A Generali-Providencia Biztosító Zrt. által második alkalommal megrendezésre kerülő Generali Reform Műhely konferencián az egészségbiztosítás és egészségfinanszírozás kihívásaira keresik a válaszokat az elismert szakemberek. Egymásnak feszültek az érvek és az ellenérvek.
Dr. Pálvölgyi Mátyás, a Generali-Providencia Biztosító Zrt. vezérigazgatója a konferencia megnyitójában választ adott arra kérdésre, hogy miért rendez egy biztosító efféle szakmai konferenciát. Fontosnak tartja, hogy a nyerészkedő biztosító sztereotípiájától mentes, szakmai fórumot biztosítsanak annak érdekében, hogy egymást jobban megértsék azok a szakemberek, akik részt vesznek a reformot érintő döntésekben.
Paál Zoltán, a Generali-Providencia Biztosító Zrt. ügyvezető igazgatója, egy biztosító "szemüvegén" keresztül próbálta megvilágítani a több biztosítós modell kérdéseit. Rávilágított olyan tévhitekre, hogy a biztosítók szegényeket, öregeket, betegeket nem akarnak majd biztosítani. Erre, elmondása szerint, rácáfol az a modell tervezet, miszerint az állam fizet nem pedig az ügyfél.
Paál Zoltán, arra kérdésre, hogy drasztikusan növekszik-e majd a biztosítók költséghányada, elmondta, hogy a befektetési igény milliárdos nagyságrendű. A szektor azonban alapvetően hosszú távra tervez, nem céluk a piac gyors lefölözése. Fontos számukra egy megfelelő nagyságrendű stabil ügyfélkör kiépülése. Véleménye szerint, szem előtt kell tartani a méretgazdaságot, azonban a tervezett 4-6 százalékos költséghányad, bőven alatta marad, a most sokak által hangoztatott 30 százalékot költséghányadnak. A költségek csökkentése az egységes adminisztrációs- és minőségbiztosítási rendszer bevezetésén és alkalmazásán nagymértékben múlhat.
Dr. Horváth Ágnes, miniszter asszony, az Egészségügyi Minisztérium által kidolgozott modellt ismertette, a mai konferencián. Véleménye szerint akkor versenyezhetnek a szolgáltatók, ha a finanszírozók is versenyeznek. Törekedni kell a hálapénz megszüntetésére és kötelező szolgáltatási csomagokat, kell bevezetni.
Egy olyan modellt képzelnek el a Minisztériumban, ahol mindenkinek kötelező a biztosítás és a biztosítóknak is kötelező mindenkivel biztosítást kötni. A biztosítók fejkvótákat kapnak, amelyeket különböző korrekciós elemekkel módosítanak a felmerülő kockázati elemeknek megfelelően.
Induláskor egy állami biztosító jönne létre, valamint a magánbiztosítók is piacra léphetnek, szigorú szabályozás mellett és járulékemelések nélkül. Minden ügyfél szabadon dönthet, hogy kivel köt szerződést, a biztosítók azonban csak a szolgáltatók között választhatnak.
Horváth Ágnes véleménye szerint, a szolgáltatók csak akkor versenyeznek, ha a finanszírozók rákényszerítik. Több biztosító esetén kapacitás minimumot kell meghatározni. A miniszter asszony, a rendszer fenntarthatóságát, a biztosítók költséghatékonyságában, a kereslet és kínálat összehangolásában, és a biztosítók rendszerbe tett többletforrásaiban látja.A tervezett modell alapján, a TAJ kiadása központosított maradna. A biztosító váltás évente egy alkalommal lenne lehetséges.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A miniszter asszony elmondása alapján, nem egy külföldi modellt kellene teljes egészében átvenni, inkább a saját utunkat kell járni. Az általuk kidolgozott modell a kérdések egy részére válaszokat ad, és számos probléma kezelésére képes.
Dr. Mikola István, szakpolitikus, elmondta, hogy Ő bizony nem látja a modellt, és óvva int minden piaci szereplőt, hogy "fejest" ugorjanak ebbe a piacba. Véleménye szerint nem érett meg a helyzet a reformra. Nincs öngondoskodás, az emberek fejében zűrzavar van.
Ezt követően a volt egészségügyi miniszter, elmondott egy mesét Misi Mókusról, majd tanulságként levonta, hogy ma hazánkban közel kétmillió ember van, aki megszokta az állami gondoskodást, és nem támogatja a reformot. Ezért szerinte, alázatott igényel egy ilyen rendszer átalakítása.
Mikola István beszédében kihangsúlyozta, hogy súlyos forráshiány van a rendszerben, de ezt most nem kívánja kifejteni. Véleménye szerint, kiszámíthatatlan az egészségpolitika, nincsenek egységes irányok. Az orvos szakma sértett és földbe van döngölve. Az alkalmazott protokoll miatt, az orvosok a tolluk hegyén költik el a milliárdokat.
Ezek után bejelentett, hogy nem azért jött a konferenciára, hogy kritikát fogalmazzon meg, ennek ellenére ez a jelenlévők szerint maximálisan sikerült.
A politikus vérlázítónak tartja a potyautas és vattabeteg kifejezést. Elmondta, hogy a rendszert fel kell tőkésíteni. Nem lehet tovább az egészségügyet kisemmizni. Be kell látnia a pénzvilágnak, hogy a humán tényezőt nem lehet periférián kezelni. Konszolidálni kell a rendszert, a népegészségügyi trendek alapján. A szakpolitikus szerint nem modell, hanem szerkezetváltásra van szükség.

Máris árstopot jelentett be az Allianz: hajlottak Nagy Márton kérésére, jövő júniusig nincs áremelés
Tavaly év végi árain kínálja majd a biztosításait az Allianz, miután Nagy Márton belengette a biztosítói árstopot a napokban.

Most érkezett az NGM rendkívüli bejelentése: befagyasztják az árakat, napokon belül jöhet a rendelet
Újabb ársapkát helyezett kilátásba Nagy Márton, ugyanis nem látszik a megegyezés a biztosítókkal a lakásbiztosítások díjaival kapcsolatban.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


