A hitelláz egyre erősödésével mind jobban eladósodik a lakosság. Ezt tetézve a hitelkártya-tulajdonosok közül sokan - a "bank pénzét költöm" felkiáltással - olyan tartozásba rohanhatnak bele, amelyet egy bekövetkezett sajnálatos esemény vagy egy elbocsátás miatt már nem tudnak visszafizetni. Erre az esetre kínálnak a bankok az egyéb hosszú futamidejű banki hiteltermékekhez hasonlóan, a hitelkártyákhoz kapcsolódva is hitelfedezeti-, illetve életbiztosítást. Lássuk mit ajánlanak a hitelintézetek!
A kereskedelmi bankok a hitelkártyákhoz kapcsolódva kockázati életbiztosítást, illetve ennek különböző kockázatokkal kiegészített módozatait ajánlják. A hitelfedezeti biztosítást kínáló hitelintézetek egy része, kockázati életbiztosítást ajánl a termék mellé, amely halál, illetve rokkantság esetére biztosít fedezetet. S csupán néhány bank biztosítja a kockázati életbiztosítás olyan módozatának igényelhetőségét, amely munkanélküliség, illetve keresőképtelenség esetére nyújt fedezetet.
A hitelfedezeti biztosításról bővebb információ az alábbi cikkben található:
Munkanélküli lettél?- És mi lesz a hiteleddel?
Hitelkártyákhoz kapcsolódó hitelfedezeti életbiztosítást a Unicredit Bank, az MKB és a Citibank ajánl, míg a konstrukciót munkanélküliség és keresőképtelenség módozattal is kiegészített kötvényt a CIB és a Budapest Bank kínál ügyfeleinek. A termék futamideje megegyezik a hitelszerződés érvényességi idejével.
Kiknek szól a konstrukció?
A kereskedelmi bankok különböző féleképpen határozzák meg a hitelfedezeti biztosítás igénybevételének feltételeit. Míg például a Budapest Bank minden 18. évét betöltött hitelkártya-tulajdonos számára biztosítja ezt a lehetőséget (ez a feltétel minden valószínűség szerint a többi bank esetében is megvan, hiszen hitelkártyát csupán 18. évét betöltött magánszemély igényelhet), addig az MKB és a CIB is felső korhatárt állapít meg.
Az MKB Bank a 65 év felett ügyfelek esetében már korlátozza a kockázatvállalás mértékét (65 és 70 év között a hiteltartozás 80 százalékát, 70 és 80 év között 20 százalékát, 80 év felett pedig csupán a 10 százalékát fizeti ki. Míg a CIB 65 év fölötti ügyfelek számára nem ajánlja fel a biztosítás megkötésének lehetőségét.
Mire és mennyit fizet a biztosító?
Mind az öt hitelintézet esetében a biztosító a teljes hiteltartozást megtéríti halál illetve 50 százalékot meghaladó baleseti rokkantság esetén, kivéve az MKB és a Unicredit Bankokat, amelyek csak halál esetén vállalják át a terheket a hozzátartozóktól.
A fent felsorolt kockázatok mellett a saját egészségi állapotromlás miatti keresőképtelenségre is felelősséget vállal a Citibank, ekkor a felhasznált hitelkeret 25 százalékának egy összegben való kifizetésére kerül sor.
Munkanélküliség és keresőképtelenség esetén azonban csak a CIB és a Budapest Bank fizet. Míg a CIB a havonta fizetendő minimum összeget, addig a Budapest Bank a hitelkeret öt százalékát vállalja át (de maximum a káresemény bekövetkezéskor fennálló hitelkeret erejéig).
Ne számíts azonnali fizetésre!
"Azonnali" (8-15 napon belüli) fizetésre csakis halál illetve rokkantság esetén számíthat az ügyfél. Egyébként a bankok önrészt követelnek, amely általában 60 nap. Tehát egyéb esetben a káreseménytől (munkanélkülivé vagy keresőképtelenné válás) számított 61. naptól vállalja át a bank az ügyfél kötelezettségét.
Emellett a Budapest Bank két káresemény bekövetkezése között és az első esemény előtt is 90 nap várakozási idővel dolgozik, vagyis legalább ennyi összefüggő munkaviszonyra van szükségünk ahhoz, hogy igénybe vegyük a szolgáltatást.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mennyibe kerül mindez?
Az alábbi táblázatban foglaltuk össze a hitelfedezeti biztosítás igénybevételére vonatkozó díjat. Az MKB Bank minden ügyfelének ingyen biztosítja a hitelfedezeti életbiztosítást (a díj bele van építve az éves kártyadíjba), míg az Unicredit esetében csupán a Unicredit Platina Hitelkártyával rendelkezők élvezhetik a bank által ajándékként a biztonságot.
A biztosítási konstrukció általában a bankban köthető egy egyszerű nyomtatvány kitöltésével, illetve telefonon is igényelhetjük azt, de annak papírformába öntésére a legtöbb esetben ezután is szükség van.
A hitelfedezeti biztosítások előnye az általunk megkötött életbiztosítással szemben, hogy egy meghatározott célra szólnak, így a procedúra leegyszerűsödik.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.