A szabad kereskedelem eszméje körül forgó világunkban az állam összesen három nemzetközileg elfogadott formában ösztönözheti az exportot, és ezen keresztül a külkereskedelmet: nyújthat kedvezményes hiteleket, ezekhez biztosítást, illetve vállalhat garanciát. Ezen feladatok teljesítésére két intézmény született, a Magyar Export-Import Bank és a Magyar Exporthitel Biztosító. Ezekhez az intézményekhez fordulhat az exportálni vágyó kis- és középvállalkozó is, aki forráshiányban szenved, vagy kockázatos ügyletet bonyolít, következő néhány bekezdésben a MEHIB tevékenységével ismerkedünk meg közelebbről.
Születés és célok
Bár exportösztönző biztosítási intézmény már 1956 óta létezik hazánkban, a MEHIB jelenlegi formájában 1994 óta működik, ekkor született meg ugyanis az EXIM Bank és a biztosító létrehozásáról és működéséről szóló 1994. XLII. törvény.
A MEHIB tulajdonosa a magyar állam (75 százalékban a Magyar Fejlesztési Bank, 25 százalékban pedig az ÁPV Rt), a biztosító alaptőkéje 4,25 milliárd forint, tevékenységéhez a költségvetés biztosít forrásokat.
Miben rejlik a segítség?
Az export tevékenységet folytató vállalkozások, főként ha azok kis- és középvállalkozások gyakran nem rendelkeznek a kellően erős alkupozícióval ahhoz, hogy szabadon válogathassanak a partnerek között, ezért akár nagyobb kockázatot jelentő kereskedelmi partnerekkel is szerződéskötésre kényszerülnek.
A nemfizetés kockázatának elhárítására azonban lehetőség van, az nem más mint a MEHIB által ajánlott termékek egyike. A biztosító termékpalettájában megtalálható termékek összessége lefedi a külkereskedelemben felmerülő kereskedelmi és politikai kockázatokat.
A MEHIB tevékenységének alapvető célja, hogy a exporthitelezés pénzügyi kockázatait csökkentse, emellett azonban belföldi hitelbiztosítást is végez, foglalkozik követelés- és kárbehajtással, országkockázati-, vevő-, és hitelinformáció nyújtásával.
Segítő kéz, de ebbe is pénzt kell tenned...
Bár nem célja a nyereségszerzés, a biztosító társaság alapvetően üzleti alapokon működik, tehát célja, hogy fenntartsa saját magát, ezért a biztosítottaknak az egyéb biztosító intézetekhez hasonlóan itt is biztosítási díjat, illetve az egyéb tevékenységek esetében egyéb díjakat kell fizetniük.
A biztosítási díj a veszélyközösség tagjainak a biztosítási alaphoz való hozzájárulása, amelynek nagysága függ az önrész mértékétől, a szerződésben alkalmazott fizetési feltételektől, az adós országának és magának az adósnak a minősítésétől.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A biztosítottnak ebben az esetben is vállalnia kell a kár egy részét (önrészt), amely mértéke a kockázat típusától függően 5 és 25 százalék között változik. Emellett fontos még, hogy a biztosítási esemény bekövetkezte és a kifizetés között türelmi idővel kell számolnia a szolgáltatást igénybe vevőnek, amely ügylettípustól függően 90 és 180 nap között változik.
Mire köthetsz biztosítást?
A biztosítási módozatokat attól függően hogy milyen ügyletet fedeznek két csoportba oszthatjuk, az első csoportba a közép és hosszú lejáratú ügyletek tartoznak, míg a második csoportot a teljes forgalomra vonatkozó biztosítási kötvények egyes módozatai tartoznak.
Biztosítási kötvényt közhetünk a gyártás kezdetétől, a teljesítésig a gyártás forint önköltségére, a szállítástól az esedékességig napjáig keletkezett devizakövetelésre, a vevőhitelek törlesztőrészleteire, illetve a rövid lejáratú ügyletek esetében a fokozott kockázatú és az OECD országokban lévő illetve belföldi követelésre.
A MEHIB szolgáltatásainak igénybevétele természetes módon drágítja az ügyletet, emeli a költségeket, ám ily módon az eladó mindenképpen hozzájut legalább a követelése egy részéhez. Emellett a biztosító olyan nem piacképes kockázatokra is fedezetet vállal, amelyhez másképp nem juthatna hozzá a kereskedő.
További előnyt jelent, hogy egy bank számára a biztosítási kötvény hitelezési biztonságot, fedezetet jelent a hitelkihelyezésnél.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.