5 °C Budapest
Derinkuyu cave  underground city, Cappadocia , Turkey .Travel background

Ettől garantáltan leteszed a hajad: olyat talált ez az ember a pincéjében, amire még nem volt példa

2025. március 22. 11:02

Egy 75 méter mély, 18 szintes föld alatti város rejtőzik Törökországban, amely egykor 20 ezer embernek adott otthont. A Kappadókiában található Derinkuyu 1963-as újrafelfedezése óta páratlan betekintést nyújt az ókori építészet és védelmi rendszerek világába - írja a Rakéta.hu.  

A történelmi források szerint a város létezése 1963-ban került ismét napvilágra, amikor egy helyi lakos házának pincéjében a falat elbontva bukkant rá a kiterjedt föld alatti rendszerre. A szakértők szerint a várost eredetileg a frígek építhették az i.e. VIII-VII. században, bár egyes vélemények szerint már a hettiták is használhatták az i.e. XV. században.

A település első írásos említése i.e. 370-ből, Xenophón Anabaszisz című művéből származik, ahol a szerző részletesen beszámol a tágas, családok és haszonállatok befogadására is alkalmas föld alatti lakásokról.

A római korban keresztény menedékhellyé vált Derinkuyu, amit számos fennmaradt kápolna is bizonyít. A város virágkora az arab-bizánci háborúk idejére (780-1180) tehető, amikor teljes értékű föld alatti metropolisszá fejlődött, 445 négyzetkilométeres kiterjedéssel.

A település infrastruktúrája meglepően fejlett volt: piactér, iskolák, borospincék és fürdők is helyet kaptak benne. A lakások fürdőszobával és konyhával rendelkeztek, a vízellátást fúrt kutak biztosították, a szellőzést pedig ötven szellőzőakna és csatornarendszer oldotta meg.

A város védelmi rendszere is figyelemreméltó volt: féltonnás kőtömbbel zárható bejárat, szűk folyosók és elzárható vízellátás nehezítette az esetleges támadók dolgát. A település egy öt kilométeres alagúton keresztül kapcsolódott a közeli Kaymakli föld alatti városhoz.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Derinkuyu utolsó aktív időszaka az Oszmán Birodalom idejére tehető, amikor kappadókiai görögök menedékhelyeként szolgált. A város végső elnéptelenedése az 1923-as török-görög lakosságcsere következtében történt.

A régió különlegességét jelzi, hogy Közép-Anatóliában mintegy 250 hasonló föld alatti település található. Derinkuyu 1965 óta látogatható, bár biztonsági okokból csak a felső nyolc szint tekinthető meg. A legnagyobb ilyen jellegű várost 2013-ban fedezték fel Nevşehir alatt, ennek feltárása még folyamatban van.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. március 25. kedd
Irén, Írisz
13. hét
Március 25.
A gofri világnapja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33