha elvonatkoztatunk a termékek paramétereitől. Amennyiben azokat is figyelembe vesszük, már tényleg elég komplikált lehet a helyes út megtalálása, ezért mielőtt belevágunk egy több évet meghatározó befektetési döntésbe, konzultáljunk szakemberrel. Főleg azért, hogy a kiélezett versenyben a sok nyertes között ne mi legyünk az áldozat.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.