1 °C Budapest
Nő a hátán tolja a bevásárlókocsit a szupermarket folyosóján

Mi folyik itt? Egyre több pénzt költünk el külföldön, ez áll a háttérben

2024. november 11. 21:01

Az MNB és a régiós országok jegybankjainak bankkártyahasználati adatait vizsgálva elmondhatjuk: bár egyre többet költünk külföldön, ez korántsem csak Magyarországra jellemző. A járványidőszak után mindegyik vizsgált országban nagyobb ütemben növekedtek a külföldi költések, mint azelőtt, ebben pedig egyértelműen Lengyelország vezet.

Az elmúlt időszakban nagy figyelmet kapott a belföldön és külföldön történt (online és fizikai) kártyás tranzakciók értékének alakulása, mint a stagnáló kiskereskedelmi forgalom egyik lehetséges magyarázata. A Monitor Blog friss bejegyzésében Báthori Bence arra a kérdésre próbál választ találni, hogy valóban hazai sajátosság-e, hogy a lakosság nagyobb ütemben növeli külföldi költéseit, mint a belföldit, vagy esetleg egy olyan folyamatnak vagyunk tanúi, mely trendszerűen megfigyelhető a régiónkban.

Ebben a témában itthon az MNB adataira szokás támaszkodni, illetve a többi ország esetében is az adott jegybankok pénzforgalmi adatait használta fel. Fontos megjegyezni, hogy ezekben a statisztikákban a neobankoknál és fintech szolgáltatóknál (mint pl. a Revolut, melynek aránya a 13%-ot is elérheti) történő számlafeltöltések külföldi kártyás vásárlásként jelennek meg, függetlenül attól, hogy azt az összeget később hol, hogyan és mire költi a fogyasztó. Ez a tényező tehát torzítja az eredményeket – igaz, ez a hatás minden országban jelentkezik.

A magyarhoz hasonló kellően hosszú, és azzal közel azonos kategorizálással rendelkező idősort Horvátország, Ausztria és Lengyelország esetében érte el. Minden esetben a hitel- és betéti kártyák forgalmát elemezte, a szezonális hatásokat egy éves mozgóátlaggal simította.

Az alábbi ábrákon látható idősorok már első ránézésre is nagyon hasonló trendet mutatnak. A covid előtt a külföldi tranzakciók értéke minden országban szinte párhuzamosan, azonos ütemben növekedett a belföldiével. Ezt a 2020-as járványidőszak törte meg, amikor a lezárásokkal párhuzamosan a turizmus korlátozásával a külföldi költések visszaestek, a belföldit azonban ez alig ütötte meg. 2021 első negyedévétől kezdve azonban újra növekedésnek indult a külföldi vásárlások értéke, sőt, minden országban meredekebben, mint a járvány előtt.

A legnagyobb változás Horvátországban és Ausztriában történt, ahol a pre-covid időszakban rendre 3,1% és 2,9% volt az átlagos növekedési ütem a külföldi vásárlások értékében, a covid után ez mindkét országban több, mint duplájára gyorsult. Magyarországon ebben a tekintetben nem történt ilyen mértékű változás, a 6,4%-ról 7,1%-ra nőtt a külföldi költések átlagos növekedési üteme, igaz, a covid előtt nálunk és a lengyeleknél eleve magasabb volt ez az érték. A tranzakciók darabszámát tekintve stabil növekedés a jellemző, a külföldi tranzakciók száma minden ország esetében nagyobb mértékben növekszik, mint a belföldi, illetve Horvátországban a covid óta ez még gyorsult is.

A belföldi tranzakciók fajlagos értékét tekintve Ausztria 2016 óta lassú csökkenésben van, a többi országra inkább stagnálás, a jellemző. A külföldi tranzakciók fajlagos értéke hazánkban kicsivel a covid előtti szint fölött 38-39 euró körül mozog, Ausztriában pedig a covid utáni visszapattanást követően ismét csökken az érték, jelenleg 55,6 euró. Lengyelországban és Horvátországban 2021-től kezdve növekszik a külföldi tranzakciók fajlagos értéke (jelenleg 33,2 és 49,7 euró).

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az MNB pénzforgalmi adataiból azt is látjuk, hogy a hitel- és betéti kártyák külföldi tranzakciói a második negyedévben jelentősen, 15,9 %-kal nőttek euróban az előző év azonos időszakához képest. Hasonló, sőt, dinamikusabb növekedést látunk a többi ország esetében is, a legnagyobb éves növekedés Lengyelországban volt (32,2%). Hazánkban a forint euróval szembeni gyengülése is hozzájárult a relatíve alacsonyabb éves változáshoz, míg Lengyelország estében a zloty erősödése növelte azt.

Természetesen az, hogy a külföldi költések átlagosan gyorsabban növekednek, mint a belföldiek, nem azt jelenti, hogy külföldön többet költene bármelyik nemzet is, mint belföldön. 2024 második negyedévében (Lengyelországnál az elsőben) elmondható, hogy a betéti kártyás költések értéküket tekintve 80-85%-ban belföldön történtek. Azonban azt is érdemes kiemelni, hogy a külföldi tranzakciók értékének részaránya egyértelműen növekszik.

A fenti adatok azt mutatják, hogy a betéti és hitel kártyás külföldi (online és fizikai) tranzakciók értékének dinamikusabb növekedése (ami a covid után még gyorsult is) nem magyar specifikus. Ugyanúgy jelen van Horvátországban, Lengyelországban és Ausztriában is, ráadásul a számok alapján ezeknél az országoknál a külföldi költések térnyerése sok tekintetben dominánsabb, mint Magyarország esetében.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Ősi magyar hagyományokhoz nyúlhatnak vissza vidéken: ezzel felvehetik a kesztyűt a klímakrízissel

A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.

Jártál már homoktövis szüreten? Most megteheted! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 13. szerda
Szilvia
46. hét
November 13.
A magyar nyelv napja
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?